www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 18th, 2021, 2:04 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 50 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Spisak Zrtava
TekstNapisano: Septembar 21st, 2008, 2:39 am 

Tekstovi: 3246
ShANA je napisao:
ZELE je napisao:
Posto mi je poznato da je veliki trud i rad na izradi ovog spiska ostavio Muamer smatram da bi bilo potpuno ispravno da se taj spisak postavi i na ovu stranicu.Bez obzira sto na jednoj od stranica postoji taj spisak mislim da posijetiocima ove stranice pruzimo mogucnost da i ovdje pogledaju spisak zrtava agresije.
Quote:

rogaticani je napisao:
ZELE je napisao:
Posto mi je poznato da je veliki trud i rad na izradi ovog spiska ostavio Muamer smatram da bi bilo potpuno ispravno da se taj spisak postavi i na ovu stranicu.Bez obzira sto na jednoj od stranica postoji taj spisak mislim da posijetiocima ove stranice pruzimo mogucnost da i ovdje pogledaju spisak zrtava agresije.

Taj spisak postoji i mislim da ga ne treba kopirati. Pokusacemo da budemo originalni, pa vidjecemo koliko daleko cemo doci.

Ja sam planirao ako Bog da kad pocnemo raditi sa punim intenzitetom polako pocnem prikupljati podatke o tome kako su poginuli ili ubijeni neki od nasih sugradjana. Znam da je to izuzetno tezak i obiman posao, ali mislim da je to na kraju i nasa duznost. Njihove ubice slobodno hodaju onim sto je nekad bilo Rogatica, a pojedini im cak pisu hvalospjeve. Ali o tom potom.
Quote:

Muamer je napisao:
Vidim moje se ime pominje, pa bi sad bio red "po anamo njihovim pravilima" ili da zagalamim ili da trazim da se pobrise ovaj post iznad. Rijetko je kad neko pomenuo necije ime na onoj staroj stranici a da pomenuti nije odmah poceo da se brani i pravda kao uvrijedjena mlada. U nekim slucajevima cak i ostro napada, iako mu pravo ime nije pomenuto. Ali eto, nova stranica, nova vremena, pa i novi obicaji. Nego, sto se tice spiska, ja jesam poceo raditi taj spisak i formatirao ga za daljnju doradu. Kasnije su se mnogi ukljucili i dali svoj doprinos da taj spisak poprimi danasnji izgled. Bitno je naglasiti da je to jedan jako bitan i postovanja vrijedan poduhvat.

Spisak bi se mogao prenijeti ovdje jer je to ipak jedno svjedocenje koje treba postaviti na sto vise mjesta da bi sto vise ljudi moglo da se informise. Ipak, mislim da treba sacekati s kopiranjem i probati uraditi nesto originalnije. Naprimjer napisati par rijeci o svakoj osobi na spisku. Eh to je originalan projekat vrijedan svake paznje i postovanja.
Quote:

ZELE je napisao:
Ovo sto se desilo sa Elvedinom je dokaz da nam spisak treba.
Neznam vise od koga ali i ja sam cuo da su Mesa i Elco krenuli prema Vragolovima uz Dolove.Zaustavili su ih lokalni cetnici medzu kojima su bili svi Sredojevici.Oni znaju ako nisu oni ko ih je i ubio.?Znaju i ko je prenio tijelo na Sijemec.Sve se ovo nije moglo desavati bez znanja vlasti a i naroda.Niko od cestitih i postenih,ako ih uopste i ima,nasih sugradzana nece da kaze gdje su ukopani.O izvrsiteljima da i ne sanjamo da saznamo a da izvor informacije bude ovaj.Na srecu postoje drugi nacini i sve se vise saznaje.
Prica o povratku i slicno je samo jedna ubleha ista kao i zahvalnica Slavki Nericu.Prica o ljepotama Rogatice i zivota u njoj u vrijeme kada jos tragamo za nasim mrtvim je lagano zatrpavanje onoga sto se dogodilo.Kada svima sa spiska bude poznat mezar tada mozemo o necemu poceti pricati.Ja niti sam i niti cu ikada glasati na opstinskim izborima dok ovo pitanje ne bude rijeseno.Necu da budem saucesnik u onome sto su ucinili.Necu da saradzujem sa onim koji znaju a sute.Iborom nekolicine Bosnjaka samo sebi peru ruke.
Eto zbog cega nam treba spisak i to sa detaljima.
Quote:

Suhi0402 je napisao:
Slazem se s tobom, Zele, u svemu. Mnogo toga se zna, i ko i gdje i zasto, ali BALIJE sute, a posteni ljudi pricaju, svjedoce o tome. " Nasi " pojedini smradovi sute, nece da se "zamjeraju" svojim DJELATIMA. Nek sute, da bogda him glave dosli, insalah.
Ubili su nase: Manjka, mog babu, Rikija, Adonisa, naseg Cajeta, Zopa, Nasku, Salkicu, citavu porodicu Pasic ... Nek him dragi Allah podari lijepi DZENET, svima.
Na "onoj" stranici bi fale za te njihove KATILE. Osta "fala" niko je ne izbrisa. Kazu, da nebi pomoci nerica (dali struju) nebi bilo pozadugo ni DZAMIJE. Ako je stalo do toga, da nam oni, cetnici, pomazu u gradnji Dzamije, po meni, takva Djamija nam i ne treba. Da pojasnim, ne treba zato sto je ta njihova "pomoc" umazana krvlju nasih naj milijih. Moglo se i trebalo, ako je moralo cekati dok ne budemo mogli sami, bez tih krvavih ruku, napraviti Dzamiju. Bilo je tu jos sto-sta, ali o tome cu drugi put.
Trebaju nam imena i ovdje. Zele je u pravu.
Ja ne mogu faliti ni nerice, ni kusice, ni pavkovice, ali mogu i hocu faliti postene srbe, Rogaticke, a ima hi i ja hi znam, a i svi vi. Jos je rano za pominjanje njihovih imena i prezimena, jer ne bih zelio ni volio da ti cestiti ljudi ...
Quote:

Nazad na vrh

Naslov: Re: Spisak Zrtava
TekstNapisano: Septembar 21st, 2008, 2:42 am 

Tekstovi: 3246
PITAR-ISTOK je napisao:
O kakvoj zahvalnici Zele za Nerica pises? Ne kontam ilisam nesto preskocio.

ZELE je napisao:
NA NASLOVNOJ STRANICI ONE STRANICE OBJAVLJEN JE TEKST ZAMBIJA U KOME SE ZAHVALJUJE SLAVKU NERICU.TAKVE GADOSTI NEMOGU NIKADA SAZVAKATI .MOZDA SE I NJEMU I SVIMA NJIMA TREBAMO ZAHVALITI I STO JE SRUSISE.
I NE SAMO NJEGA .JEDNOSTAVNO NIJEDAN ROGATICKI SRBIN NIJE ZASLUZIO POMEN UZ DZAMIJU.
JEDINO SE MOGU POMINJATI KAO RUSITELJI,ZLOCINCI I SL.

SUHI0402 je napisao:
Jedan CESTIT gradjanin Rogatice dao (poslao ) mi je jedan dio spiska cetnika koji su ucestvovali u zarobljavanju i smaknjucu MUSLIMANA koji su zarobljeni u zgradi gdje je moj otac, rahmetli, imao stan. To je zgrada gdje su zarobljeni, osim mog babe jos: Nasko Tituric, Adonis i ostali.
Ima cetnika i iz carsije iz donjeg polja, sa matinog brda, karanfil mahale... :evil:
Ima jos, do duse malo, ali IMA, CESTITIH ljudi u Rogatici. Nisu svi cetnici, fala Bogu, jos su LJUDI.

rogaticani je napisao:
Malo je to, skroz malo.

Svi cetnici su Srbi, a svi Srbi nisu cetnici. To je nekako najtacnija konstatacija.
Iako je u Rogatici procenat cetnika nekih 99.5 %. Ma pisacemo ako Bog da i o njima.
Ima vremena.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 7th, 2009, 4:52 am 

Tekstovi: 10155
Izgleda da ce se spisku dodati jos jedan broj.Ovaj broj stajace ispred BOSNE i HERCEGOVINE

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 20th, 2009, 4:26 am 

Mislim da web ima spisak rogatickih zrtava.Volio bih kada bi pokusao izvaditi iz spiska one koji su poginuli na danasnji dan 19.06.1992.god. i tako nacini jos jedan spisak a koji bih volio da se ovdje objavi.Ukoliko mogu i treba pomoc tu sam a nadam se da su i ostali spremni pomoci na izradi i ovog spiska.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 20th, 2009, 2:59 pm 

Tekstovi: 2099
Sto se mene tice to se moze uraditi, ali birati jedan datum 19. juni kao neki "Dan zrtava" ili "Dan pada Rogatice" je nekorektno prema drugim koji su izgubili svoje najdraze prije ili poslije tog datuma. Pa zato sad izdvajati samo one koji su poginuli 19. juna, a ne pomenuti i druge, ne bi bilo fer.

A da bi nesto palo, mora se i braniti. A oni koji su branili svoj kucni prag, mogu se nabrojati onako iz glave, jer ih nije bilo puno.
Organizovane odbrane nije bilo, postojali su (ne)organizovani zbjegovi, (ne)organizovane straze po mahalama/haustorima, (ne)organizovana predavanja.....
Pisacemo o tome na drugoj temi, ali ako vecina misli da treba da izdvojimo one koji su stradali 19. juna 1992 godine, uradicemo tako.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 20th, 2009, 3:53 pm 

Mislim da me nisi razumio.Ovaj spisak od 19-og bi bio samo onaj koji bi obiljezio dan napada na Rogaticu i pocetak stradanja.
Osim toga s obzirom da je taj dan dosta naseg naroda ubijeno spisak bi bio i dovoljan razlog svim institucijama i pojedincima da se konacno i u Rogatici obiljezi nekom od manifestacija stradanje naseg naroda.
Ne daj Boze da bi icim i pomislio a narocito ovom idejom da umanjim i razvrstam zrtve.Cinjenica je ta da je stradanje u nasem gradu zapostavljeno do te mjere da se skoro i ne pominje ni u jednim medijima.Primjera radi evo podatak da se nekako podudarilo da je istih datuma i u Kalinoviku pocelo stradanje Bosnjaka.Mada u daleko manjem obimu nego sto se to desilo u rogatici poprilican broj medija je objavio vjest da Bosnjaci Kalinovika obiljezavaju ovaj datu sto se u slucaju nije desilo ama ni u jednom od medija(bar onih koje sam uspio prelistati i pregledati).
Nisam pomenuo ni Dan Zrtava ni Dan Pada vec sam iznio ideju da se ovaj spisak nacini kako bi se obiljezio POCETAK stradanja naseg naroda.Nekad dok smo se druzili na rogatica.com zajedno sa drugim smo ucestvovali na izradi spiska svih poginulih i mislim da je ovaj posao tada vise nego odlicno uradzen.Ali dogodilo se to da i pored spiska vjest o stradanju iz nase opstine ostaje u mraku i nije mi poznato da se bar jedna ruza polozila u Rogatici ovim zrtvama.Nije da su samo mediji i politika zakazali vec smo i kao vjernici propustili priliku da se bar sada kada je obnovljena dzamija i kada imamo gdje organizujemo i ucenjem tevhida na ovaj ili bilo kog drugog datuma pokazemo da se sijecamo nasih zrtava.Ovakvim gestovima bi inicirali i javnos pa i medije koje bi tim nasim zrtvama konacno dali mjesto i paznju koju zasluzuju a osim toga da se konacno i njihovi dzelati pocnu hvatati i kaznjavati.
Ovako kako stvari sada stoje i sutnja kada je Rogatica i njen kraj u pitanju stvara sliku koja je nepravedna i drgacija.Bas zbog svih zrtava potrebno je javnost informisati i da se konacno zna da je rogatcki narod stradao.
Svima je opstepoznata stvar da je Zepa dio rogaticke opstine,da su branioci Gorazda uvijek bili i na jednom djelu nase opstine a Rogatica se nikada ne pominje kao opstna koja je pruzila otpor agresoru.Dali je tome razlog sto je SDa izvela branioce i sto u samom gradu nije bilo ozbiljnog otpora agresiji ili za to postoji neki drugi razlog o Rogatici se ne govori i ne pise.Tako se ne pise i ne govori o nasim zrtvama i to je prvo nas a onda iostalih grijeh i sramota jer nase zrtve to ne zasluzuju.
Eto to je otprilike razlog zasto sam iznio ideju o sastavljanju spiska zrtava stradalih 19.06.1992-e. i koji bi obiljezio pocetak stradanja.Zelja mi je da se i o svim nasim zrtvama sazna i da se konacno i njima oda pocast u Rogatici i kada bi on bio razlog nama zivim da se konacno pokrenemo onda bih bio presrecan.
Ako u Rogatici mogu biti spomenici agrsorima i ubicama nasih zrtava zasto onda ne i onim koji su spomenik i obiljezje stradanja zavrijedili.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 20th, 2009, 9:33 pm 

Tekstovi: 4128
G-dine ^ mislim da je Zeletov prijedlog uredu. :up:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 23rd, 2009, 4:28 pm 

Tekstovi: 2099
OK shvatam i slazem se sa ovim sto si napisao, uradicemo tako.

Nego me zanima kako to ide sa IZ BiH i pravljenjem Turbeta ili nekog vjerskog obiljezja stradalim zrtvama. Znaci ne mislim ni na kakve simbolicne partizanske spomenike.
Za lokaciju izabrati zemlju oko Carsijske ili Arnautovica dzamije, pa neka vidi svako ko prodje kroz Rogaticu. Ne znam koliko je ovo uopste izvodljivo i realno....

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 23rd, 2009, 8:30 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Pa fino postavite pitanje predsjedniku Opstine,ili njegovom izaslaniku,dopisniku jednog rogatickog portala i sve ce vam se kazati.A ja mislim "o izvodljivosti i realnosti" - NIKAKO."Prije ce Velji Lug sici u Mezuke..."

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 25th, 2009, 8:56 pm 

Jeste tako Sele jer niko nista i ne pokrece.Al nije da nemoze.Ako HOCEMO moze.Druga je prica ta sto se suti.
Da jednom 500 ljudi dodze i oda pocast svima onim koje ubise u stvaranju etnicki ciste Rogatice sve bi krenulo drugim tokom.
O idejnim rjesenjima spomenika sad ne treba ni pomisljati ali moramo znati da je to moguce i da ima gdje da se postavi.
Meni je zelja da se pokrenemo.Da pominjemo i da drugi pominju Rogaticu i njene zrtve.Od neke tacke se mora krenuti a po mom misljenju ova je dovoljan razlog da se pomjerimo.A ja ne brinem o onim sto ih spominjes jer oni su nauceni da titraju i ha vjetar pocne da puse i oni ce jace i od mene i od tebe puhati. ;)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 28th, 2009, 3:12 am 

Po treci put je komisija za trazenje nestalih danas bila u Gracanici trazeci ostatke tjela moje ubijene nene Fize.
Ovaj put je nesta i pronadzeno i do DNK analize nebih nista o tome govorio.
I ovaj treci put moram se zahvaliti Muhamedu Gaficu Gafi koji je jos jednom "pogurao"ovaj slucaj a i sam je uz ostale moje rodzake bio prisutan ovom iskopavanju.
Mislim da sam i ovdje pisao o saznanju o njenom stradanju,mogucem izvrsiocu,potrazi a i zelji da se njeni ostatci pronadzu i da je ispratimo onako kako je zasluzila.Molim Boga i nadam se da ovaj put to bude uspjesno zavrseno.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 17th, 2012, 10:47 am 

Tekstovi: 13163
Naiđoh na ovaj grafikon (bio je u slikama u računaru). Je li tačno, ne znam
Attachment:
225.jpg
225.jpg [ 86.98 KiB | Pogledano 5531 puta. ]

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 50 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 3 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: