www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 18th, 2021, 1:21 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 225 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: POTRESNO SVJEDOCENJE
TekstNapisano: Maj 31st, 2013, 3:06 pm 

Tekstovi: 3067
Zato ova priča ne smije biti završena.
Ne smije i ne bi smjela.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 3rd, 2013, 10:42 am 

Tekstovi: 13163
Prvi put nakon 20 godina obilježeno je stradanje Bošnjaka u Rogatici. Nekoliko bivših logoraša usudilo se posjetiti mjesta gdje su više mjeseci, čak i godina, bili zatvoreni, fizički i psihički zlostavljani. Srednja škola „Veljko Vlahović“ i Rasadnik početkom rata pretvoreni su logore u kojima su mučeni i žene i muškarci. Oni koji su preživjeli zlostavljanja i maltretiranja u tim logorima i danas nose traume, a sjećanje na te dane ne blijedi.
Sredinom avgusta 1992. godine Rogatičanin Šefik Hurko, sa ocem i majkom, pritvoren je najprije u Srednjoj školi „Veljko Vlahović“, a nakon toga doveden je u logor Rasadnik. Tu je tokom 20 mjeseci zatočeništva bio izložen raznim torturama i mučenjima. U logoru je vidio svirepa ubistva Bošnjaka iz Rogatice.

„Uhapšen sam 14. avgusta. Dva dana sam bio u srednjoškolskom centru u Rogatici. Bili smo na raznim mukama. Ja sam svog oca tukao palicom ovdje u zatvoru. Vidio sam više ubistava. Dok sam bio tu, 300 je prošlo kroz logor, a prije mene ih je prošlo još dosta“, sjeća se Šefik Hurko.

Šefik je o torturama svjedočio i pred Haškim tribunalom u slučaju Karadžić, a svjedočiće i u predmetu protiv Mladića. Posljedice su trajne.

„Liječim se na neuropsihijatriji, imam šećer, srce mi je oslabilo“, kaže Hurko.

Pred vratima logora Rasadnik sjećanja su navirala i Šefikovom ocu Fejzi. Hodajući kroz unutrašnjost nekadašnjeg logora, Fejzo je navodio zločine koji su počinjeni nad Bošnjacima. Pravi pakao postao je kada je došao novi upravnik logora Vinko Bujić.

„Došao je novi upravnik, jedno sedam dana dobar, a nakon sedam dan počeo nam je zla ukazivati svakakva: premlaćivanje, ubijanje, silovanje žena, djevojčica, prislini rad, nužda se vrši u prostoriji gdje spavamo. Tukli su me previše. Po dva sata su me znali izvoditi pa me tući, pa sam pitao:’Što me bijete kad nisam ništa kriv?’ Kažu: ’Bijemo te što si musliman.’ To su sve Rogatičani bili“, priča Fejzo.

(FOTOGALERIJA: Obilježavanje 20. godišnjice stradanja Bošnjaka u Rogatici, fotografije: Aida Đugum)

Devetnaest mjeseci tu je bila i Fatima Kepeš, sa majkom, sinom i mužem. U logoru je doživjela razna poniženja:

„Kad su praznici njihovi, uđe vojska sva, nema od nas šta ne radi - da se krstimo, da nas pljuju, da nas skidaju, nema šta od nas nije rađeno. Sve sam to preživjela.“

Zbog četiri sina koji su bili u Armiji BiH Hadžira Sućeska svakodnevno je dobijala batine, silovali su je, a morala je čistiti krv nakon svirepih ubistava u logoru.

„Mi smo zadnji došli ovdje i rekli su nam da idemo u Sarajevo, da idemo svome Aliji. Kušić je došao i rekao ovdje da nas smjeste do sutra, sutra idemo u Sarajevo. Tu smo ostali dvije godine. Svi u jednoj sobi bili. Niko nije mogao ni izaći - 150 nas. Ako bi neko htio vršiti nuždu, evo za vratima kanta. Mene su i muža mi, Šahina Sućesku, dotjerali ovdje, a sinovi su bili svi na ratištu, u Armiji. Ja nisam znala da su oni poginuli. I mene svaku večer maltertirao da kažem gdje su. Gdje su? Ja ne znam. Uzme nož da me kolje: ’Zaklaću te.’ ’Zakolji, ja ne znam gdje su.’ I svaku veče me izvodio da kažem gdje su sinovi. I prestao je to - i bogami me udario šamarom i oborio me, i ne čujem više nikad na ovo uho. Dvije godine bili smo ovdje, razmijenili se. Kad sam razmijenjena, kažu mi da su mi djeca izginula - sva“, priča Hadžira.

Pred srednjoškolskim centrom u Rogatici suze nije mogla zadržati Višegrađanka Ramiza Hodžić. Njen sin Memsudin imao je 25 godina kada je tu ubijen:

„Uvijek sanjam, kad sanjam, oni mene gone, gone mi sina. On traži pomoć od mene, ali nemoćna sam. To je stvarno pakao bio s nama muslimanima. To se nikom živom ne može opisati.“

Za zločine nad Bošnjacima Rogatice nisu uhapšeni najodgovorniji, tvrde preživjeli logoraši. Po svireposti izdvajao se Rajko Kušić, tadašnji komandant Rogatičke brigade Vojske Republike Srpske. Za njim je raspisana međunarodna Interpolova potjernica, kaže predsjednica Udruženja Žena - žrtva rata Bakira Hasečić:

„Nažalost, do danas su uhapšena samo tri ratna zločinca. Najveći ratni zločinac Rogatice Rajko Kušić se nalazi u poznatom gradu u Srbiji.“

Srednja škola „Veljko Vlahović“ danas je srednjoškolski centar u Rogatici, a Rasadnik je pilana u privatnom vlasništvu. Većina preživjelih logoraša nisu se vratili u svoje prijeratne domove. Gotovo svi imaju trajne posljedice nakon preživjele torture.

Neka neko malo prošnjuha po gradu koji se bratimi sa Rogaticom pa će naći Rajka Kušića.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 3rd, 2013, 10:51 am 

Srpski Zločini: U Logoru mi Silovali Kćerku od 7 godina i Sina od 13

Svjedočeći na suđenju Ratku Mladiću pred međunarodnim sudom u Hagu (ICTY), zaštićeni svjedok RM-081 opisao je zločine nad civilima Bošnjacima iz Rogatice koje su srpske snage u ljeto 1992. godine počinile u zgradi srednje škole u tom gradu, javila je Balkanska istraživačka mreža (BIRN).

U pisanoj izjavi, koju je Haško tužilaštvo uvelo u dokaze, RM-081 je kazao da su srpski vojnici u logoru seksualno zlostavljali njega i njegovu maloljetnu djecu – kćerku, koja je tada imala sedam i po godina i trinaestogodišnjeg sina.

Kako je izjavio, svjedok “nije imao snage” da pita suprugu da li je i ona bila silovana, nakon što su je iz logora izvodili pripadnici srpskih snaga.

Pripadnike srpskih snaga koji su izvodili žene na silovanje, RM-081 je u sudnici identifikovao sa spiska koji mu je predočilo Haško tužilaštvo.

Kao komandanta logora u srednjoj školi “Veljko Vlahović”, svjedok je označio Rajka Kušića, zapovjednika Rogatičke brigade Vojske Republike Srpske (VRS).

Prema svjedokovom iskazu, ta brigada je u proljeće 1992. Rogaticu žestoko granatirala, iako u njoj nije bilo bošnjačkih snaga, a većinu stanovništva su činile žene, djeca i nenaoružani muškarci iz okoline, koji su u gradu potražili utočište.

Nakon što su srpske snage preuzele grad 21. maja 1992. godine, RM-081 je sa oko 1.000 građana bio pritvoren u srednjoškolski centar, gdje je uslove opisao kao “neljudske”, uz manjak hrane i vode. Zatočenici su, kako je rekao RM-081, bili izloženi prebijanju, seksualnom zlostavljanju, a neki pritvorenici su bili i ubijeni.

RM-081 je izjavio i da je krajem juna 1992. godine Kušić došao u logor i prigovorio Bošnjacima da “ne sarađuju dovoljno, što mu stvara probleme u čišćenju Rogatice”.

Mladić, bivši komandant Glavnog štaba VRS-a, optužen je za genocid počinjen u Srebrenici i još sedam bosanskohercegovačkih opština, progon Bošnjaka i Hrvata u opštinama širom BiH, teror nad civilima u Sarajevu granatiranjem i snajperisanjem te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, u periodu od 1992. do 1995. godine.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 27th, 2013, 6:26 am 

GODIŠNJICA STRAVE
U živoj lomači u Višegradu prije 21 godinu zapaljeno je 70 civila
VIŠEGRAD - Udruženje "Žena - žrva rata" najavilo je za danas u Višegradu obilježavanje 21 godine od stravičnog zločina nazvanog "Živa lomača" u kojem je više od 70 civila bošnjačke nacionalnosti zapaljeno živo u jednoj kući u naselju Bikavac.

O 'Živoj lomači' u Višegradu danas svjedoče temelji kuće Mehe i Derviše Aljić, svjedoči i naša istrajna borba za istinu i pravdu bez koje nema pomirenja, svjedoči prvenstveno haška presuda Milanu Lukiću na doživotnu kaznu zatvora; svjedoči postupak protiv Olivera Krsmanovića u Sudu BiH; svjedoči to što naše nekadašnje komšije okreću glavu i od nas i od Bikavca i od priče o prošlosti, ali prije svega svjedoči šutnja o tome gdje su posmrtni ostaci više od 70 zapaljenih Bošnjaka.

Jedina preživjela žrtva "Žive lomače" je Zehra Turjačanin. Najmlađa žrtva imala je godinu dana i izgorjela je u majčinom zagrljaju - navodi Udruženje "Žena - žrtva rata".

Prema protokolu obilježavanja ovog zločina, planirano je da učesnici manifestacije krenu jutros u 9:00 sati iz Sarajeva u Višegrad, gdje će biti proučeni Jasin i dova za žrtve u Carevoj džamiji.

Predviđeno je da na samom stratištu na Bikavcu bude proučena Fatiha i položeno cvijeće.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 9th, 2013, 8:15 pm 

TABUTI 409 ŽRTAVA GENOCIDA STIGLI U POTOČARE
Hasanović: Četnici su bebu zaklali pred majkom
Attachment:
beba.jpg
beba.jpg [ 54.57 KiB | Pogledano 4716 puta. ]

U prostor bivše fabrike akumulatora u Potočarima stigli su posmrtni ostaci svih 409 Bošnjaka - žrtava genocida ubijenih u julu 1995. godine. Kolonu s tabutima u Potočarima je dočekao veliki broj Srebreničana.

Članovi porodice dočekali su kolonu koja je jutros krenula iz Visokog put Srebrenice. Tuga, jauci i plač odzvanjaju Potočarima. Ove godine bit će ukopano i jedno novorođenče porodice Muhić. Tabut ove bebe dočekali su rodbina i prijatelji porodice Muhića. Kako se moglo čuti, majka će stići na dženazu, a bebin otac je ranije ukopan u Memorijalnom centru Potočari.

- Beba je ubijena u selu do mog. Rodica od mog rođaka bila je udata u Trubare. Bila je trudna i padom Srebrenice dok su bili u Potočarima porodila se. Srbi su zaklali njenu bebu, pred njom su je ubili. Bebin otac je ukopan u Potočarima, a majka bebe će doći na dženazu - prisjeća se tih teških trenutaka Semiz Hasanović.

Amir Omerović izgubio je brata Samira 1995.godine. Njegov brat je imao 26 godina.

- Moj brat je samnom zajedno pošao putem iz Srebrenice za Tuzlu i na tom putu gubi mu se svaki trag. Nikada ga više nisam vidio. Evo danas, konačno je došao trenutak da ga ukopam – kazao je Omerović.

U Memorijalnom centru Potočari sve je spremno za komemoraciju i kolektivnu dženazu 409 žrtava genocida. Smiraj među bijelim nišanima naći će i dvije ženske žrtve kao i četiri petnaestogodišnja dječaka, kazao je Mersed Smajlović, direktor Memorijalnog centra Potočari.

- Brata sam ukopao 2001. godine, a sada ću ukopati i oca - rekao nam je Ramo Hasanović.

Iznošenje tabuta do Musale u Memorijalnom kompleksu planirano je sutra u poslijepodnevnim satima. Također, sutra će u Memorijalni centar u poslijepodnevnim satima stići oko 5.000 učesnika Marša mira, koji do Potočara pješače iz dva pravca, iz Nezuka i Žepe. S njima će pristići i kolone bajkera, učesnici maratona Bihać-Srebrenica kao i biciklisti iz Beograda. Nešto ranije se očekuje i dolazak učesnika maratona Vukovar-Srebrenica.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 6th, 2013, 9:36 am 

Inicijali MV predstavljaju Mladena Vasiljevića koji je imao kuću do Nedima i Teufika Behlulovića koga su komšije na svirep način ubile.

ZJAVE SVJEDOKA 2

Izvod iz izjave br. 10931/96 - Rogatica

U maju mjesecu 1992. god. primjetila sam kako su se komsije Srbi iz mog sela naoruzali. Svaki Srbin je nosio pusku, pa čak i kada je isao u bastu. Nisu htjeli kontaktirati sa nama Muslimanima, i govorili su da se boje. Ja sam od maja 1992. pa sve do oktobra 1992. godine isla u sumu nedaleko od kuće zvane Kom, uveće, gdje sam spavala, a po danu bi se vraćala u kuću, jer sam se plasila.

Oktobra 1992. god. negdje oko 11,00 sati, u selo je dosla grupa oko 8 policajaca (nosili su plave kombinezone i bili naoruzani). Ja sam samo jednog od njih prepoznala, zvao se K. Pred moju kuću dosla su trojica njih (ja sam tada zivjela sama, jer mi je otac umro prije mjesec dana). Jedan od njih mi je rekao da spremim stvari i da idemo za Sarajevo. Rekao mi je jos da spakujem zlato i novac. Svo muslimansko stanovnistvo sela Zakomo taj dan skupljeno na autobuskoj stanici gdje je čekao parkiran autobus. Sve zajedno su nas autobusom dovezli pred logor Rasadnik u Rogatici. Tu smo se zadrzali 10-tak minuta, pridruzili su nam se zatvorenici iz Rasadnika (ne znam koliko njih, jer sam čitavo vrijeme od straha drzala sagetu glavu). Vozili su nas za Lukavicu.

Kada smo dosli u Lukavicu, počeli smo izlaziti iz autobusa, kada sam ja posla da izađem M. mi je rekao da je ne izlazim da se vratim u autobus.

Mene su ponovo isti dan istim autobusom vratili. Isli smo za Rogaticu, negdje na Trebeviću, autobus su zaustavili dvojica pripadnika srpske vojske i trazili su dvojicu mu-skaraca iz autobusa, navodno su im bili potrebni za rad.

Oko ponoći, oktobra 1992. god. doveli su nas u logor Rasadnik, tu nas je primio upravnik M.V. Mene su smjestili u prostoriju zajedno sa drugim zenama (ta prostorija je bila odmah do kancelarije upravnika).

Krajem oktobra 1992. god. u nasu prostoriju dosao je M.V., rekao je ostalim zenama da idu na spavanje, a meni da ostanem tu. Odveo me je u svoju spavaonicu gdje mi je naredio da se skinem. Natjerao me je da legnem, osamario me, ja sam se branila, ali bezuspjesno, silovao me je. On je prvi muskarac sa kojim sam spavala. Nakon silovanja on je ostao u toj prostoriji. Isti dan u logor Rasadnik dosla su trojica koja su trazila da vode mene, M. i Dz. (zaboravila sam im prezimena). M.V. nije dozvolio da vode njih dvije, a mene sa autom (zuti "golf") odvezli su u Gračanicu u jedan stan. Naredili su mi da se okupam hladnom vodom, tu su me tjerali da stavljam njihove polne organe u usta, gurali su mi četku za kosu u vaginu i td. Potom su mi naredili da legnem. Kada me je jedan od njih silovao, druga dvojica su gledala, poslije su me silovali i druga dvojica. Ja sam vristala, branila se, međutim, sto sam se vise branila, oni su postajali gori. Stavljali su mi cijevi od pistolja u usta, noz pod grlo i prijetili mi da će me ubiti. U taj stan, taj dan dolazio je M.V.- komandir srpske policije (koji je naredio moje dovođenje u stan) i on me je silovao. Oko tri sata poslije ponoći jedan od njih, golfom (crvene boje), vratio me je u logor Rasadnik. Nakon 20 dana u logoru Rasadnik, smjenjen je M.V. i na njegovo mjesto postavljen je V.

Kada je za upravnika logora dosao V., prestala su odvođenja zena iz Rasadnika po stanovima, međutim V. je silovao zene koje su bile zatvorene u logoru Rasadnik. Mene je silovao vise puta (sve do mog pustanja aprila 1994. god.). Znam da je silovao: H.H. vise puta, K.K., F.F. (60 god), ja sam bila prisutna kada je V. silovao F.F. u svojoj kancelariji, N. N, S.S.

http://www.rogatica.com/index.php/iz-ra ... m-logorima

PONAVLJATI DA SE NE ZABORAVI I DA SE ZLOČINCI DOVEDU PRED LICE PRAVDE. A SVAKI DAN ŠETAJU ULICAMA ROGATICE.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 6th, 2013, 9:41 am 

https://bosniagenocide.wordpress.com/20 ... ina-od-13/

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 15th, 2013, 7:22 am 

ODGOVORNI ZA ZLOČINE U ROGATICI
Hasečić: Hoće li Srbija konačno izručiti Kušića i Bojića?
Attachment:
bakira.jpg
bakira.jpg [ 50.72 KiB | Pogledano 5864 puta. ]

Za ratne zločine počinjene u Rogatici nisu uhapšeni najodgovorniji, na čelu s Rajkom Kušićem kojem je Srbija dala utočište. Kušić je jedan od najvećih zločinaca na području Rogatice i nalazi se u bjekstvu, tačnije u Larazevcu u Srbiji. Nije uhapšen ni Vinko Bojić koji je bio upravnik logora "Rasadnik" i koji je vršio masovno silovanje - kazala je u izjavi za Fenu predsjednica Udruženja "Žena - žrtva rata" Bakira Hasečić uoči sutrašnje posjete objektima bivših logora u Rogatici.

- Imamo saznanja da Rajko Kušić i Vinko Bojić često dolaze u Rogaticu i nadam se da će Tužilaštvo BiH napokon početi vršiti pritisak na Srbiju koja je dala obećanje da će isporučivati ratne zločince da to i učini - kazala je Hasečić dodavši kako je "zbog ratnih zločinaca koji se nalaze na slobodi propao proces povratka".

Članice Udruženja "Žena - žrtva rata" će sutra u Rogatici položiti cvijeće i proučiti Fatihu za bošnjačke civile koji su ubijeni od 1992. do 1995. godine.

Posjetit će srednju školu "Veljko Vlahović" u Rogatici gdje je u tom periodu bio zloglasni logor, te logor "Rasadnik" u Rogatici.

- Sutra ćemo u prisustvu preživjelih logoraša obilježiti 21. godišnjicu genocida počinjenog na području općine Rogatica - kazala je Hasečić.

Ona je naglasila kako je tokom rata u BiH, kroz pomenute logore prošlo na hiljade civila s područja općine Rogatica, ali i Žepe, Srebrenice, Goražda, Višegrada, Foče, Rudog.

Hasečić je podsjetila da je od 1992. do 1995. izvršen stravični ratni zločin masovnog i sistematskog silovanja na području općine Rogatica.

- Kroz logore "Veljko Vlahović" i "Rasadnik" prošlo je hiljade civila među kojima je najveći broj žena, ali i muškaraca koji su preživjeli masovno sistematsko silovanje. Logor "Rasadnik" je specifičan po tome što je to bio jedan od najvećih logora gdje su izvršena masovna silovanja muškaraca - kazala je Hasečić.

Za zločine počinjene na području općine Rogatica dosad su osuđeni Radisav Ljubinac na deset godina, Stojan Perković na 12 godina i Dragoje Paunović na 20 godina zatvora.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 15th, 2013, 1:49 pm 

Tekstovi: 10155
Eto niko iz Rogatice nece pa se iz Visegrada zale sto se zlocinci iz Rogatice ne hapse??????

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 17th, 2013, 6:29 pm 

Tekstovi: 10155
Gledah prilog FTV o oobiljezavanju i podsjecanju na genocid,zlocine i zlostavljanje koje se desilo u Rogatici.Polozeno je cvijece kod SSC V.Vlahovic i Rasadniku u kojima su bili zatocen i zlostavljani nasi sugradzani a iz koji su mnogi i nestali i ubijeni.Saovog skupa je jos jednom upucen apel da se hapse odgovorni za sve zlocine a posebno je naglaseno i trazeno od R.Srbije da uhapsi Rajka Kusica i Vinka Bojica kao jedne od najodgovornijih za svo zlo koje se desilo u ova dva logora.Do sada se Srbija oglusavala na sve ovakve pozive.
Nisam siguran ali mislim da,kada je u pitanju procesuiranje odgovornih za zlocine kao i pronalasku nestalh,Rogaticai na prvom mjestu po ne cinjenju nista po tim pitanjima.I pored cinjenice da da se dogodio genocid nad nasem narodom i da mnoge rogaticke porodice jos uvjek tragaju za ostacima svojih najblizih veoma malo je procesuiranih zbog toga.Kada je rijec o nestalim situacija je jos gora i za proteklih 21 godinu veoma malo je uradzeno i cini mi se da se i ne pokusava pronaci mjesta grobnica gdje su sakriveni ostatci nasih ubijenih. Meni je drago da se eto bar pocelo od ove godine i obiljezavati i obilaziti takva mjesta te se nadam da ce koliko toliko pogurati one koji su zaduzeni za trazenje i procesuiranje odgovornih da se pocne sa ozbiljnijim radom.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 20th, 2013, 7:49 am 

UBIJENO 585 ŽENA
U Foči obilježavanje 21 godine od zločina
Attachment:
bakira.jpg
bakira.jpg [ 10.29 KiB | Pogledano 5699 puta. ]

FOČA - Udruženje "Žena-žrtva rata" će sutra obilježiti 21 godinu od ratnog zločina izvršenog nad Bošnjacima u Foči.

U znak sjećanja na žrtve, članice Udruženja "Žena-žrtva rata" posjetit će područje nekadašnjeg zloglasnog logora Sportsku dvoranu "Partizan" gdje će položiti cvijeće i proučiti Fatihu. Nakon toga će se uputiti pred zgradu KPD Foča gdje će na isti način odati počast ubijenim.

Članice Udruženja"Žena-žrtva rata" će sutra iz Sarajeva ispred Zemaljskog muzeja krenuti autobusom prema Foči da bi odale počast i obilježile godišnjicu stradanja nevinih žrtava.

"Od 1992. do 1995. godine izvršen je stravični zločin masovnog i sistematskog silovanja, djevojčica, djevojaka, žena u logoru "Partizan", njihovi najrođeniji su odvedeni u Kazneno-popravni dom (zatvor) Foča, a nekima se do danas gubi svaki trag. U Foči je ubijeno 585 žena", kazala je Agenciji Fena predsjednica Udruženja "Žena-žrtva rata" Bakira Hasečić.

Istakla je da je potrebno procesuirati sve ratne zločince, naglasivši da je problem povratka i taj što se ratni zločinci nalaze na slobodi.

"Sutra ćemo se pokloniti žrtvama, odati počast i poslati poruku da se nikada nikome ne desi ovakvo zlo ", kazala je Hasečić.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 2nd, 2013, 7:10 am 

SUĐENJE MLADIĆU
Svjedokinja: "Svaku noć silovalo me njih 20"

DEN HAAG / SARAJEVO - U nastavku suđenja Ratku Mladiću, zaštićena svjedokinja RM-70 opisala je višestruka silovanja, mučenje i ponižavanje kojima su u ljeto i jesen 1992. godine nju i druge zarobljene Bošnjakinje u više objekata u Foči podvrgavali srpski vojnici i policajci, ...
U pisanoj izjavi, RM-70 je navela da su je srpske snage zarobile početkom jula 1992. i da su odmah ubile deset civila iz njenog sela. Žene su zatim odvojene od muškaraca i prebačene na gradilište električne centrale u Buk Bijeloj, gdje su podvrgnute seksualnom zlostavljanju.

Upitana za šta su srpski vojnici koristili objekat u Buk Bijeloj, svjedokinja je u sudnici odgovorila: “Za mučenje i silovanje žena, Muslimanki zarobljenih.”

RM-70 je u sažetku izjave opisala kako su, poslije nekog vremena, zarobljene Bošnjakinje bile prebačene u zgradu srednje škole u Foči, gdje su bile žrtve “svakodnevnog i nemilosrdnog silovanja, seksualnog i neseksualnog mučenja”.

Po optužnici protiv Ratka Mladića, nekadašnjeg komandanta VRS, Foča je jedna od sedam opština u kojima je progon Bošnjaka – koji je uključivao i seksualno nasilje – poprimio razmjere genocida.

Mladić je optužen za progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, genocid u Srebrenici, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Bošnjačke žene bile su držane kao seksualno roblje i u sportskom centru “Partizan”, kao i u “Karamanovoj kući”, u kojoj su bile podvrgavane i grupnom silovanju, rekla je RM-70. Ona je posvjedočila da su žene petnaestak dana dobijale bolju hranu, poslije čega im je najavljeno da će “doći televizija da snimi kako oni nas tu štite, kako oni nas čuvaju, kako su oni nas spasili”.

“Samo se pitam – od koga su nas spasili, ko je tu nas napao da su nas oni spasili? Da ja njemu kažem kako je on mene spasio, kako on mene čuva – svaku noć mene 20 njih siluje. Da ja njemu kažem kako on mene čuva, kako on mene štiti... To je bio njihov cilj... da ja kažem kako je on mene spasio... Od koga? Ubio mi je mater, ubio mi je brata…”, briznuvši u plač, rekla je RM-70.

U “Karamanovoj kući”, po svjedočenju RM-70, srpski vojnici su seksualno napastvovali i dvanaestogodišnju djevojčicu.

Svjedokinja je rekla i da su u “Karamanovu kuću” krajem oktobra 1992. došla trojica vojnika.

“Postavili su nas osam u red. Pitali su nas kako se zovemo, sve smo rekle srpska imena. Pitao nas je – da vidimo kako smo naučile da se krstimo... Ja sam pošla cijelom rukom da se prekrstim, a on je skočio: ‘Hoćeš da ti odsiječem ruku!? Ne krsti se cijelom rukom, nego sa tri prsta’... ‘Izvinite, nisam znala’”, ispričala je RM-70.

Na pitanje tužiteljke da li je ikada saznala šta je bio “razlog i cilj” seksualnog zlostavljanja Bošnjakinja u Foči, svjedokinja je odgovorila: “Da unište, da pobiju, da ucijene. Duhove da unište što više mogu, jer za ženu koja je silovana nema lijeka... Ja nikad se oprat’ ne mogu – nikad, ali borim se, borim se... Moj život je uništen, uništena je moja familija, pobili su mi najdraže što sam imala u životu... Ubili su mi moju sreću, ja sam bila sretna i presretna.”

Mladićev branilac Miodrag Stojanović je unakrsno ispitivanje RM-70 započeo i završio izražavajući svjedokinji žaljenje zbog svega što je preživjela. Svjedokinja je, na sugestiju branioca, potvrdila da su joj dvojica srpskih vojnika pomogla da napusti Foču i, preko Bileće, ode u tadašnji Titograd

“Jeste, zahvalna sam im do groba”, kazala je ona, naglasivši da “danas ne bi bila ovdje” da nije bilo i “dobrih ljudi”.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 225 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 3 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: