www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 6:54 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 15 posts ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Kako je nastala demokratija u nasemu malome mistu?
TekstNapisano: Decembar 18th, 2013, 7:56 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Evo nova tema.Ako Bog da i Lihici urede bice posjecena i stranica i tema.
Kao pokretac,bez uvodnog teksta,zelim reci samo nekoliko napomena...htio bih da svaki od posjetilaca,clanova ili posmatraca,da svoje vidjenje nastanka demokratije unasem malome mistu - iz licnog ugla,a otprilike od 1989. pa dalje - do pocetka rata.Molio bih da o ratu ne davimo,previse je "izzvakana" tema,ima hiljadu misljenja koji se nikad posloziti nece.Ali tema "nastanka DEMOKRATIJE",ma sta se pod tim podrazumijevalo,a gledano iz vlastitig vidjenja - moglo bi biti zanimljivim,i sagovornicima i "posmatracima".
Moram reci da je medju nama bilo istaknutih clanova SKJ,danas "komunjara",bilo je i politicki nezaiteresovanih,onih ponesenim mislju "valjda o tom neko brine!" ,a bogami; i politickih kalkulanata.
Eto,za pocetak;Priznajem da sam bio clan Saveza komunista Jugoslavije,priznajem da sam volio Jugoslaviju,a narocito poslije njene propasti,priznajem da od toga nisam imao osobne koristi,priznajem i sve ostalo sto se spominje u vezi sa tim "mracnim vremenima".Sve priznajem,a ne priznajem,jedino,sud BIVSIH komuniasta,danas nacionalista par exelenas.
PartiJu sam napustio u ljeto 89.Tadasnjem sekretarau najvece partijske organizacije u Rogatici(TPR) podnio sam zahrjev da me razrijese clanstva:Dobrovoljno sam stupio i dobrovoljno izlazim.Sekretar Senit Serlimbegovic me,sa zagonetnim osmjehom upitao:Zasto izlazis?Odgovorio sam protupitanjem:A zasto vii ostajete.
Bilo je kako je bilo,ja zavrsio kao osnivac Saveza reformskih snaga u Rogatici,a Senit kao sekretar SDA sto mu je obezbjedilo i poslanicku klupu u Skupstini BiH.Nismo se mi time razisli,jos smo mi dugo,prijateljski "drvili" o potezima nove demokratije -na pocetku rata ja sam "zdimio" u Njemacku,a Senit u USA.

Nazad na vrh

Naslov: Re: Kako je nastala demokratija u nasemu malome mistu?
TekstNapisano: Decembar 19th, 2013, 3:15 am 

Tekstovi: 10155
Za pocetak ja cu reci da sam jedva cekao demokratiju ali onu o kojoj sam citao i onakvu kakva treba da bude.Bio je to razlog sto sam licno podrzao osnivanje novih partija jer sam se ponadao da dolazi bolji vakat odnosno da ce se poceti cijeniti pamet a ne partijska knjizica.Iskren da budem dokurcili su mi bili liziguzi,uvlakaci i oni koji su pazali sta i gdje sta pricaju.Zbog svoje otvorenosti sam u par navrata pozivan na odgovornost(eto mozda i o tome budem sta napisao) pred vodstvo SK iz kojih sam ,po mom misljenju,izasao bez posljedica.Moje napredovanje u poslu je time bilo stopirano ali kako nikada nisam imao nekih ambicija rekoh da nisam imao posljedica.
Pocetak visestranackog sistema sam pratio sa velikom ozbiljnoscu a ni jednoj stranci nisam pristupio sto ne znaci da mozda nekada ne bih i to ucinio.Kako god rat me je zakacio kao nestranackog a i razocaranog zbog nacina ne koji se demokratija pocela provoditi.Prelazni period uveliko je krenuo i SDP bi mi bio najblizi po programu ali ne po clanovima.Po prirodi sam socijalista i cijeno sam ,a i danas cijenim sisteme koji imaju jake socijalne programe i kao sto vec rekoh godi mi i demokratija pa ta kombinacija sama po sebi me vukla tim pravcem.Moram reci i to da sam se uvijek pitao zasto nas vode komunisti kada zivimo u socijalistickom sistemu dok komunizam nikada nismo osjetili niti znali kako je zivjeti u tom sistemu.
Belaj u koji smo upali i hvala Bogu prezivjeli je ucinio da sam i ja zavrsio u USA kao i sekretar onih partija gdje imamo najveci oblik demokratije pa sada znam koliko je dobra i korisna ali i o tome kasnije.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 19th, 2013, 11:37 am 
Site Admin

Godine 1989. odrzavani su izbori za partijska rukovodstva,pa tako i za opstinski komitet.Vrijeme je burnih torbulencija,cuvenih sjednica CK,Suvarovog da ce rreci"Popu pob,a bobu bob",Hafnerovog podignutog prsta,ili kada Durakovic sirom otvara vrata odlazecim Slovencima i suza Sonje Lokar.Prenosi tih dramaticnih sjednica slusali su se sa osobitom paznjom jer,mislilo se,a u sustini je tako - raspad Saveza komunista Jugoslavije je i raspad same Jugoslavije.Okidac je bio Osma sjednica komunista Srbije i pojava novog VOZDA,mitinzi i antibirokratske revolucije...E ja,tad,se kandidujem za clana Opstinskog komiteta,dobijem podrsku radnika(avangarde SK)iz svih vecih kolektiva,skola,ali,jes klinac.Uzi krug kadrovika okupljenih oko Dare Novakovic i Bogdana Rosica,ne uvazava stav clanstva nego me jednostavno brise.I onda jedne prilike upadnem u "Ruzu",a sjede komitetlije Muhidin Behlulovic,Fudo Piksi,Hagara i jos neki,i onako,uz casicu otvoreno me pitaju - zasto se ja "guram" u Komitet.Bez uvijanja im kazem:"Da vam zakljucam radnju,nista ne vidite,nista ne znate,a svijet komunista i komiteta se rusi."Oni se,znacajno klimajuci glavom,ne slazu sa mnom i blago se cerekaju.
U tzo vrijeme u mojoj maticnoj organizaciji "ubaceni element" Radovan Rosic lagano preuzima poluge upravljanja,a to perfidno cini preko partijske organizacije.U njegovoj kancelariji redovno je Kusic Rajko,Tomo Andjelic(koji se u TPR-u misteriozno zaposlio).Diskretno,s ljudima,kolegama od povjerenja analiziramo i ukazujemo na nadolazecu propast,ali mnogi misle da pretjerujem...i onda se desavaju obustave,mitinzi,zakazuju se vanredni zborovi zbog Some koji je nelegalno usao u stan,haranga i nerad na sve strane.
Normalno,u takvim okolnostima,istupam iz clanstva i sve vise i vise osjecam pritisak.Rosic,majstor manipulacije okrece protiv mene i moje najbolje drugove.
U ljeto te godine,na Kozari,Ante Markovic okupio sto hiljada ljudi,pazljivo slusam njegov govor,i potajno se nadam da je on ta snaga koja ce ekonomijom zemlju spasiti od kataklizme.Najvaljuje i osnivanje vlastite stranke - istog trenutka znao sam da sam tu.Kontaktiram ljude u Beogradu,cini mi se Mirjanu Popovic,obavjestava me i salje mi paket materijala,pristupnice,programe,promotivne letke...zaticem paket pred kucnim vratima,razvaljen i detaljno pregledan.Kazem,sto mi to treba,ali mislim,gotovo je jer ako se ja danas ne pocnem baviti politikom,bavice se ona samnom,a znam kako je to zavrsilo.
Napisem dvije tri plakate,obavijestim gradjanstvo,i svi me tapsu:Hvala Bogu da se nerko sjetio da nesto pokrene.Nemamo nikakvih uslova,sponzori i donatori,kako je red u demokratskim procesima,radije se priklanjaju strankama za koje i vrapci znaju da ce pobijediti,a to su nacionalne stranke,ali sa svojim istomisljenicima ipak gajimo nadu - vrijedi pokusati da nam kasnije ne kazu niste ni probali.Ubrzo se u Sarajevu odrzava sjednica inicijativnog odbora za BiH,nasu delegaciju sacinjavaju ja,Nego Kozic i Teufik Behlulovic.U Vijecnici gdje se skup odrzava mnogo poznatih ljudi i anonimnih aktivista,Avdo Sidran teatralno nas obavjestava da je ovo prvi put u istoriji politike da se osnivacki skup odrzava u biblioteci,aludirajuci na Hitlera koji je pocinjao u bavarskim pivnicama.Ima i demagoskih govora(Dutina,Kalinic)ima i vatrenih patriotskih govora,zapazam anonimnog Sejfudina Tokica,ima mnogo iskreno zabrinutih ljudi sa terena.Znaci pocelo je,ali mi malo smeta sto nas sa vrh sale,onako sanerski sve sa tamnim naocalima,posmatraju Goran Bregovic i Nemanja Kusturica.Ali uzmaka nema i lacamo se posla da pripremimo rogaticku osnivacku skupstinu,donesemo statut i program i izaberemo rukovodstvo,(2)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 19th, 2013, 4:07 pm 

Spomenu se Kongres SK koji je pocetak raspada SK a ja bih dodao da po mom misljenju drugacije nije moglo ni da bude.Srbi sa retardom od Milosevica na celu i nisu imali drugi cilj nego bas takav tok su i prizeljkivali.Prvo SK pa onda YU trebalo je rasturiti kako bi se stvorila 'Velika" i jaka Srbija.Rezervna opcija je bila opstanak i partije i drzave ali samo ukoliko oboje bude pod kontrolom Srba sto bi svi ostali trebali sami da prihvate.Ova druga opcija je bila manje vjerovatna jer je srpski nacionalizam bio toliko ocigledan da se vise nije ni skrivao.S obzirom da su se i te kako pouzdali u snagu JNA koju su u to vrijeme skoro potpuno imali pod kontrolom, kao i druge sluzbe bezbjednosti, Srbi i njihov vozd su jedino raskidom mogli da se zaustave i zato i kazem da drugacije nije moglo biti.
Po mom misljenju za raspad SK i YU iskljucivi krivci su Srbi,Milosevic i njihov ogroman nacionalizam.Potvrda tome je i cinjenica da je stranka koju je poslije raspada SK osnovao Milosevic i danas u vlasti skupa sa strankom koja je izrasla iz radikalnih(cetnickih) redova dok je na celu Srbije cetnicki vojvoda.Ta i takva politika drugaciji kraj nije mogla ni imati.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 19th, 2013, 9:15 pm 
Site Admin

U TPR-u Ismet Osmanovic,profesor matematike,koji se obreo u toj firmi odnekud,da niko ne zna kakav mu je zadatak,cutljiv i stalozen,nema ni kancelariju,niti bilo ko zna sta je njegov posao.Domalo saznajem da je on predsjednik Inicijativnog odbora SDA Rogatica.Lijepo,velim sam sebi,SDS je tu vec odavno prisutan,pa neka i SDFA.Ismet je cutljiv i zagonetan,pokusavam razgovarati s njim,ali on vjesto izbjegava.Predlazem mu clanstvo u Reformistima,a on se osmjehuje,on predlaze meni prijem u SDA,oba znamo da je to nemoguca misija,ali demokratski se tolerisemo,meni po svemu izgleda da je SDA stranka koja nema zle namjere.
Negdje krajem maja zakazana osnivacka skupstina SDA Rogatica u kino sali.Vruce je pa su vrata prema "Ruzi" otvorena,sjedimo ja,Belegija,Nasko i Sisi,pijemo hladne pive,ali cuju se zapaljive diskusije,kao,vise Sokolac nece biti nas centar i slicno tome.Stolu prilaze Milos i Ugljesa Vukovic,stara carsijska raja,koja ne kaze,ali se osjeca njihov strah od nacionalnog organiziranja,prezivjeli su oni 1941.Mi to okrecemo na sprdnju da,koliko toliko,relaksiramo situaciju.
Negdje iza podne,u mom komsiluku,u basti kafane Hajre France,vidim desetak ljudi okupljenih oko buduceg nam predsjednika.
Narednog mjeseca,nedelja je,ljetno doba, ja svratio na kiosk "Oslobodjenja" kad vidim Ismeta,mantil preko ruke,kisobran...pozdravimo se:"Dokle" pitam,veli on meni ide da pozdravi Osnivacku skupstinu SDS-a na Borikama.U sali ga priupitam hoce li doci i nama(Reformistima) na skupstinu,samo se nasmija.
Izbori se primicu i valja se,kad smo se uhvatili u to kolo,pripremiti.Osnivacka skupstina Reformista u kinu "Tesla" u Srarajevu,odlazimo ja i Colic Mirsad,Vracamo se razocarani u Rogaticu i razmisljamo da od svega dignemo ruke.Ne mozemo,ubjedjuje me Cola,pa osamsto ljudi je potpisalo pristupnicu,moramo izdrzati do kraja,a izbori,na kojima sigurno gubimo,bice opravdanje za lagan izlazak.Slazem se.Idemo do kraja.
Odrzimo Osnivacku skupstinu,izaberemo rukovodstvo i dokumente,te kandidacijske liste.Sad valja ici u kampanju kojoj niko nije vican,niti imamo sredstava.Velim,pricacemo po kafana,u knjizari gdje je kao neki nas stab,na ulici,probacemo objasniti.Nas cilj je ekonomski napredak zajednice zasto Markovicev reformski program ima vec rezultata,a lokalno,dacemo sansu ljudima koji znaju svoj posao,eto,recimo,Nazif Titoric ce biti profesionalni komandir vatrogasaca.Ucinicemo sve da nam grad lici na grad,otvoricemo galeriju,obnoviti Dom kulture,pomoci cemo razvoj sporta...
U nasem clanstvu ima vec uglednih direktora koje nije partija postavljala na te pozicije,ima istaknutih gradjana,neokaljanih,ima clanova koji me kriomice mole da povuku svoju pristupnicu kao eto,onda ono bla,bla,bla...velim neboj te se,vadim pristupnicu iz ladice i javno je pocijepam:"Jel ti sad lakse..." Razumijem ja ljude,strasna je propaganda,prijeti se,a ako nisi sa nama onda si protiv nas...
SDS je cvrsto konstituisan,na celu je Sveto Veselinovic,izgleda kao blecak,ali iza njega stoje pametniji Srbi.Sprdamo se sa Svetom,a on nama veli,naivno otkrivajuci strategiju svoje stranke;"Pa dovoljno je da prospemo nekoliko lazi,o najezdi naoruzanih Sandzaklija,o pokolju koji nam se priprema,a sve to zacinjeno pricama u crkvi i vas nema nigdje." Ima istine u tome sto laprda Sveto,mada se ne slazemo,ali znamo ko vuce konce ,a jos uvijek je u odori Saveza komunista i vatreni je zagovarac bratstva i jedinstva,ali i Slobodana Milosevica kao "spasioca Jugoslavije".
Nasa ,uzeg rukovodstva,je taktika razgolititi price nacionalista,trazimo saradnike u SDP-u,a on i,jos uvijek umisljeni u svojoj snazi,sa stredstvima,autima,profesinalcima, nas smatraju glavnim konkurentima i podmecu nam na svakom koraku.Hvali se njihov predsjednik konvencijom stranke na kojoj je bilo dvije hiljade ljudi u sali osnovne skole,prisustvovao i Durakovic,a ja mu velim,negdje uz pice u kaficu kod Bojovica da je pola njegovog clanstva iz prvog reda,koje najvise pljesce i grli Durakovica,ustvari - glavna poluga SDS-a.Bosnjaci iz SDP-a nisu ni u SDA ,a niti u Reformistima,oni samo ne znaju nista,ni sta se sprema ni kakav je krajnji ishod. (3)

Last edited by Sele on Decembar 21st, 2013, 4:20 pm, edited 1 time in total.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 20th, 2013, 3:20 am 

Ova zadnja recenica u prethodnom komentaru je najrealniji opis naseg nacionalnog bica u predratno vrijeme.SDA se dobro zahuktala i razmahala a i sakupise podosta clanova a i simpatizera i glasaca.Licno i meni bi po kontu sto eto dodze vakat da i nepodobni za SK imaju priliku da se dokazu a i to sto u nazivu stranke nije bilo nacionalnog nekako mi pasalo.Vremenom skontah da je sve vise stranka privatnika koji vjerovatno zbog toga sto mnogi od njih nisu ni imali priliku da budu u SK skocise da i oni kroje politiku.Prateci tako politicka kretanja u Rogatici skupa sa ahbabima primjetismo da je TPR izvor politicara je u svakoj od tadasnjih stranki neko iz TPR je u vrhu.Mislim da se u to vrijeme ni u jedoj firmi nije vise diskutovalo o politici i gdje god se troje sastalo politika je bila tema.Jedan od onih koji su svuda snjuhali po TPR bi je Rajko Kusic.Pecko bi,bockao i izvlacio misljenja od onih koje je smatrao neprijateljem i to i politickim i nacionalnim.Dodze nam i demokratsko ljeto i poce se ratovati u Hrvatskoj a Rajko sve vise siguran u snagu i vojnu silu svog naroda poce i otvorenije provocirati pa i prijetiti.U to vrijeme njegov mentor Radovan Rosic izmislja poslovnu politiku firme i novi nacin finansiranja onih koji su vec uveliko uzeli oruzje i daje 24 plate onim koji samostalno napuste firu sto je Kusic i grupa njegovih pratilaca uzela i uputili se u Vukovar u borbu za svetu srpsku zemlju.Mada jos uvijek nisam vjerovao da do rata u Bosni moze doci pomislio sam da bih trebao ozbiljnije pratiti desavanja.Ono sto sam u to vrijeme cuo od onih koji su bili izvan YU nije se slagalo sa vijestima koje smo mogli slustati i procitati.Sve me je vodilo da moram biti oprezan.
U Rogatici SDA i SDS su bili pobjednici a oni prvi su i od mene dobili glas.Bas zbog one zadnje recenice koju pomenuh na pocetku jer pomislih da ovi vise znaju a bezbeli da i neki plan i program i za takve situacije imaju.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 21st, 2013, 2:50 am 

Tekstovi: 4128
Ovo mi se plaho svidja, ali...
Fali mi ovdje "malo vise objasnjenja= IMENA aktera". Sa mnogima smo plaho dobri, pa ne bismo da nam sta zamjere. Ja zbilja u posljednje vrijeme nemam bas mnogo vremena, ali bicu tu u zinad. Volim da kazem ono sto mislim. Ne kazem da sam uvijek u pravu, ali tu smo da kazemo, ispravimo...
SDS, SDA, SDP... Kako ono rekose na Audiciji "Cobani tamo, cobani 'vamo". Vi to, Sele posebno, dobro radi. Razgali mi dusu i ne prestajem se diviti njegovoj memoriji znanju i umijecu. Kako su ono stari ljudi govorili "Nije svacije oko puta srati..."
Ja cu onako, uz put, koliko znam i poimenicno, sa imenom i prezimenom.
Eto, taj "vas" iz TPR-a Selimbegovic, bivsi komunjara, bivsi SDA-ovac, bivsi... Gledah ga po onim sijelima (skupstinama) 'nako k'o vostana figura, slike ima, tona nema. Ide samo da bi ubr'o dnevnice. Ha malo zagusti, bjez'te noge usracu vas. Eto, on je treb'o da "povede" narod, valjda svoj, gdje li boze mili ???
Pa nam "dodje" za presednjaka opstine, nakav stranac, ucitelj po zanimanju inace udat tamo negdje oko Zenice (Srednje Bosne).
Bice, bice, ovce tamo ovce vamo...

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 21st, 2013, 3:31 am 

Kako rekosmo oni sto nista ne znaju a svuda su, i to vrhu, nikome tada nisu bili jasni.Sto su se prihvatili funkcija u tako vaznom trenutku ako nece,ne zele ili ne znaju stati pred narod.Bas oni koji su trebali nisu nista ucinili kako bi se narod organizovao i pripremio.Ako nista drugo bar da se narod skloni pred zlom i ubicama.
Vidjevsi da je tako narod se pokusao bar onako po naseljima koliko toliko organizovati.Mahir Muftic je,cini mi se,bio jedini koj se sa svojom grupom ozbiljnije organizovao.Koliko sam cuo(jer nikada ih nisam vidio) imali su i naoruzanje za razliku od onih u drugim naseljima.Lovci sa svojim naoruzanjem,poneko je kupovinom dosao do puske a ostali vise goloruki poceli su strazariti po naseljima.Svaki pokusaj veceg i kvalitetnijeg organizovanja ostajao je samo na pokusaju jer uvjek je pucalo na istom pitanju.Ko ce biti glavni(da ga tako nazovem)komandant odbrane i njegovi saradnici.Ko god bi bio predlozen uvijek su se pojavljivali oni koji bi rekli"On da mi komanduje." jer narod je nekako naucio da to budu oni "ugledniji" a ne oni iz 'obicni'.Prateci sta rade funkcioneri narod se cak donekle distancirao od Mahira i slicnih njemu i sto je jos zalosnije takve su tjerali ispredsvojih kuca i vise su im smetali nego cetnici.Vjerujuci da ce him njihovo postenje i neorganizovanje pomoci i spasiti od nadolazeceg zla sve vise naroda je postalo pasivno.Neki su se vodili pamecu funkcionera te su govorili "Da treba oni bi se prvi uhvatili oruzja jer oni znaju sta se desava.".Tako oni sto dovedose demokratiju ostavise narod da demokratski sam odluci i da se sam snalazi.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 21st, 2013, 1:00 pm 
Site Admin

Ta vremena kad se rusi jedan cijeli sistem,umjesto u radosti,nekako prolaze u nekoj strepnji koja,naprosto,visi u vazduhu.Visestranacje je zazivjelo,ali osjeca se da to nije izbor ideja,nego - svako sa svojima ma sta to znacilo.Komunjare zavaljeni u svojim funkcionerskim foteljama samo glade brkove i smijuraju se,sigurni u svoju pobjedu,nauceni neradnici,nesvjesni da rat visi u zraku i da samo fali inicijalna kapisla da sve ode u sve tri lijepe...Nema se ni povjerenja medju Bosnjacima(tada Muslimanima) svi zaziru od SDA,i uclani.li bi se,ali da to nekako prodje da se ne zna,jer,ako ne daj Boze SDA izgubi opet sam ja na pravoj strani,a ako pobijede,eh,tu sam.Nude i mene u clanstvo,odbijam jer sam ase ja vec opredjelio,a onda me doktor Bojevic "moli",kao on je jedva cekao da se osnuje nesto kao sto mi propagiramo,kazem mu idi ti tamo gdje pripadas,on se samo zlurado smijesi.Tata Veljko je vec medju celnicima SDP-a i pozicije su vec zauzete.Razgovaram s Ismetom Osmanovicem,on samo mudro klima glavom,glumi nekog mesiju koga je,ne znam ko,preporucio da spasava narod,ocito on meni ne vjeruje,a i ja sumnjam da je sposoban da okupi postene i sposobne ljude u rukovodstvo.
I tako teku dani,a grad,privreda sve vise tonu...splasnjava ono malo zamaha sto su dale Markovicebve reforme i cekaju se - IZBORI,obecavaju da ce tad poteci med i mlijeko,Svajcarska,zlatne kasike...narod ko narod ,lijepi se na slatke rijeci.TPR,privredni gigant i za jugoslovenske okvire(to odgovorno tvrdim) ubrzano leti nanize,rukovodstvo ne zna ili da pocne ili da ode,tako je i sa drugim preduzecima.
Predizborna kampanja je posebna prica.No,kratko cu se zadrzati na sastavljanju izbornih lista.Nama reformistima je belaj da nabrojimo pedest ljudi koje cemo staviti na listu za opstinske odbornike,svi nas smatraju pobjednicima a bjeze od fotelje ko macak od vruce corbe.Belaj nam je i da obezbjedimo sto potpisa podrske za listu,ali nadamo se da cemo nekako "nafatati" tih sto potpisa.Sekretar opstine Ferid Kulovac,jedan izuzetno obrazovan,vrijedan i cestit covjek u svem tom galimatijasu samozvanih narodnih tribuna pokusava napraviti reda,i on je,mozda, i najpozitivnija licnost u cijelom tom demokratskom porodu.Nevenka Vitomir,sudija Opstinskog suda je predsjednik izborne komisije i zadnjeg dana meni saopstava da nasu listu ne moze prihvatiti jer se na njoj nalazi,pazi sad,strani drzavljanin.Ne mogu cudom da se nacudim.Pokazuje zadnjeg na listi,nekog ucitelja Srbijanca iz Zepe(Zepljaci nam rekli cestit momak),kazem ja,halo Nevenka,jel se to Jugoslavija vec raspala.Situaciju spasava smireni i stalozeni Ferid Kulovac,a Nevenka ne uspijeva izvrsiti zadatak da Reformiste eliminise iz izbornog procesa...Elem,racunamo na dva-tri mjesta u opstinskim klupama,pa na celo liste stavljamo Nusreta Agica,iza njega Dragu Vukasinovica,pa ja,pa Cedo Ninkovic,Rifet Medosevic,Husnija Avdic...Za republicki parlament kandidiramo Mirsada Colica i Gorana Kofortea(Jevrej),pa po redu i obicaju(kad smo zadovoljili multieticnost) trebalo bi i neka zena,ali nema ih i sta da se tu radi.
Kad smo zavrsili taj odgovorni dio posla,usput osmatramo liste i drugih stranaka,a to su SDA,SDS,SDP,Socijalisti,Reformisti i nesto sto se zvalo Pokret za Jugoslaviju.Kazem,osmotrimo tih pet listi,a to je preko 3oo imena koja se smatraju sposobnim da upravljaju jednim gradom i Republikom,sto je malo previse.Elem,liste su sarolike izuzev liste SDP-a gdje se nalaze probrani asovi,poznate face i samozvani narodni tribuni.
Na osnivackoj skupstini Reformista za BiH u Sarajevu prisustvujeno ja i Mirsad Colic.Pored ostalih govori profesorica dr.Nada Ler,vidimo sve je suplja prica,glasno komentarisemo,iza nas sjedi Josip Pejakovic i gura nas za govornicu da to kazemo,sto i on misli,ali on ne bi da se zamjeri jer valja mu na listu za clana Predsjednistva.Odbijamo i velim Coli da od svega odustanemo,on mi veli,ispravno,da to ne bi imalo smisla zbog 5oo - 6oo ljudi koji zaista vjeruju u ono sto govorimo.Slazem se i ici cemo do kraja.Predstoji nam promocija,plakate i sve ostalo,a to ce biti posebno obradjerno kao prljavo,nisko,bez casti i imalo obraza.Ali valja nam g...a jesti do kraja. (4)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 21st, 2013, 10:00 pm 
Site Admin

Tzv.Reformisti nemaju kancelariju,nemaju pisace masine,nemaju pare,ali probaju.Ostale stranke(SDS I SDA) imaju uzase one koji se nadaju od toga hajrovati(sad se to moderno kaze - profitirati),neko da auto da se vozi "predsjednik",neko pare,neko rakiju i meze...ali krece se.SDP ima naslijedjenu logistiku,prostorije,profesionalnog predsjednikas,sekretaricu,vozaca,auto i,sto nije zanemarljivo - stalne prihode.Socijalisti koje organiziraju Milorad Sokolovic i Alija Cesko,nesto manje.Uz to SDP-ovci projektuju(predsjesdnik je i arhitekta) nerku baraku za potrebe promocije(ili promidzbe,kako hocete),postavljaju je bez saglasnosti i potrebnih dozvola u centralnom parku(hoce im se,moze im se) ubijedjeni da ce sminkom i ovaj put "prevariti" glasace.Stampa se na hiljade plakata,Nijaz Durakovic se smije sa svake supe,SDS-ovci takodjer,nesto skromniji su ovi iz SDA,oni znaju gdje je pravi marketing i stede pare.Mi reformisti dobivamo plakate sa sdlikom Markovica,neke zastavice i letke s propagandnim porukama.I to se mora platiti,zaduzujemo se kod jednog privatnika(cirka 3.ooo maraka) a vraticemo mu,ako Bog da - nikad.On je dao i drugima - tako pametni rade.Nesto nas je(sa pet gajbi pive pomogo i Hilmo Selimovic,direktor pivare,koje smo u slast popili lijepeci plakate,koje zanoce a ne osvanu.Svi,ama bas svi nas smatraju najvecim protivnicima.Cijelu noc Milad Jovicic,vozac Komiteta i sekretarica Mirjana kruze po rogatickim mahalama i ulicama i skidaju nase plakate dok mi s njihovim predsjesdnikom Musetom ispijamo pive u kaficu kod Bojevica nudeci mu postizbornu saradnju i mjesto gradonacelnika sto oni s prezirom odbijaju.
Ali jebo plakate.Kroz Rogaticu prolaze prema Sarajevu kolone autobusa pune ljudi u bijelim haljinkama i s nama nepoznatim zastavama,koontra prema Foci prolaze konvoji iz Zvornika,Bijeljine,Vlasenice s povezanim zastavama HDZ-a i SDA,iz pravca Visegrada hiljade ljudi krecu prema Sokocu nosajuci mosti Kneza Lazara(ja i dan danas ne znam sta je to),ide se u Knezinu,na utakmicu "Zelje" i "Zvezde"(ali srecom "Zeljo" ih s drugim timom namlati 3:o).nosaju se slike Slobodana Milosevica,trube trube,rat samo sto nije poceo.Rogaticka carsijska raja sjedi po kaficima i ljetnim bastama,zajebava se,a kolo vode karijeristi koji love u mutnom. Ljeto je i trazi se pogodno mjesto za odmor,Podgora,Dubrovnik,Podaca...a u Hrvatskoj rat bijesni,rogaticki cetnici odlaze da "oslobadjaju" Vukovar,a mi,na more.
Ljeto prolazi i dolazi jesen i - prvi demokratski i slobodni izbori.Kampanja,pljuvanje po drugim i ostalo tek treba da pocne.Ali,valjda,rata nece biti,misle svi dobronamjerni i neupuceni.Al u k...cu!Stizu vijesti sa "ratista" u Vukovaru,poginuo neki Losic dok je srao u kukuruzima.Opsta zalost u Rogatici.Od Donjeg polja do Matinog brda kolona od nekoliko hiljada ljudi -Rogaticana,ko da je poginuo Ivo Lola Ribar.Carsija misli umiriti Srbe odajuci pocast jednom uludo izgubljenom zivotu,nisam otisao mada sam uvijek odlazio na sahrane i dzenaze sugradjana,mnogi su mi zamjerali,prepoznavali u meni "srbomrsca",ali ja nisam isao jer ne mogu protiv svojih nazora)...s Han Pijeska prolaze kamioni natovareni naoruzanjem,slijede pozivi za rezervu.Ali to je samo zagrijavanje pred izbore.Prava igranka pocinje naredne,postizborne 1991.godine. (5)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 22nd, 2013, 6:26 pm 

Nazalost oko pomenutih procesa od mene nema pomeci jer,da budem iskren,skoro da nisam ni citao ko je na kojoj listi(jer se u Rogatici haman znaju svi "predoderedzeni za to) i vise paznje sa posvetio tome ko su novi i njihovim karakterima a nikada ni sa kim nisam pricao da bih znao kako se sastavljase liste,sta se prcalo i kako planiralo u stabovima a i komisijama kojim ni prsmrdio nikada nisam.Jos uvijek svim srcem misleci na YU gledao sam kakvog karaktera su ti sto su isplivali.Sa mojim Mackom koji je vise vjerovao u JNA i SK nego u Boga skupa primjecujemo da se nesto"cudno" desava.Jedo iz familije tamo,drugo ovamo.Ima i onih koji su vise za haps nego za listu a clanstvo novih stranaka da Bog sacuva.Mozda sam subjektivan i pristran ali tih "cuda" najvise vidim kod Srba i pocinjem sepitati je li ovo i u Bosni kao na Kosovu.Macak ostaje uz svoju ideologiju i nastavlja clansvo sa svojim starim istomisljenicima a ja opet nigdje.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 26th, 2013, 10:13 pm 
Site Admin

Ja ovo pisem,a mogao bih to samo za sebe,ali eto...hocu da se zna kako sam ja,a i mnogi oko mene,docekali taj dan "D" nakon,"komunistickog mraka".Narocito zbog ovih mladjih.Da ostane zapisano.Ali je li vjerodostojno - to neka sude buduci istoricari.Elem,u Rogatici,nenavikloj na demokratsko izjasnjavanje,lagano,ispodtiha,namecu joj se izjasnjavanja - ko kom narodu(kasnije se pokazalo - stadu,pripada) i na povrsinu,kao spasioci naroda isplivavaju neki periferni likovi,a gradjani(glasaci) na tu spiku se lijepe ko musice na sofersajbne.Bas tako.Ni mi,bajagi reformisti,nismo imuni na to,ako zelimo dobiti dobar dio kolaca na izBorima moramo u tom kolu igrati,ali licni ponos,bar nas neklicine osnivaca,nam to ne dozvoljava.
Nas,periferne,za ozbiljne protivnike smatraju samo "preostali" komunisti,nacionalne stranke,s cijim predstavnicima razgovaramo,ispravno ocjenjuju da smo mi periferna pojava jer se ne uklapamo u zacrtani sablon" straha jednih od drugih",a to nasi.po prirodi,saveznici iz SDP-a ne shvataju,oni misle da im mi kvarimo superiOrnu pobjedu.I da kazem,danas,ti barjaktaeri sasvim solidno zive u Sarajevu,prevrnuli plocu,a ostala bratija otisla u SDS i,blagodarim,uzivaju u plodovima svoje polticke borbe,od Rogatice do lazarevca,Obrenovca pa sve do Beograda.
A da se ja vratim Rogatici.Misljenja sam,tada,da ce rata biti i da je nezbjezan.Ali jos je rano - slijede nam izbori i naivna nada u razuboritost i zrelost nasih ljudi,seljaka i gradjama Bosne ponosne i ponosnije Hercegovine.Ne smijem to javno reci,jedino bliskim prijateljima,jer ja sam,zaboga,rusilac suzivota i Jugoslavije.Onda,ono,sto je Bosancu najlakse,odem u kafanu i sve okrecem na zajebanciju.
Posmatram i te buduce pobjednike prvih demokratskih izbora.Ocekujem od anonimnih ljudi nesto suvislo,nesto sto mi,uspavani,nismo znali,vidim,da se tu radi o grupi karijerista i bezveznjakovica,mozete misliti SDS istice kao svog kandidata nekog inzinjera Milicevica,koji sam sa sobom ne zna razgovarati,kao njihovog kandidata za republicku skupstinu.Kontam,nisu toliko naivni,isticu ljude koji nemaju aferima,ali iza njih stoji - organizacija,u SDA-u ne stoji niko.
I tako - zemaljski dani teku.Ceka se oktobar i izbori.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 15 posts ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 2 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: