www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 5:36 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 35 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: Srebrenica-Ne Zaboravi
TekstNapisano: Juli 12th, 2009, 5:27 pm 

Tekstovi: 3246
Ubijen i ukopan na svoj rodjendan

Slika

Senad Mulalić jedna je od 534 srebreničke žrtve koja je danas ukopana u Memorijalnom centru Potočari u Srebrenici. Ubijen je 11. jula 1995. godine, na svoj rođendan.
Senadov brat Salih, koji je u Srebrenici izgubio i oca, svoje potresno svjedočenje ispričao je reporteru RSE, koji je razgovarao i sa ostalima koji su se danas poslednji put oprostili od svojih najbližih.

Na današnji dan u Potočarima, prije 43 godine rodio se Senad Mulalić. Na današnji dan, prije četrnaest godina Senad je zarobljen i ubijen. Danas, na njegov rođendan, brat Salih i ostala rodbina klanjali su mu dženazu. Salih se prisjeća tih dana 1995. godine.

„Rođen 11. jula, poginuo 11. jula i biće sahranjen 11. jula. Moj brat je poginuo nedaleko odavde, nekih desetak kilometara. Poginuo je od minobacačke granate, 120mm. Negdje 2005. godine, posmrtni ostaci mog brata i ostalih su pokupljeni. Jes' žalosno i teško reći, ali deset godina ležati u potoku...“

Salihov otac ubijen je pred svojom kućom 1995. godine:

„On je nedaleko odavde, nekih 500 metara ,odvojen od svoje porodice, moje majke, svoje supruge, svojih unčadi. Njegovo odvajanje posmatralo je njegovo petoro unučadi, najstarije bilo deset godina, najmladje je imalo dvije i po godine. Da bol bude veća i da tragedija bude veća, to sve je posmatrao njegov dojučerašnji prijeratni smjenski nadzornik u rudniku olova i cinka u Srebrenici. Međutim, niko nije htio da pokuša da ga spasi. Nakon odvajanja od porodice, moj otac je odveden na Selmanagića oporće, to je put čuvene familije Selmanagića gdje je bilo parkirano policijsko vozilo. Da li je tu evidentiran ili tražen na nekom spisku, ne znam, nisam došao do podataka. Poslije je vraćen u kuću Alje Huseinovića, a poslije toga je pred svojom kućom i kućom svog brata je prema nepotvrđenim informacijama ubijen. Pronašao sam ga u masovnoj grobnici u Snagovu.“

"Umjesto svatova,cvijeće u rukama"

Mejra Đogaz iz Potočara, ukopala je danas dva sina:

„Došao je zadnji trenutak mojiem sinovima, da dolaze u Potočare. Kuća je pored mezarja. 2002. sam se vratila, vratila sam se na osnovu mojih sinova, mislila sam se da će neki biti živ, da će doći. Ali danas majka očekuje zadnji trenutak stižu na tabutima Đogaz Omer i Đogaz Munib. Izgubila sam muža i sina 1992. godine i unuka, kompletna porodica. Imam još kćerku, nikoga više. Umjesto svatova donijela sam mome Munibu i Omeru da položim cvijeće u rukama.“

U genocidu nad Bošnjacima Srebrenice ubijene su i kompletne porodice:
„Sad kopam oca. Zovem se Jasmina Mašić. Pet braće i otac su mi nestali 11. jula. Dva sam brata ukopala i sad oca, još ima trojica, komplet porodica i snaha. Ostalo dvoje djece bez roditelja, oni sa mnom žive. Ja i sestra smo samo preživjele.“

Nino Ćatić bio je ratni izvještač iz Srebrenice. O mjestu njegovog nestanka, brat Nermin tek je ovih dana saznao neke podatke.

„Izgubio sam oca i brata. Brata sam izgubio, ništa ne znam za njega. On je bio, kao što je poznato zadnji izvještač iz Srebrenice i njegov zadnji izvještaj kad je Srebrenica pala je to je arhivirano na radio talasima BiH. Navodno neki glasovi govore da se taj njegov nestanak desio na nekom nepristupačnom terenu još uvijek miniranom. To sam upravo prije par trenutaka saznao. Ali nada postoji, nada zadnja umire, ja se nadam da ću i mog Ninu naći, da ćemo ga sahraniti ako Bog da kako priliči normalnim i poštenim ljudima“.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 12th, 2009, 5:37 pm 

Grafit "Nož, žica, Srebrenica" na ulazu u Doboj

Slika

Grafit je ispisan velikim latiničnim slovima...

12.07.2009. 10:45

Samo nekoliko sati prije nego što su jučer u Potočarima ukopane 534 žrtve srebreničkog genocida, na nadvožnjaku željezničke pruge u naselju Poljice u Doboju osvanuo je grafit "Nož, žica, Srebrenica".

Grafit je ispisan velikim latiničnim slovima, a vidljiv je svim vozačima koji magistralnim putem M-4 Tuzla-Doboj ulaze u Doboj. U Centru javne bezbjednosti Doboj jučer nisu znali ko je ispisivanjem grafita vrijeđao Bošnjake.

(Dnevni Avaz)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 12th, 2009, 7:34 pm 

Tekstovi: 4128
KO GOD ZABORAVIO, KO GOD HALALIO, KO GOD OPROSTIO, KO GOD ZNAO, A NE PISAO-PRICAO, DA BOGDA MU SE SREBRENICA DOGODILA U PORODICI-FAMILIJI.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 12th, 2009, 8:49 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Emir Suljagic,novinar i publicist,u vrijeme masakra u Srebrnici,kao osamnaestogodisnjak,bio je sluzbeni prevodilac snagama UN.Poslije masakra koji je prezivio,a bez pola familije,napisao je:"U Srebrnicu se ne treba vracati,nju treba proglasiti mrtvim gradom,ukletim,ko spomenikom..."A Gojko Beric (po vlastitom priznanju )kaze da je napisao stotine kolumni u "Oslobodjenju",ali da jos nije napisao pravu...Osjeca da Bosnjaci ceznu za pravdom,ne za zatvorskim kazamatima,ne za teskim robijama,osjeca,da bi im sav"teret pao s duse" kad bi osjetili mrvu grize savjesti medju srpskim narodom.Mislim da je tako,ali kako stvari stoje,pomrijece srebrnicke majke ,ali taj cin docekati nece.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 12th, 2009, 8:55 pm 

Tekstovi: 10155
Na pitanje o pravdi poslije holokausta jedan jevrej rece.
"Pravda ce biti zadovoljena kada se ubicama oduzme oteto i vrati onim cije je."
Dok je Srebrenica u rs nema pravde i nece je biti.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 12th, 2009, 11:32 pm 

Tekstovi: 2730
Uriniranje po Bosni i Hercegovini

BRATUNAC-SREBRENICA- Samo dan nakon ukopa posmrtnih ostataka 534 srebreničke žrtve genocida, oko 60 pripadnika četničkih
organizacija Ravnogorskog pokreta i Srpskog narodnog pokreta te organizacije ‘Obraz’ okupili su se na središnjem obilježavanju godišnjice
stradanja srpskih žrtava na području regije Birač.

Upravo je nekoliko njih u centru Bratunca skinulo zastavu BiH ispred zgrade Općine, pljuvalo i uriniralo po njoj, da bi je potom raširili ispred
kuće i objekta bošnjačkog povratnika. Grupa se potom uputila do jednog lokala, čiji je vlasnik Bošnjak i vrijeđala ga, javlja Fena.

Sve dok na vlasti budu oni, po kojima se i urinira, skoro decenija i pol, i koje to, ama baš nikako ‚ne dira’, ništa se promijeniti neće.

Pravi čovjek, time i političar, ne dozvoljava, da se po njemu urinira, nekažnjeno.

Potočari i Srebrenica su mnogim političarima bila onakva ‚briga’, kao i onda, kada smo svi sa zebnjom pratili šta će se desiti ne samo, sa
proglašenim zonama sigurnosti, Žepom i Srebrenicom, već i sa rodnim gradovima, koji su bili prepušteni sami sebi i ‚samo se čekalo’, kada
će bespomoćno ‚padati’ jedan za drugim: Foča, Višegrad, Goražde, Rogatica..i t.d.

Obraz bez obraza ili obraz uz obraz

I, ovo uriniranje, kao i svake godine zabilježen incidenat, završiće kao „neugodan momenat“ koji će ‚neko trebati’ da se kazni?! Dok kamere
nestanu…Ili, neko misli, da se urinira u drugoj državi, pa ga posve za to briga?! U naprednim zemljama, uriniranje na javnom mjestu je kažnjivo
i kazna iznosi do nekoliko mjeseci zatvora ili općedruštveno korisnog rada!

Šta je sljedeće?

Prezir Vlade R BiH prema nama

Svaka godina komemoracije u okupiranoj Srebrenici je pljuska, onima koji kažu da nas vode!

Što dozvoljavaju, da nas sve, svake godine, ponovo „strijeljaju, ubijaju i zlostavljaju!“

Nikome nije jasno, zašto dozvoljavaju, da se nad nama, još i na ovaj način iživljavaju?

Sve ove godine?

Da li je njihov prezir, kao vladajuće strukture R BiH, prema svima nama, tako velik?!

Da dozovoljavaju, da se blati tisućljetni, u stećku još uklesani, ponos Bosanaca!?

Ne, samo naš. I, njihov!?

Zašto?

Još uvijek se niko nije izjasnio javno, šta je činiti?!
Poduzeti konkretnije korake od upućivanja „protestnih nota“ ili mudro šutiti.
Biće interesantno čuti, vidjeti i doživjeti, šta će se preduzeti, šta dalje ili će opet, do sljedeće komemoracije, nastati potpuni muk?!

Koliko godina još treba da prođe?!

Srebrenicu treba, definitivno vratiti „pravim vlasnicima“ ili definitivno napustiti’!

Kome treba svake godine, ovo “puštanje krvi” i sav ovaj cirkus sa fašističkim režimom?

Čemu vodi sve ovo? Miru, blagostanju ili sukobu?

Ne, da su svima nama ubili najmilije, zatvarali, mučili, silovali, pokrali, nego nastavljaju sa genocidom, a nas od ovakvog poniženja i sramote,
NIKO nema da zaštiti, pa ni prividno!

Time, po nama, ne uriniraju samo ‚njihovi’!

Na žalost, i to je izraz političke nekulture, ali i lične higijene!

13. juli 2009
Prof. Hamdo Čamo

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 13th, 2009, 3:16 am 

Svojim komentarem na naslovnoj si sve rekao Hamdo.I o vatri i nestanku i o tome sta je Rogatica u buducnosti.
Eh tako je i sa Srebrenicom.Uriniranje je lijep izraz jer ja bih radije upotrijebio pisanje.
Ono sta su radili i sta rade je toliko prostacki da i takav izraz treba upotrijebiti.Kako je pisanje nekako ne mnogo prosto sranje him bolje pristaje.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 18th, 2009, 7:47 am 

Tekstovi: 4128
A sta ces bolje ocekivati od 50% polu pismenih, 25% odlijepljenih, 10% lopova i 15% postenih???
Ono 15% postenih, nesmije da prne, od onih polu pismeno odlijepljenih lopova.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 5th, 2009, 3:05 pm 

Teta Fatima, ja sam sljedeći na redu!"

Slika

"Pakao se otvorio! Ljudi su stajali na goloj ledini dok su granate pljuštale sa svih strana. Lica ljudi bila su natopljena krvlju, umazana zemljom, kamenje je pljuštalo sa svih strana od siline udara granata. Ne znam šta je bilo glasnije tresak granate ili vrisak djece, bespomoćni urlik majke...", započela je svoju ispovijest za Sarajevo-x.com Fatima Husejnović. Ovo je jedna od ispovjesti kojih će se Radovan Karadžić naslušati u narednih nekoliko godina.

Fatima Husejnović je iz Srebrenice. Osnivač je prvog ratnog aktiva žena u Bosni i Hercegovini. Tokom rata bila je spoljni saradnik organizacije 'Ljekari bez granica' nesebično se žrtvujući kako bi pomogla brojnim izbjeglicama koje su ratnih godina iz okolnih sela pribjegle u Srebrenicu.

Kada je 1993. godine francuski general Filip Morion došao u Srebrenicu Fatima je bila jedan od organizatora 'zarobljavanja' generala, tražeći od njega da Srebrenicu proglasi slobodnom zonom. Te, 1993. godine to je i učinjeno, no samo dvije godine kasnije u istom tom gradiću u sjeveroistočnoj Bosni počinjen je najveći genocid od Drugog svjetskog rata. Fatima je bila bespomoćna, kao i na hiljade ljudi kojima su ti julski dani 1995. godine u potpunosti izmijenili život.

"Priču o Srebrenici znaju svi. Na sami pomen imena tog malog gradića ljudima su pred očima slike košmara koji se događao 11., 12, i 13. jula u tom dijelu Bosne i Hercegovine. Uplakane majke, plač bespomoćne djece, muškarci koji odlaze putem bez povratka... A meni, meni se iz sjećanja ne briše strah u pogledu jednog dječaka", priča Fatima za Sarajevo-x.com.

"Bila sam u Potočarima u 'Akumulatorki', bivšoj fabrici koja je tada pretvorena u bazu. Tu je bilo smješteno na hiljade ljudi. Kao saradnik organizacije 'Ljekari bez granica' obilazila sam ljude nastojeći im pomoći onoliko koliko sam mogla. Ljudi su me već poznavali, jer sam brojnim izbjeglicama pomagala dok smo bili u Srebrenici. U tom trenutku mi je prišao jedan mladić. Imao je svega 15 ili 16 godina. Pogledao me je i rekao: "Teta Fatima, ja sam večeras na redu!", bila sam šokirana, znala sam na šta misli, ali nisam željela vjerovati u to. Sluteći šta se sprema rekla sam mu da uzme majčine stvari, obuče dimije i stavi šamiju, a to isto da kaže i svojim prijateljima da učine... Ali, više nikad ga nisam vidjela", kazala je Fatima.

U njenom sjećanju prebivaju i druge bolne situacije kojih se nerado sjeća.

"Ne znam šta da kažem, a da nije već rečeno. Sjećanja na taj period su bolna i nevoljko ih prizivam... Ja sam iz 'Akumulatorke' izašla 13. jula 1995. godine, na izlaz kroz veliku salu, ali tu je bio i jedan drugi izlaz. U toj prostoriji kroz koju je naređeno da izlaze majke s djecom ugledala sam najmanje 20 kreveta. Nije mi bilo jasno radi čega su ti kreveti tu postavljeni. U jednom trenutku prišao mi je prevodilac koji je radio u UNPROFOR-u i šapnuo da upozorim majke da ne izlaze tim putem iz zgrade. Tiho, koliko sam mogla prenijela sam to nekolicini žena koje su potrčale na izlaz kroz salu, a za njima, na sreću potrčale su i ostale majke s djecom. Kasnije sam saznala da je Karadžić naredio da se pobiju muška djeca bez obzira na starosnu dob i ti kreveti su vjerovatno služili za pregled djece", ispričala je Fatima.

Ova Srebreničanka je padom Srebrenice izgubila supruga i brojne članove familije. Kaže da nijedna ovozemaljska kazna ne može biti dovoljna Radovanu Karadžiću, no nada se, ako ništa, da će suđenje biti ubrzo završeno, a Karadžiću dosuđena doživotna kazna.

"Nadam se da je sud uvidio grešku u suđenju Miloševiću i Šešelju, te da neće dopustiti da se i ovu suđenje oduži. Nadam se da će Karadžić dobiti maksimalnu kaznu i da neće uživati komfor kakav je uživala Plavšićeva, već da će biti smješten u samicu ili zatvor u kojem su jako loši uvjeti, a i to je najmanja kazna u odnosu na onu kakvu je zaslužio", istakla je Fatima Husejnović.

Majke čiji su sinovi nestali u julu 1995. godine, djeca koja se svojih očeva i ne sjećaju očekuju da Međunarodni sud pravde u Den Haagu dosudi maksimalnu kaznu Radovanu Karadžiću, no kažu da ni to neće vratiti mir u njihova srca, niti zaliječiti ranu koja godinama krvari.

Istome se nada i Mersad Gušić iz Rogatice, momak koji je u ratu izgubio oca. No, on strahuje od mogućnosti da se suđenje oduži.

"Bili smo u podrumu. Previše je ljudi bilo, žene su plakale, djeca vrištala dok su u haostoru odjekivali pucnji, psovke i galama. Razdvojili su muškarce i žene... Tada sam svog oca posljednji put vidio", ispričao je Mersad kojem je tada bilo svega šest godina.

"Bojim se da će se suđenje odužiti i da će Radovan doživjeti Slobodanovu sudbinu... Umrijeti bez ovozemaljske kazne... Bolna je činjenica da još uvijek nisu pronađena tijela svih nestalih osoba, a sud u Hagu već oslobađa zločince, kao što je slučaj sa Biljanom Plavšić. I narod i dalje šuti", kazao je Gušić.

U prvoj tački za genocid, Karadžića se tereti za genocid nad Bošnjacima i Hrvatima na području deset općina - Višegradu, Prijedoru, Bratuncu, Foči, Brčkom, Ključu, Kotor Varoši, Sanskom Mostu, Vlasenici i Zvorniku koji su počinjeni tokom 1992. godine, a u drugoj, za genocid u Srebrenici počinjen nad Bošnjacima u julu 1995. godine.

Karadžić odbacuje sve tačke optužnice. Kako se odbio izjasniti o krivnji, sud je u njegovo ime u zapisnik unio da se ne osjeća krivim.

(Sarajevo-x.com)http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/091025070

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 5th, 2009, 3:09 pm 

Srebrenica film, Kobno Srebrenicko Ljeto 1995,
VIDEO - http://www.youtube.com/watch?v=N2uQJsqiw-E

Srpski pokolj Bošnjaka u Srebrenici
VIDEO - http://www.youtube.com/watch?v=ph6ij1L98MQ

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 11th, 2009, 7:25 am 

Tekstovi: 3067
Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 12th, 2009, 2:53 am 

Ovakva mjesta su kamen temeljac BiH.Pored svega ostalog sta predstavljaju Potocati mezarje u kojem se ukopavaju zrtve genocida je ono sto mora biti Bosna.Ne vjerujem da postoji jedna jedina drzava koja ce pristati i priznati otcjepljenje ovog mezarja od Bosne i Bosnjaka.
Da bi pameti u politicara i Rogatica,Visegrad,Foca,Rudo,Cajnice,Sokolac,Han Pijesak,Zvornik,Bijeljina,Trebinje,Gacko i svi ostali gradovi bi imali ista ovakva mezarja koja bi ujedno bili i cuvari BiH.Eto mi smo zrtve iz zivog stita ukopali na Bistriku,one iz jame Paklenik u Vlakovu i po svim sarajevskim mezarlucima.Nemozemo se braniti time da nam neko nije dozvolio da zrtve iz naseg grada ukopamo i podignemo him spomenik u nasem gradu.Cak sta vise mislim da je i zelja zrtava bila da se kopaju tamo gdje su i njihivi stari ukopani.Ovako kako je sada u Rogatici kao da nije bilo zrtava genocida i rata.Nema mezarja a ni spomenika koji bi obiljezio njihovo stradanje.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 35 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: