www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 7:28 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 84 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: Oni su branili BiH - HEROJI
TekstNapisano: Novembar 16th, 2009, 11:32 am 

Tekstovi: 3067
Preneseno iz "Slobodne Bosne"

SKANDALOZNI EKSKLUZIV "SLOBODNE BOSNE": KAKO JE IZETBEGOVIC STITIO KRIMINAL
I ZLOCIN(C)E

Analizirajuci Izetbegovicevo opredjeljivanje za Bakira Alispahica, a protiv Munira Alibabica, kojim je predsjednik Predsjednistva prije tacno cetiri godine uveo na velika vrata kriminal u drzavni vrh, nase su novinarke dosle do zastrasujuceg svjedocenja Edina Garaplije, umijesanog u "slucaj Herenda" koji je, iako mu je drzavni vrh obecao oslobadjajucu presudu, dobio 13
godina zatvora:

U PISMU KOJE JE IZ ZATVORA OVIH DANA UPUTIO NAJVISIM MEDJUNARODNIM
ZVANICNICIMA U BiH, EDIN GARAPLIJA SVJEDOCI O ZLOCINIMA POLICIJSKE JEDINICE "SEVA" KOJU SU KONTROLISALI ALISPAHIC I MUSLIMOVIC A PODRZAVAO ALIJA IZETBEGOVIC!!!.

Kako je Izetbegovic nagovorio Alibabica da prozove Alispahica a onda stao na stranu Alispahica O Nijaz Durakovic: "Da sam tada bio protiv Izetbegovica, presudio bi mi "cetnicki" snajper O Uklanjanje Alibabica bilo je potrebno da bi se ojacala tajna Muslimanska obavjestajna sluzba (MOS ) kojom su rukovodili Alispahic, Muslimovic, Mujezinovic i Ljevakovic O Zasto je Kemal Ademovic, direktor AID-a, angazovao Garapliju da "pretrese" Nedzada Herendu
koji je priznao da je pucao u Ismeta Bajramovica . Ocajni Garaplija uputio ovih dana pismo ambasadi SAD, OHR-ovom Antikorupcionom i Antiteroristickom timu u kojem tesko tereti desetine najvisih bosnjackih policijskih i vojnih sluzbenika.

Pisu: Medina DELALIC i Jelena STAMENKOVIC

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 16th, 2009, 11:35 am 

(nastavak)

Visoki funkcioner MUP-a RS ovih nas je dana zamolio da Muniru Alibabicu Munji prenesemo informaciju kako drzavno-policijski vrh u Sarajevu sprema njegovu likvidaciju. Izvor informacije je strani obavjestajac koji se krece u visokim krugovima Federacije i RS i nijednom nije pogrijesio upozoravajuci proteklih mjeseci neke ljude u RS na atentate koji se spremaju na njih, oni su se desili sa manje ili vise uspjesnim ishodom. Kada smo Alibabicu prenijeli informaciju, rekao je kako vec ima slicna upozorenja, dobijena u Hrvatskoj, gdje je boravio proslog mjeseca. Argumenti zasto je opasan Munja su profesionalnost i moralnost, tako da bi u nekoj pretpostavljenoj antikriminalistickoj revoluciji na prostoru Federacije mogao povesti ljude
za sobom. Drugi argument je sto stranci, otkrivajuci "prljavstine" koje su se izdesavale u Sarajevu tokom proteklog perioda, radije od oficijelno ponudjenih informacija konsultiraju ljude za koje procjenjuju da imaju moralnih i profesionalnih kvaliteta kakav je Alibabic. A on puno zna.
Zapocet u avgustu i okoncan u oktobru 1994. nalazima Komisije Predsjednistva, slucaj Alibabic je zaokruzen smjenom tadasnjeg nacelnika CSB-a.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 17th, 2009, 5:19 pm 

TRI PUTA CASTI I SRAMNA CINA VLASTI

Kada su SDA, SDS i HDZ preuzele vlast 1990., postignut je interni dogovor da se kljucna mjesta u ministarstvima i celne pozicije u drzavi podijele izmedju njih. U toj raspodjeli Munir Alibabic Munja sa mjesta jednog od nacelnika u republickom MUP-u dobija funkciju nacelnika SDB-a Sarajevo koji je tada obuhvatao 22 opcine. Bilo je to iznenadjujuce s obzirom da je
Alibabic vodio slucaj "muslimanskih nacionalista" i poslao u zatvor 1983. kasniju vodecu garnituru SDA. Izetbegovic, Cengic, Behmen i ostali bili su, nakon izbora, suglasni da Alibabic zasluzuje funkciju s obzirom na profesionalnost koju je iskazao i tokom njihove istrage. Naravno, moguce je danas kalkulirati da su racunali kako ce im ovaj zbog iskazanog mu
povjerenja postati vjecni "duznik" i poslusnik. Ali, dogadjaji su se razvijali u drugom pravcu. Tokom 1991. Alibabic prati i otkriva planove JNA i srpskih snaga o agresiji na BiH, projekat blokade Sarajeva i nacrte za predstojeci rat. Ukratko, saznaje da postoji plan RAM, sto je samo radni naziv za planirano zaokruzivanje etnickih srpskih teritorija u BiH. O svemu
upoznaje Aliju Izetbegovica i Rusmira Mahmutcehajica, koji je na funkciji potpredsjednika Vlade zaduzen za resor unutrasnjih poslova.
Pocetkom rata, 5. aprila 1992. "pada" Srednja policijska skola na Vracama.
Husein Balic, u to vrijeme direktor Centra za skolovanje i obuku policajaca RBiH, pruza otpor da bi odbranio Vraca i spasio zivote 400 maloljetnih ucenika. Uprkos otporu, Balic je uhapsen i odveden u zatvor na Pale.
Razmijenjen je za snajperiste iz "Holiday inn-a", na celu sa Rajkom Kusicem. "Aktuelna vlast nikada nije analizirala zasto su pala Vraca i ko ih je izdao", kaze Balic koji taj slucaj karakterizira kao prvi sramni cin vlasti.
Mada je pocetkom rata veliki dio srpskih i hrvatskih kadrova napustio MUP, on se ipak konsolidira. Udar dolazi sa druge strane. U jesen 1992., vrh SDA dogovara postojanje cetiri kriterija: nacija, vjera, stranacka pripadnost, bracno stanje (mononacionalni brak), koji trebaju biti zadovoljeni kako bi neko ostao u sluzbi. Pretvaranje bosanske policije u bosnjacku kao i
reduciranje svih drugih segmenata drzave na jednonacionalnu ravan trebalo se odvijati nenapadno. U nekoliko navrata se govorilo kako obuku kadrova treba vrsiti u Turskoj i Iranu. "Jednom sam o tome razgovarao sa Hasanom Cengicem", kaze Alibabic, "ali je moje misljenje da takav pristup nije dobar. Iz historije je ilustrativan primjer djelovanja sovjetskog KGB-a. Kadrovi iz socijalistickih zemalja koji su isli na obuku u SSSR zauvijek bi ostajali inficirani KGB-ovstinom. Znam, recimo, da je Nedzad Ugljen boravio na obuci u Iranu u vrijeme kada je receno da se nalazi u SAD". U vrijeme pripremanja Bosnjackog sabora u jesen 1993. bilo je predvidjeno objelodanjivanje postojanja bosnjacke sluzbe bezbjednosti. Posto Sabor nije
zavrsio kako se ocekivalo, stvaranje sluzbe nije objavljeno, ali Bakir Alispahic i Nedzad Ugljen tajno rade na njenom etabliranju. Nasi sugovornici tvrde kako je "kapo" Muslimanske obavjestajne sluzbe Hasan Cengic. Visoki funkcioner SDA objasnio je jednom prilikom kako je zadatak sluzbe uglavnom pracenje Bosnjaka, sta se govori o vladajucoj partiji, te eliminacija i
likvidacija politickih neistomisljenika. Izvori u AID-u danas tvrde da je ova sluzba - AID - podjednako na meti srpske, hrvatske i muslimanske obavjestajne sluzbe. Tvrdi se, naime, kako MOS danas ima vise novca, bolju infrastrukturu i mocnije zastitnike nego AID.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 17th, 2009, 6:06 pm 

Tekstovi: 2730
Mahir je napisao:
U jesen 1992., vrh SDA dogovara postojanje cetiri kriterija: nacija, vjera, stranacka pripadnost, bracno stanje (mononacionalni brak), koji trebaju biti zadovoljeni kako bi neko ostao u sluzbi.

Što se tiče nacije i vjere, tu su neprikosnoveni postulati, za koje niko ne moze reći da otkriva toplu vodu i te teme su 'objašnjene' po svim šavovima.
Ukoliko je riječ o pitanju 'stranačke pripadnosti', onda je riječ o 'stranačkoj poslušnosti' koja pri zapošljavanju i obavljanju poslova 'ima prednost' pred znanjem.
U ostalom, iza sebe imamo jedno propalo društvo, gdje su nam poznati izrazi o 'stranačkoj pripadnosti', ali i praksa, te sve prednosti i pogodnosti pri zapošljavanju, koje proizilaze upravo iz nje.

Ostalo je dosta toga da se kaže još o 'bračnom stanju', mada meni lično sam naziv 'stanje', kao takvo, zvuči nekako 'diskriminatorski', kao da je riječ o 'robijanju', a manje o 'sreći u životu', u zajednici, osnovnoj ćeliji svakog društva, koja ako je diskriminatorska u svom temelju i osnovu, ne može biti 'zdrava' bilo gdje, ma gdje da jeste. A, da su miješani brakovi medicinski rečeno 'zdraviji', o tome još nije napravljena 'ozbiljnija' studija, osim što medicina može to i da potvrdi, što se ne može reći i za 'sociološku komponentu', sredinu, koja takve (mješane) brakove, zbog nekog svog i određenog cilja, zapravo pravi ili želi da prikaže 'bolesnim'.

'Bolesni ljudi' produciraju bolesne ideje!

Prof. Hamdo Čamo

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 18th, 2009, 3:40 pm 

SLUCAJ ALIBABIC: RASKOL U MUP-u

"Jednog dana zove me Izetbegovic i kaze: Vidi, Munja, kod mene je ugledna delegacija iz Starog Grada. Ti tamo nesto radis. Radi, ali me i izvjestavaj", sjeca se Munir Alibabic. Na prostoru opstine Stari Grad privedeno je petnaestaek ratnih profitera, ali su na intervenciju Bakira Izetbegovica oslobodjeni. Najprije, Ferhat Gurda, bivsi predsjednik IO SDA Stari Grad. Kada su otvoreni "plavi putevi", preko hiljadu Srba je izaslo iz Sarajeva, zapravo, jedni su odlazili, drugi dolazili. "Izetbegovic mi telefonom kaze: Cujem, Munja, da si pustio dvije hiljade cetnika u Sarajevo!?"
"Izaslo je oko hiljadu Srba."

"Treba sto vise da ih ode. Ne treba ih zadrzavati, brate neka idu."

"Prvi put sam tada cuo da govori kako ce o multietnicnosti pricati dok postoji ijedan Srbin u Sarajevu, a shvatio da ce raditi drugacije", objasnjava Alibabic. Zloupotrebe funkcija u MUP-u za obracun sa neistomisljenicima isplivale su na povrsinu i kada je dat nalog da se u
"Avazu" objavi policijski dosje brata Harisa Silajdzica. Decembra 93., taj je dokument Bakir Alispahic iznio iz CSB i vratio bez fotografije. A dosje je objavljen u momentu kada je Silajdzic malo skliznuo sa linije, i, naravno, opet se vratio pravom putu. Buduci da su Alibabiceve prituzbe, pa i o objavljivanju ovog dosjea ucestale, on dobija poruku od Izetbegovica da na
jednom mjestu zabiljezi sve prituzbe o kriminalu pojedinaca i zloupotrebama funkcija.
Alibabic, 27.7. 1994., preko kurira, informaciju salje u sluzbenoj formi, protokolisanu u CSB-u. Ona se uglavnom odnosi na nedozvoljene radnje Bakira Alispahica, Nedzada Ugljena, Envera Mujezinovica, Zeljka Varuneka i njihovih suradnika. U informaciji se iznose sumnje da su
navedeni umijesani u izvrsenje ili prikrivanje teskih krivicnih djela kao sto su droga, ubistva, nestanci lica, govori se o KOS-ovizaciji sluzbi bezbjednosti preko Fikreta Muslimovica, aktivnostima misteriozne policijske jedinice "Seva", zloupotrebama donacija... Prica je brzo "pukla" u gradu.
Kemal Ademovic zaustavlja Alibabica na ulici i poziva da odu do jedne kafane na Sedreniku. Tamo ih cekaju Mustafa Hajrulahovic Talijan i Ismet Dahic. Svi govore kako je Munja napravio dobru stvar i da je u pravu. Kasnije ga nijedan nece javno podrzati, kao sto se sramno ponio i veci dio politicara.
Umjesto ocekivanog Izetbegovicevog poziva nakon poslate informacije, Alibabica poziva Alispahic i saopstava da je smijenjen sa mjesta nacelnika CSB-a, a da na njegovo mjesto dolazi dotadasnji nacelnik SJB Stari Grad Enes Bezdrob. "Rasporedjen sam u Interpol za rukovodioca grupe, mjesto pro forme, samo da me uklone", kaze Alibabic. Zbog toga on svoju informaciju o
nezakonitostima u radu MUP-a umnozava i salje svim clanovima Predsjednistva.
Izetbegovic je pobjesnio nakon tog Alibabicevog poteza. Kazao je da je Munja "odao drzavnu tajnu". Kome? Clanovima drzavnog Predsjednistva!? Na sjednici Predsjednistva BiH je odluceno da se formira komisija koja ce ispitati Alibabiceve navode. Prvo je predlozeno da predsjednik komisije bude Ejup Ganic, ali je on to odbio s obrazlozenjem da je zauzet drugim funkcijama.
Zatim je predlozen Stjepan Kljuic, ali je i on to odbio prijeteci ostavkom.
Alija Izetbegovic predlaze Nijaza Durakovica, obrazalazuci da je dobro da komisiju vodi neko iz opozicije.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 19th, 2009, 4:47 pm 

DURAKOVIC: "SVJEDOCI SU BILI POD PRITISKOM"!

I Durakovic se pokusao "izvuci" govoreci da Predsjednistvo niti je postavljalo niti je razrjesavalo mocnike javne i tajne policije. Inace, pet clanova Predsjednistva: Durakovic, Pejanovic, Komsic, Ljuic -Mijatovic i Kljuic, odranije su bili nezadovoljni odnosom policije prema Predsjednistvu, jer od policije nisu dobivali nikakve relevantne informacije, osim banalnih
analitickih izvjestaja i komentara novinskih napisa. Preciznu analizu i prave informacije dobijao je samo Alija Izetbegovic. Nijaz Durakovic kaze: "Insistirao sam da pravnik udje u komisiju i Izetbegovic je predlozio Izeta Muhamedagica koji je bio na visokoj funkciji u SDA. On se i prije rata bavio advokaturom. Na insistiranje Bakira Alispahica, u komisiju je ubacen Hasib
Dazdarevic, koji je bio njegov covjek. Troclana komisija je saslusala oko 100 svjedoka oko droge i kriminala. Sve se snimalo, audio-zapisom, a visoki funkcioneri koji su svjedocili su snimani i video-zapisom: Bakir Alispahic, Enver Mujezinovic, Nedzad Ugljen... Tokom prva tri dana rada komisije, analizirajuci sve relevantne dokumente, operativne izvjestaje i izvjestaje
agenata sa terena, ustanovili smo da desetak stavki Munira Alibabica nije bilo moguce dokazati. Iznenadilo me da jedan dugogodisnji policajac navodi takve optuzbe bez jacih dokaza. Recimo, prilozeno je dosta inkriminirajucih dokumenata, ali bez pecata. To nismo mogli uzeti kao valjan dokaz, mada sam znao da su oni mozda i valjani." Poslije 15 dana rada komisije Izetbegovic je pozvao Nijaza Durakovica i pitao zasto je komisija toliko oduzila rad.
Durakovic je odgovorio kako je tokom 15 dana rada pronadjeno toliko kriminalnih radnji za koje bi desetine ljudi iz MUP-a trebalo poslati u zatvor i da su na putu da otkriju mnogo vece kriminalne radnje i zloupotrebe polozaja. Zbog toga je zatrazio jos malo vremena da zavrse posao. "Moj licni utisak je da je paralelno sa nama i MUP obradjivao svjedoke, zastrasivao ih, pa cak i isljednicki maltretirao. Javljali su mi se mnogi koji su nocu hapseni, maltretirani i bili prinud

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 19th, 2009, 4:51 pm 

(nastavak)

O tome kako je vrsena obrada svjedoka ilustrativan je iskaz Armina Skalonje, tadasnjeg nacelnika sektora za droge sarajevske policije, od koga je Alispahic trazio da samo fiktivno unisti zalihe droge iz MUP-a, dok bi se "pravom" drogom manipuliralo. "Pitao sam ga zbog cega bi to trebalo uraditi i dobio odgovor da je ovo tezak period u odbrani zemlje, nedostaje oruzje,
municija, hrana i da bi se sve moglo kupiti novcem zaradjenim od prodaje droge. Odbio sam Alispahicev prijedlog. Alibabic me zamolio da u pismenoj formi objasnim nacin na koji je Alispahic izuzeo drogu iz kase". U vezi sa Alibabicevim tvrdnjama o zloupotrebi droge, Durakoviceva komisija je imenovala ljude koji su trebali prekontrolirati drogu koju je Alispahic
drzao u svom kabinetu. Jedan od njih je bio i Skalonja. Utvrdili su da odredjena kolicina droge nedostaje. Prije potpisivanja zapisnika Hasib Dazdarevic zapisnik nosi Alispahicu i vraca se sa porukom da komisija nije tu da konstatira koliko droge nedostaje, nego da popise sta se nalazi u
kutiji. Medjutim, Skalonja je pred Durakovicevom komisijom svjedocio o svemu sto zna. Nedjelju dana kasnije, deloziran je iz stana i odveden u Upravu bezbjednosti, zatvoren u Centralni zatvor, gdje je pod pritiscima promijenio iskaz. Sutradan je na suocenju sa Alibabicem morao ponoviti izmijenjenu izjavu. "Prvi put sam u zivotu molio Boga da umrem samo da takve optuzbe i lazi kazem takvom covjeku u lice", kaze Skalonja.
Kada je pravljen finalni izvjestaj, clanovi Komisije su se sukobili.
Durakovic je htio da se napravi precizan izvjestaj na temelju nalaza do kojih su dosli. Dazdarevic i Muhamedagic su nastojali amortizirati ostricu svake formulacije. To je bio najmukotrpniji dio posla. Napravili su 14.9.1994. kompromisni izvjestaj koji je i kao takav imao argumenata za smjenu skoro svih celnih ljudi MUP-a. O izvjestaju komisije je raspravljano
na sjednici Predsjednistva na koju je bio pozvan i Bakir Alispahic. Tokom zamorne rasprave razmatrana je stavka po stavka izvjestaja i Predsjednistvo se podijelilo. Nalazima komisije nisu bili zadovoljni Izetbegovic i Ganic. Glavni problem je bio kako se obratiti javnosti. Naglaseno je da izvjestaj ima karakter drzavne tajne i ne treba se objavljivati. Za javnost je predvidjeno
"umiveno" saopstenje, za sto je zaduzen Ivo Komsic. Nijaz Durakovic objasnjava: "Ono sto je objavljeno u javnosti nema veze sa nalazima komisije i realnim stanjem, a Komsic, koji je bio zaduzen za saopstenje, nije bio upucen u slucaj. Taj izvjestaj bi se mogao citati kao -
bilo je nepravilnosti. Ali, prema nalazu komisije, Alibabic nije mogao sve navode dokumentirati, sto ne znaci da oni nisu bili tacni."

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 21st, 2009, 3:09 pm 

(nastavak)

Medjutim, cak je i "izbalansirano saopcenje" kojeg su srocili dr. Ivo Komsic i savjetnik u Predsjednistvu Jusuf Pusina naknadnim intervencijama u Izetbegovicevom kabinetu dozivjelo radikalne izmjene u korist Alispahica!
Izetbegovic je u sukobu Alispahic-Alibabic stao na stranu Alispahica. U uskom krugu suradnika objasnio je to rijecima: "Znam da Bakir malo krade, ali je lojalan, za razliku od Munje!" Daljnja desavanja u MUP-u pokazat ce da su moralno cisti ljudi tesko ostajali raditi u takvom okruzenju. Husein Balic, direktor policijske skole, avgusta 1995. protivi se odluci ministra
Alispahica da se policijska skola iz Sarajeva izmjesti u Bugojno. "Jedini motiv preseljenja skole je bio taj sto se u zgradu policijske skole u Petrarkinoj ulici trebala useliti Bosnjacka gimnazija cija je direktorica Lejla Aksamija, starija Izetbegoviceva kcerka", kaze Balic. Alispahic je
zaduzio Balica da iz Bugojna u Sarajevo prenese tri i po kg deviza u zapecacenoj vreci. "Alispahicev cilj je bio da Policijska skola u Bugojnu postane mjesto pranja novca. Vlast je stala iza njega", objasnjava Balic koji je 11.11.1995. ostao bez posla, a nakon izvjesnog vremena se poceo baviti privatnim biznisom. Cak i danas vlasti ometaju rad njegove firme
"CIBOS" pokusavajuci ga istjerati iz poslovnog prostora koji je renovirao i unajmio na koristenje. Trenutno se kroz zvanicnu politiku amnestiraju kriminalne radnje vrsene proteklih godina. Federalni premijer Edhem Bicakcic u pismu Muniru Alibabicu to i doslovno kaze.
"Danas sam procitao tvoje pismo od 26.5.1997. i odgovorit cu ti ovim licnim pismom, a o sadrzaju pisma upoznati ministra Zilica, od koga ocekujem da policiju uvede u sistem, novi sistem u kojem do sada nije bila. Tacno je da sam ministru Zilicu rekao da ne racuna na stare kadrove, ukljucujuci i Vas, jer mislim da ce novu policiju napraviti novi ljudi koji imaju i volje i
zelje i zive za buducnost BiH. Tacno je da sam u odredjenim periodima podrzavao napore tada ministra Alispahica, ali istovremeno se potrudio da zastitim i gospodina Alibabica...
O kriminalnim radnjama gospodina Alispahica nije dostavljen nijedan konkretan dokaz, a za mene vrijedi pravilo da je u sumnji sve u korist optuzenog. Otvorio sam objekat
(Alispahicevu i Krasnicijevu propalu tvornicu boja i lakova, op. aut.) "kao znacajnu privatnu investiciju i otvorit cu svaki koji zaposljava radnike u BiH. Uradit cu i nesto vise, o cemu se ti neces sloziti. Amnestirat cu sav kapital koji udje u drzavne novcane tokove da bih ga potom, putem drzave, kontrolisao", pise Bicakcic 21.6.1997.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 21st, 2009, 3:16 pm 

SLUCAJ GARAPLIJA: SUKOB AID-a I MOS-a

"Puska koja se u prvom cinu drame nalazi na zidu, u zadnjem cinu ce opaliti", veli dramatursko pravilo. Sukob bosnjackih sluzbi i parasluzbi isplivat ce na svjetlo dana tokom slucaja Garaplija. Edin Garaplija, pripadnik AID-a je presudom Kantonalnog suda u Sarajevu osudjen na kaznu zatvora od 13 godina zbog otmice i pokusaja ubistva Nedzada Herende. Nakon
hapsenja Garaplija je dobio naredbu od pretpostavljenih da se brani sutnjom, jer bi drugacija odbrana - kako su mu objasnili - predstavljala povredu drzavne tajne. Garaplija je radio u SDB-u, kasnije AID-u, gdje ga je uveo Mustafa Hafizovic, visoki duznosnik SDA. Hafizovic ga je upoznao sa Asimom Dautbasicem, radnikom AID-a. Garaplija je brzo napredovao i dosao je na celo odjeljenja za borbu protiv terorizma. Tajnost rada i hijerarhija u sluzbi je bila takve prirode da je jedino direktor AID-a Kemal Ademovic mogao izdavati naredjenja. Ovo odjeljenje je, pored borbe protiv terorizma, imalo zadatak da otkrije i grupu srpskih agenata, KOS-ovaca koja je bila ubacena u drzavni vrh BiH i AID. Jedan od zadataka su bila i "ofanzivna djejstva" prema hrvatskim politicarima u BiH, u prvom redu prema Kresimiru Zubaku. Garaplija je bio direktno odgovoran Ademovicu i jedino je od njega primao naredjenja.
Samo jednom je radio mimo naredjenja direktora. Kada je americka administracija drzavi BiH postavila ultimatum za smjenu Bakira Alispahica. Tada je Hafizovic Garapliji naredio da sa svojom ekipom "pokrije" zgradu MUP-a i motri na Alispahica. Tri dana i dvije noci ova grupa je motrila Alispahica kako iznosi dokumetaciju i dosjee iz zgrade policije i odnosi u svoj blindirani stan na Ciglanama. Hafizovic nije reagovao kada je obavijesten da Alispahic iznosi dokumentaciju; naprotiv, dopustio mu je da posao zavrsi. Za sve druge poslove Garaplija je primao iskljucivo naredjenja od Ademovica. Tako je Garapliji i njegovoj grupi pocetkom 1996. Ademovic dao ulazne podatke o teroristickoj organizaciji zvanoj "Seve". "Seve" je osnovao
MUP u vrijeme kada se na mjestu ministra nalazio Kemal Ademovic je preko Nedzada Ugljena dosao do spiska 12 osoba, pripadnika "Seva" i predocio ih Garapliji. Garaplija je sugerisao da njegova grupa odmah uhapsi dvojicu iz te grupe za koje je postojalo najvise dokaza cime su se bavili, ali Ademovic nije dozvolio. Predlozio je da se "obradi" Nedzad Herenda kao najaktivniji
clan grupe. Garaplija je obavijesten i o izvjesnom Kulovicu, inzinjeru koji je projektirao injekciju sa oprugom koja se puni cijankalijem i izaziva trenutnu smrt, te o doktoru Ilijasu Dobraci koji kao sudski vjestak daje lazne nalaze za sve akcije koje urade "Seve", prikazujuci ubistva kao da se radi o prirodnim smrtima. Ademovic je kao prioritetni zadatak naveo da se obradi Herenda jer je on najaktivniji clan grupe. Prema podacima predocenim Garapliji, drzavni vrh preko Herende nabavlja drogu koja se dila po Sarajevu i drugim gradovima. Naveden je slucaj kada su Bakir Alispahic i Zeljko Varunek, nakon sastanka Interpola u Italiji, izvrsili jednu posiljku droge iz Barija, a glavni operativac je bio Herenda. Herenda je uzivao najvece
povjerenje drzavnog vrha i bili su mu naklonjeni Izetbegovic, Ganic, Komsic kao i Bakir Izetbegovic. U informaciji o "Sevama" navedeno je da su im baze u Velesicima i na Kosevu, a Garaplijinoj grupi su data uputstva da Herendu lise slobode kao ovlastena sluzbena lica. U grupi sa Garaplijom su bili Haris Pezo, Refik Muran, Hasan Pervan, Esad Cancar i Kemal Copra.
Cim su Herendu uhapsili, odnosno priveli na informativni razgovor oko njegovog djelovanja u "Sevama", po Ademovicevim uputstvima vrsili su njegovo magnetofonsko i video-snimanje. Zbog tajnosti akcije i straha da akciju ne osujeti neko od drzavnih ili policijskih funkcionera koji su podrzavali "Seve" - Alispahic, Mujezinovic, Ljevakovic, Borisa Delic, ili Asim
Dautbasic - Ademovic je naredio Garapliji da se razgovor sa Herendom ne obavlja u zgradi policije nego negdje drugdje. Garaplija svakodnevno Ademovica upoznaje sa istragom na tajnim sastancima na groblju Bare u Partizanskoj kapeli ili Velikom parku predajuci snimljeni materijal.
Uhapseni Herenda je priznao da je bio pripadnik "Seva". Prilikom hapsenja kod njega je pronadjena malokalibarska puska "vincesterka" sa prigusivacem i snajperom kalibra 5,6 mm, dva sluzbena i jedan diplomatski pasos na ime Nedzada Herende kao navodnog funkcionera Ministarstva za raseljena lica i izbjeglice, veliki broj potvrda i zahvalnica za prikupljanje donacija u inozemstvu te sluzbenih legitimacija ARBiH i policije. Garaplija i njegova grupa su prilikom isljedjivanja upoznali Herendu da prema njemu nastupaju kao ovlastena sluzbena lica po nalogu direktora Ademovica. Herenda je priznao sve za sto su ga teretili, cak i vise. Rekao je kako je pucao iz snajpera u Ismeta Bajramovica Celu, pogodio ga, ali je on ostao ziv. Priznao je da je i dalje glavni sef tajne policije Bakir Alispahic koji raspolaze elektronskim punktovima za tajno pracenje i prisluskivanje. Herenda priznaje da su po nalogu Nedzada Ugljena tokom rata vrsili snajperska djejstva sa dvije lokacije. Djejstva su, na primjer, vrsena 26.10.1993. tokom akcije Trebevic po pripadnicima 10. brdske brigade kojom je komandovao Musan Topalovic Caco i pripadnicima vojne policije koji su imali zadatak da uhapse Topalovica.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 22nd, 2009, 3:53 pm 

I PO CACI I PO STRICEVIMA

Cilj je bio izazvati njihove medjusobne sukobe. "Tog dana sam bio u kancelariji. Sasvim slucajno sam na vezi cuo sljedeci razgovor: Je li mu otisao gost? Nije. Sacekacemo jos malo. Nesto kasnije, dijalog se opet ponovio. Sa jedne strane je bio momak iz obezbjedjenja u armijskoj komandi, a sa druge neko iz MUP-a. Shvatio sam da o meni pricaju. Tek tada sam vidio da sam zapravo blokiran u kancelariji. Cuo sam rafal ispod prozora. Dole su
vojni policajci, pucajuci u vazduh, Cacinom bratu govorili: bjezi, bjezi... vjerovatno da bi ga ubili, uz obrazlozenje kako je pokusao pobjeci. Umjesto toga on se okrenuo prema policajcu pokusavajuci da ga zagrli kako ne bi mogao pucati u njega. Ovaj je ipak ispalio rafal", sjeca se Sefer Halilovic. On misli da je tog dana takodjer trebao "pasti" kao zrtva "nekontrolisanih
pojedinaca". "Direktni telefon mi je bio iskljucen, a vjerovatno greskom, fax-telefon ostavljen u funkciji. Napisao sam poruku istog sadrzaja i poslao Izetbegovicu, Ganicu, Tatjani Ljuic-Mijatovic. U medjuvremenu me nazvao Nedzad Ugljen. Rekao mi je kako je "narod Hrasnice, Sokolovic kolonije i prigradskih naselja krenuo prema stabu", valjda da me lincuje. Odgovorio
sam: Samo ih pusti, neka dodju svi koji su krenuli. Naravno niko nije dosao".
Herenda je Garapliji i njegovoj grupi priznao kako su pripadnici "Seva", po nalogu Bakira Alispahica i Nedzada Ugljena, podmetnuli eksplozivnu napravu pod tarasu stana Sefera Halilovica, tadasnjeg nacelnika Staba ARBiH, od koje su 7.7.1993. stradali njegova zena i sura. Sve je prikazano kao pogodak srpske artiljerije, raketom tipa "maljutka". Atentat je ustvari bio usmjeren na Sefera, ali su ga zamijenili sa zeninim bratom.
Halilovic kaze: "Neposredno prije tragicnog dogadjaja supruga me usred noci pozove u kabinet i prilicno panicno kaze: 'Neko ima na terasi. Cujem da lupa. Ja sam uvela djecu u kupatilo, odatle te i zovem'. Otisli smo i provjerili, ali nikog nije bilo. Uistinu sam najprije mislio da je taj dogadjaj dio sudbine i nesrece koja nas je sviju zadesila. Dok mi mjesec dana kasnije nekoliko prijatelja nije skrenulo paznju na Muslimovica, kazu prica kako nije fer sto ga optuzujem da je podmetnuo taj eksploziv. Tek sam tada poceo traziti izvjestaje sa uvidjaja. Ustanovio sam da je nekoliko ekipa vrsilo uvidjaje, a u svima su izvjestaji drugaciji. " Ipak, u njima je postojala zajednicka nit - niko od komsija: Sukrija DJozic, Bakir Filipovic, Milosava Ilic nije cuo nikakav prethodni sum prije eksplozije. "Obavljen je informativni razgovor sa Djozic Sukrijom koja je izjavila da se u vrijeme dogadjaja nalazila na balkonu na istoj strani zgrade, na istom spratu, i da je najednom cula eksploziju bez bilo kakvog prethodnog sistanja", kaze se u jednom policijskom izvjestaju sacinjenom 7.7.1993.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 23rd, 2009, 5:00 pm 

ZAVRSNI CIN: KAD SEVE PROPJEVAJU

U montazi optuznice protiv Garaplije ukljucuju se Borisa Delic, Enver Mujezinovic, Irfan Ljevakovic, Edo Godinjak, Reuf Jahic, Ismet Muzurovic i inspektor Fikret Masic. Nakon sto je napravljena optuznica Garapliji je naredjeno da suti. Sud nikada nije utvrdio ko je jos sa njim bio u grupi koja je isljedjivala Herendu. Nedzad Ugljen je dva mjeseca prije pogibije 28.9.1996. imenovan za predsjednika komisije koja je dobila zadatak da ispita i rasvijetli slucaj Herenda. U vrijeme sukoba Alispahic-Alibabic, Ugljen je stao na Alispahicevu stranu pomazuci mu u pobijanju optuzbi. Bezbjedonosno je pokrivao sve one koji su mogli svjedociti protiv ministra, osobno je saslusavao Alibabica nudeci mu oprost u zamjenu za pokajanje.
Neposredno prije smrti rekao je Izetbegovicu: "Predsjednice, ubit ce me. Ja znam da ce me ubiti". Ni do danas nisu otkrivene Ugljenove ubice. Prema jednoj verziji, likvidirao ga je AID. Prema drugoj, zrtva je sopstvene sluzbe - MOS-a, buduci da je osumnjicen kako je Amerikancima prodao informaciju o postojanju kampa Pogorelica, gdje su se - prema americkoj formulaciji - "obucavali teroristi". Amerikanci su nakon otkrivanja Pogorelice smijenili Bakira Alispahica sa funkcije ministra unutrasnjih poslova, a Hasana Cengica sa funkcije ministra odbrane.

Tokom slucaja Garaplija, montiranom optuznicom se nastojalo zastititi grupu "Seve" i njene pokrovitelje. Edinova majka, Ajsa Garaplija, htjela je prekinuti sutnju, ali joj je preko Jusufa Pusine predsjednik Izetbegovic porucio da sute, da ce sve biti u redu i da je prvostepena presuda od 12 godina upucena samo za javnost koja je uznemirena zbog saznanja o kradji donacija koju su odradjivale "Seve", a da ce kasnije biti mnogo manja kazna.
Sudija u ovom procesu je nagradjen namjestenjem u Hagu, a Garapliji je Asim Dautbasic odredio branioca. Po instrukcijama iz vrha taj advokat ce ga navodno odbraniti sutnjom. Medjutim, suocen sa informacijama da bi mu se u zatvoru "nesto" moglo dogoditi, Garaplija je kao advokata angazirao Faruka Balijagica. Iskaz koji je njemu dao, Balijagic je proslijedio Antiteroristickom timu OHR-a, Antikorupcionom timu OHR-a, americkom ambasadoru u BiH i td., stiteci tako svog branjenika. "Dva sata nakon razgovora sa Garaplijom nisam mogao sebi doci. Mada sam jos ranije cuo za "Seve", dok sam ga slusao krv mi se ledila u zilama", kaze Balijagic, I nastavlja: "Kada sam 1994. naceo tu temu, Latic mi je replicirao u "Ljiljanu" recenicom kako se po Balijagicevom ludom mozgu motaju nekakve seve i da ne treba da ih se bojim".

AID danas, prema tvrdnjama nekih njegovih radnika, nema pristup Edinu Garapliji koji zatvorsku kaznu izdrzava u KP domu Zenica, buduci da je ovaj zatvor pod kontrolom Muslimanske obavjestajne sluzbe - MOS. Kako tvrde zatvorski cuvari, Garapliju je do sada u zatvoru u kasnim nocnim satima dva puta posjetio Bakir Izetbegovic. Redovno dolaze pripadnici aktivne islamske omladine koji mu u celiji citaju ajete iz Kur'ana, a protiv svoje volje je ozenjen bulom koju nije ni vidio. Djevojka je pokrivena dovedena u celiju, gdje je obavljeno vjencanje.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 24th, 2009, 3:42 pm 

EKSKLUZIVNO: SOKANTNA PRICA EDINA GARAPLIJE KOJA CE POTRESTI BOSNU

Razgovarale: Medina DELALIC i Jelena STAMENKOVIC

Edin Garaplija, visoki sluzbenik tajne bosanske policije (AID) , osudjen na 13 godina zatvora zbog kidnapovanja Nedzada Herende, novinarkama "Slobodne Bosne" je govorio o stravicnim aktivnostima tajne policijske teroristicke grupe "Seva" koju je formirao bivsi ministar policije Alija Delimustafic, a preuzeo njegov nasljednik Bakir Alispahic i koju je Garaplijina grupa po
nalogu direktora Kemala Ademovica AID-a pokusala raskrinkati:

"JA NISAM TERORIST: HAPSENJEM HERENDE HTJELI SMO DOKAZATI DA SU "SEVE" TOKOM RATA POD ZASTITOM DRZAVE POCINILE STRAVICNE ZLOCINE" !?

O " Hapsenje Herende smo izveli na profesionalan nacin: po usmenom nalogu direktora AID-a Kemala Ademovica" O " "Seve" su bile sastavljene od bisih specijalaca KOS-a i okorjelih kriminalaca" O Bakir Alipsahic, Nedzad Ugljen i Enver Mujezinovic ispred MUP-a, Fikret Muslimovic i Jusuf Jasarevic ispred Armije BiH, naredjivali su zlocine "Seva" O "Ubistvo Sefera Halilovica je naredio Ugljen u saradnji sa armijskim KOS-ovcima" O "Vjerovao sam Ademovicu
i nasem advokatu Fahriji Karkinu da cemo braneci se sutnjom biti oslobodjeni"

U reagovanju koje ste nam uputili nakon teksta u SB koji se bavi i Vasim slucajem, najavili ste da cete u javnost iznijeti saznanja i cinjenice o ulozi drzavnog vrha u slucaju "Herenda". Shvatile smo to kao poziv za razgovor sa vama.

Zahvala pripada samo Allahu dz.s. Neka je salavat i selam na posljednjeg Bozijeg poslanika Muhameda s.a.v.s. Obracam se javnosti ne samo zbog borbe za istinu i pravdu u mom slucaju, nego i zbog svih onih kojima je nanesena nepravda, a koje sam upoznao tokom dosadasnjeg boravka u zatvoru. Govorim u ime svih koji su zbog samovolje lokalnih mocnika nepravedno osudjeni i poslati na izdrzavanje dugogodisnjih kazni, jer su mocnicima zasmetali i nisu se uklapali u njihove prljave politicke i druge igre. Sa ove vremenske distance jasno mi je da smo izmanipulisani i na jedan podmukao nacin nepravedno osudjeni, a sve u svrhu prikrivanja prave istine i pozadine slucaja "Herenda" i teroristicke grupe "Seve". Boraveci u zatvoru, dozivljavali smo brojne psihicke pritiske, od zatvaranja u izolaciju i samice gdje smo u istrazi proveli skoro sest mjeseci, do pritisaka i prijetnji nasim porodicama tokom i poslije izreziranog sudskog procesa. Kao tacku na sve to, dobio sam informaciju iz najvisih krugova AID-a da je
razradjen plan moje likvidacije kako bi se i posljednji kljucni svjedok ovih prljavih politickih igara usutkao, a prava istina sakrila od javnosti. Moje ubistvo bi se prikazalo kao da sam slucajno i nesretno stradao u KPD-u Zenica. To je za njih najjeftinije rjesenje koje bi odgovaralo svima. Medjutim, mi smo bili ovlastena sluzbena lica koja su radila po direktnom nalogu svoga direktora Kemala Ademovica. Mi smo legalno i po pravilima sluzbe izvrsili privodjenje Nedzada Herende kao lica osumnjicenog za najgora kriminalna djela i terorizam. Nama je u startu, na osnovu dogovora dvije zaracene struje Ademovic - Alispahic, nametnut clan 50. otmice preuzetog Zakona SFRJ, za sta smo dobili po pet godina robije i pokusaj ubistva u svrhu prikrivanja otmice, za sto sam ja dobio jos devet godina. Mi smo, na osnovu Ademovicevog naloga, kao ovlastena sluzbena lica uhapsili Herendu, dakle ne kao teroristi, kako su nam pokusavali svo ovo vrijeme nametnuti. Hapsenju smo pristupili normalno, u po bijela dana u centru grada, pret
Otkada ste radnik tajne policije i sta je bila nadleznost jedinice na cijem celu ste se nalazili?

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 84 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 2 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: