www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 17th, 2021, 1:15 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 17 posts ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Na krilima slave-Najbolji medju najboljima
TekstNapisano: Decembar 9th, 2009, 7:00 pm 

Tekstovi: 3246
Olimpijski komitet BiH
Dodijeljenja priznanja nosiocima medalja

Svečana skupština Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine održana je 09. 12. 2009. u prostorijama Olimpijskog muzeja BiH, gdje su dodijeljena priznanja nosiocima medalja u 2009. godini.
Prisutima se obratio prof. dr. Izet Rađo, predsjednik OK BiH gdje je izrazio zahvalnost sportistima, trenerima, sponzorima i partnerima. Priznanja i novčane nagrade najuspješnijim sportisitma Bosne i Hercegovine u 2009. godini u ime Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine uručili su predstavnici partnera Olimpijskog komiteta BiH sportistima. Dobitnici medalja su:

1. Merima Softić – karate

2. Arnela Odžaković – karate

3. Edin Muslić – karate

4. Larisa Cerić – judo

5. Amel Mekić – judo

6. Hamza Alić – atletika

7. Velibor Vidić – box

8. Kemal Tajić – hrvanje

Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine je donio odluku da djeci iz dječijeg sela SOS Kinderdorf i djeci iz Ustanove za djecu sa posebnim potrebama dodijeli poklon pakete. Poklone su uručili danas nagrađeni sportisti, dobitnici medalja Larisa Cerić i Amel Mekić.

Prisutnima se obratio i gospodin Marijan Kvesić, potpredsjednik OK BiH te dodijelio priznanja najuspješnijim trenerima:

1. Fikret Selman – karate

2. Admir Muminović – karate

3. Nijaz Muslić – karate

4. Suad Ćupina – karate

5. Branislav Crnogorac – judo

6. Mehmed Skender – atletika

7. Milanko Tomić – boks

8. Adis Rašić – boks

9. Fahrudin Hodžić – hrvanje

OK BiH je i u 2009. godini razvio i implementirao marketinski partnerski program. Partneri Olimpijskog komiteta BiH su u 2009 godini imali značajnu ulogu u razvoju i podršci olimpijskog pokreta. Gospodin Siniša Kisić, podpredsjednik OK BiH, uručio je zahvalnice partnerima i zahvalio im se na suradnji.

Na kraju OK BiH je predstavio BiH olimpijce za Vancouver 2010. kao kandidaturu Sarajeva za Zimske omladinske olimpijske igre - EYOF 2015.g.

(Sarajevo-x.com)

Nazad na vrh

Naslov: Re: Na krilima slave-Najbolji medju naboljima
TekstNapisano: Decembar 9th, 2009, 7:53 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Mozda ja nisam upratio,ali jos uvijek nema vijasti o priznanjima nosiocima olimpijskih medalja:a to su Mirza Delibasic,Muhamed Mujic,Tomo Knez,Ibrahim Biogradlic,Mirsad Fazlagic,Bosko Antic,Kruno Radiljevic,Djordje Lavrnic,Abaz Arslanagic,Momo Dragicevic,Nebojsa Popovic,Milorad Karalic,Borislav Selec,,Mara Lakic,Razija Mujanovic,Anto Josipovic...ja to po sjecanju,moguce je da sam nekog ubacio a da nije taj,a i da sam nekoga zaboravio.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 9th, 2009, 8:42 pm 

Tekstovi: 3246
Sele je napisao:
Mozda ja nisam upratio,ali jos uvijek nema vijasti o priznanjima nosiocima olimpijskih medalja:a to su Mirza Delibasic,Muhamed Mujic,Tomo Knez,Ibrahim Biogradlic,Mirsad Fazlagic,Bosko Antic,Kruno Radiljevic,Djordje Lavrnic,Abaz Arslanagic,Momo Dragicevic,Nebojsa Popovic,Milorad Karalic,Borislav Selec,,Mara Lakic,Razija Mujanovic,Anto Josipovic...ja to po sjecanju,moguce je da sam nekog ubacio a da nije taj,a i da sam nekoga zaboravio.

Reprezentacija BiH je nastupala 1992.godine na OI u Barceloni,kao i na ljetnim igrama u Atlanti 1966. i u Sidneyu 2000.godine, te na Zimskim igrama u Lillehammeru (1994.) Naganu (1998.) Salt Lake Cityju(2002).
Najbolje rezultate od svih bosanskohercegovackih sportasa od dobivanja nezavisnosti zabiljezili su Nedzad Fazlija 6.mjesto u streljastvu(Sydney 2000.) i Branka Horvat 8. mjesto,takodjer,u streljastvu 1992. godine u Barceloni. Inace, prvi nas sportas koji se okitio olimpijskom medaljom bio je proslavljeni fudbaler-nogometas i trener Miroslav Brozovic, koji je kao kapiten fudbalske-nogometne reprezentacije Jugoslavije u Londonu 1948.godine osvojio srebrenu medalju.
Medju bh. sportistima zlatne olimpijske medalje su osvojili:

Rim 1960. - Tomislav Knez i Velimir Sombolec - fudbal -nogomet
Munchen 1972. - Abaz Arslanagic,Milorad Karalic, Djordje Lavrinovic,Nebojsa Popovic,Dobrivoje Selec-svi rukomet
Moskva 1980. - Mirza Delibasic i Ratko Radovanovic - kosarka
Los Andjeles 1984. - Zdrtavko Radjenovic,Zlatan Arnautovic(rukomet) i Anto Josipovic - boks

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 11th, 2009, 2:39 pm 
Site Admin

Dobro,to sto se tice nosilaca zlatnih medalja,ali hajdemo ih pronaci sve,ja sam vec rekao neke,pa...

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 14th, 2009, 12:47 am 

Tekstovi: 2099
Evo liste, mislim da sam i prije negdje postavljao...
Ne znam da li je potpuna, ali velika vecina osvajaca medalja je tu.

Zlatan Arnautovic - rukomet
Abaz Arslanagaic - rukomet
Drazen Dalipagic - kosarka (Mostarac)
Svjetlana Kitic - rukomet
Mirza Delibasic - kosarka
Anton Josipovic - boks
Slobodan Kacar - boks (Jajce)
Milorad Karalic - rukomet
Tomislav Knez - nogomet
Jasna Merdan - rukomet
Nebojsa Popovic - rukomet (Prijedor)
Velimir Sombolac - nogomet (Banja Luka)
Ibro Biogradlic - nogomet
Miroslav Brozovic - nogomet
Radmila Drljaca - rukomet (Bosanski Novi)
Tadija Kacar - rukomet (Jajce)
Mara Lakic - kosarka
Razija Mujanovic - kosarka
Muhamed Mujic - nogomet
Vesna Radovic - rukomet (Mostar)
Branko Stankovic - nogomet (Sarajevo)
Mirsad Baljic - nogomet
Mehmed Bazdarevic - nogomet
Vlado Capljic - nogomet
Sladjana Golic - kosarka
Vesna Bajkusa - kosarka
Mirsad Fazlagic - nogomet
Djordje Lavrnic - rukomet
Admir Smajic - nogomet
Jasna Fazlic - stoni tenis
Muhamed Memic - rukomet
Zlatan Saracevic - rukomet
Irfan Smajlagic - rukomet
Ermin Velic - rukomet

Nazad na vrh

Naslov: Re: Na krilima slave-Najbolji medju najboljima
TekstNapisano: Decembar 15th, 2009, 2:48 pm 
Site Admin

Ovaj spisak je prilicno precizan,ali kriterij nije bas svugdje izjednacen,npr.Ako Miroslava Mehu Brozovic i Branka Stankovica svrstamo u Bosance(a jesu,rodjeni Sarajlije)onda bi valjalo i ostale Bosance koji su nastupali u klubovima drugih republika(danas drzava) uvrstiti,pa bi tu vjerovatno bio i Refik Memisevic.Slicno je i sa bokserima Kacarima,Sombolcem,Dalipagicem.Ako,pak,uzmemo kriterij - samo bosanskohercegovacki sportisti koji su u momentu osvajanja medalja nastupali za bH klubove, onda se tu spisak nesto suzava.
Ja sam primjetio da nema Krune Radiljevica("Velez") nosioca srebrne olimpijske medalje iz Melburna,kao i kosarkasica "Zelje" Vere Cerecine Djuraskovic i Mirsade Becirbasic(nije valjda sto je pitar pravio spisak)ali nema ni Sabita Hadzica,Emira Mutapcica i Ratka Radovanovica(bronzani u Los Andjelesu),te Zdravka Radulovica,"Bosna" i "Cibona" (srebro u Seulu).
NAPOMENA.Nigdje ne pronadjoh podatak kad je Mirsad Fazlagic osvojio medalju,jedino da su sesto mjesto u Los Andjelesu osvojili Ivan Curkovic("Velez" i "Partizan"),Mirsad Fazlagic i Svetozar Vujovic ("Sarajevo") Osim ("Zeljeznicar") i Lemic ("Novi Sad" i "Zeljeznicar")

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 15th, 2009, 5:45 pm 

Spiskovi dostupni na internetu i nisu bas kompletni. Eto recimo Mirsada Becirbasic i Vera Cerecina Djuraskovic se ne nalaze na spisku igracica koje su osvojile srebrnu medalju u Seulu. Uz gore pomenute igracice (Mujanovic, Lakic, Bajkusa i Golic) na spisku se nalaze Danira Nakic, Zana Lelas, Arbutina, Dornik, Evangeloska i ostale...
Ni Sabita Hadzica, Emira Mutapcica i Ratka Radovanovica nije bilo na spisku, pa cu to ponovo pregledati. Zdravko Radulovic je na spisku, ali njega nisam uvrstio jer je rodjeni Crnogorac, ali je kao sto si vec naveo u trenutku nastupa za reprezentaciju bio clan Bosne. Ima naravno dosta tu nekih rupa u samim spiskovima koji su postavljeni.

Npr. Zlatan Saracevic i Irfan Smajlagic su kasnije bili olimpijski prvaci i sa Hrvatskom, pa vjerujem da oni imaju prihode od hrvatskog OK-a. A recimo Iztok Puc je u trenutku kad je osvojio bronzu sa reprezentacijom Jugoslavije bio clan Borca.
Uglavnom, ovaj spisak sam pravio samo po drzavi rodjenja, a uvrstio sam samo one koji su bili dostupni na netu.
Spisak definitivno treba doraditi, pa cu to i uciniti.
A pokusacu da uvrstim i sportiste koji su od '92 godine pa do danas osvajali medalje za druge drzave. Ima ih nekoliko, npr. Zoran Savic, Predrag Danilovic, vec pomenuti Saracevic i Smajlagic, Patrik Cavar......

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 15th, 2009, 6:15 pm 

Eh, napravio sam gresku u koracima :).

Mirsada Becirbasic i Vera Djuraskovic su osvojile bronzu 1980. godine u Moskvi, a
iste godine je Ratko Radovanovic osvojio zlato u kosarci, uz vec pomenute Dalipagica i Delibasica.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 15th, 2009, 8:42 pm 
Site Admin

Ne bih ti nikada oprostio da si zaboravio Veru Cerecinu Djuraskovic,a zato sto je s njenim muzem Cedom veliki jaran bio(i skolski kolega iz Prve gimnazije) moj rahmetli burazer,a ja sam,opet,bio dobar drug sa Verom na Ekonomiji(zajedno s Jasnom Selimovic,vrsnom kosarkasicom i suprugom Bogdana Tanjevica).Salu na stranu,ali Vera je bila "prava raja",em zgodna,em pametna,em dobar student...a i njen djever,pok.Labud Djuraskovic bio je godinama sekretar Rukometnog saveza Sarajeva i puno je uradio na "podizanju" rukometnog sporta u malim gradovima,a narocito je imao uspjeha sa Rogaticom koja je imala,pored Gorazda,najbolji rukometni klub u cijeloj Istocnoj Bosni.
A o pok.Kruni Radiljevicu,ako nema nista na netu moguce da i ja nesto napisem.Naime imao sam knjigu Muhameda Mujica "Tri posjete egzotici istoka" koju je on napisao zajednio s mostarskim novinarom Momom Pudarom,a koju je Alija Isakovic uvrsti u "Biserje"(putopisci,I izdanje),a gdje je Hamic(Mujicev nadimak,s mnogo simpatija opisao klupskog kolegu Krunu.Kruno je igrao tzv.lijevog halfa,defanzivca,bio je nizak,ali tvrd i srcan borac sto ga je tada,pored silnih beogradskih i zagrebackih igraca,uvrstilo u krug olimpijskih reprezentativaca.Na zalost,mnogi su,pa i njegovi "Rodjeni" zaboravili svoga Krunu elektricara.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 22nd, 2009, 3:10 pm 

Ponovo sam pretrazio osvajace medalje, te tako sad cini mi se sigurnoscu mogu reci da Svetozar Vujovic i Mirsad Fazlagic nisu osvojili olimpijske medalje.
Oni su dakle samo olimpijci. Postavicu veceras kompletan spisak, a koristio sam vise izvora za kompletiranje tog spiska.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 23rd, 2009, 10:53 am 

LONDON 1948

Miroslav Meho Brozovic (kao igrac Partizana)
Branko Stankovic (Crvena zvezda)

HELSINKI 1952

Branko Stankovic (Crvena zvezda)

MELBOURNE 1956

Ibrahim Biogradlic (Sarajevo)
Muhamed Mujic (Velez)
Kruno Radiljevic (Velez)

RIM 1960

Tomislav Knez (Dinamo)
Velimir Sombolac (Partizan)

TOKIO 1964

Zoran Jankovic (Partizan) Zenica

MEKSIKO SITI 1968

Zoran Jankovic (Partizan) Zenica

MINHEN 1972

Abas Arslanagic (Borac BL) Derventa
Nebojsa Popovic (Borac BL) Prijedor
Djordje Lavrnic (Krivaja)

MONTREAL 1976

Tadija Kacar Jajce
Drazen Dalipagic (Partizan)
Mirza Delibasic (Bosna)

MOSKVA 1980

Slobodan Kacar Jajce
Radmila Drljaca (Radnicki) Bosanski Novi
Svjetlana Kitic (Radnicki) Tuzla
Jasna Merdan (Lokomotiva Mostar) Mostar
Ratko Radovanovic (Bosna)
Drazen Dalipagic (Partizan)
Mirza Delibasic (Bosna)
Vera Djuraskovic (Bosna)
Mirsada Becirbasic (Mladi Krajisnik)
Emir Mutapcic (Bosna)
Sabit Hadzic (Bosna)
Ratko Radovanovic
Drazen Dalipagic

LOS ANGELES 1984

Admir Smajic
Mehmed Bazdarevic
Mirsad Baljic
Vlado Capljic
Veselin Djuho (Jug) Foca
Anton Josipovic Banja Luka
Svjetlana Kitic (Radnicki) Tuzla
Jasna Merdan (Lokomotiva Mostar) Mostar
Zlatan Arnautovic (Borac BL) Prijedor

SEUL 1988

Veselin Djuho (Jug) Foca
Ermin Velic (Borac BL) Jajce
Muhamed Memic (Sloga) Derventa
Irfan Smajlagic (Medvescak) Banja Luka
Zlatko Saracevic (Medvescak) Banja Luka
Mara Lakic (Jedinstvo)
Kornelija Kvesic (Elemes Sibenik) Kakanj
Sladjana Golic
Razija Mujanovic
Vesna Bajkusa
Jasna Fazlic

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 23rd, 2009, 2:03 pm 

Tekstovi: 10155
Izgleda da cemo jos dugo cekati da BiH pocne ozbiljnjije ulagati u sport kako bi se obradovali nekoj medalji.Do tada ostaju nam
jedino uspjesi u sjedecoj odbojci.Zar nije tuzno reci da su nam patriote i borci jeino medzu invalidima.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 17 posts ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 4 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: