www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 17th, 2021, 12:38 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 218 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: OSTALI SPORTOVI U ROGATICI
TekstNapisano: Septembar 4th, 2009, 10:16 am 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Slozicete se da fudbal,rukomet i kosarka nisu jedini sportovi koji su se igrali u Rogatici.Bilo je toga skoro za nevjerovati:dzudo,karate,skijanje,dizanje tegova,hrvanje,stomi tenis,streljastvo,planinarstvo,avio-modelarstvo itd.Neki su pocinjali kao sekcije kroz Drustvo za tjelesno vaspitanje "Partizan",neki su odmah oformili klubove,neki su trajali duze,neki krace,neki su obnavljali svoj rad i tako redom.Evo ja cu,za pocetak,nesto o inicijativi da se u Rogatici formira dzudo-klub.

POKUSAJ FORMIRANJA DZUDO-KLUBA U ROGATICI
Kada je 1961.godine otvorena Ekonomska skola,njen revnosni direktor prof.Teufik Hodzic,pored obezbjedjenja kvalitetnog nastavnog kadra mnogo je ucinio da se oko te skole formira jezgro rogatickog sporta i kulture.Uz vrlo angazovanog profesora tjelesnog odgoja Omera Muftica doslo se na ideju da se u Rogatici zametne klica i tada vrlo popularnog sporta - dzudoa.Za tu priliku angazovan je i trener iz Sarajeva,tadasnji evropski vice prvak Jure Martincevic,nabavljene su strunjace,kimona i krenulo se sa revnosnim vjezbanjem koje je trajalo tri mjeseca.Na kraju je odrzan i turnir u prepunoj kino-sali,a koliko se sjecam najbolji je bio Ahmed Salaka koji je i nagradjen smedjim pojasom,odmah do njega bio je Rifet Medosevic,Salim Tantula i drugi.
Nazalost na tome se sve zavrsilo.Jure Martincevic je kasnije dolazio kao geodetski inzinjer sa ekipom koja je vrsila neka snimanja u okolini Rogatice,a za neophodne pomocne radnike za nosanje letvi i instrumenata ,te krcenje proplanaka angazovao je svoje sportske ucenike koji su,eto,nesto od svog kratkotrajnog bavljenja sportom i profitirali.

Nazad na vrh

Naslov: Re: OSTALI SPORTOVI U ROGATICI
TekstNapisano: Septembar 4th, 2009, 1:29 pm 

Tekstovi: 10155
Sijetih se okrecenih proplanaka.Boze ja cega sve sijeti Sele????

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 4th, 2009, 6:37 pm 
Site Admin

Sjeti se ti,Zele,Hasiba Sibala i njegovih pokusaja da u Rogatici formira hrvacki klub.Dobio je potpru iz TPR-a i Midhu Aksamiju da mu pomogne.A kako je zavrsilo,neka se neko drugi sjeca.A ja cu napisati i kako se probao formirati vaterpolo tim u Rogatici(dobro ste procitali),drugi u BiH nakon formiranja vaterpolo tima na Bentbasi.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 6th, 2009, 3:02 pm 
Site Admin

"PING-PONG" na rogaticki nacin
I stonoteniski sport se u Rogatici razvijao u okviru Drustva za tjelesno vaspitanje "Partizan" ali nije dogurao do klupskog organizovanja.Tek nekoliko pojedinaca,a medju njima je najistaknutiji bio Osman Pasic Paja,svjestili su ovu vjestinu.Mnogo godina kasnije prof.u Ekonomskoj skoli Dobrivoje Samardzic pokrece u okviru skolske sportske sekcije stoni tenis.Iako sam teski invalid taj ustrajni covjek naucio je generacije dobrih igraca stolnog tenisa medju kojima su se isticali Meho Delija,Dragan Cvijetic,Senit Selimbegovic,Osman Hasanagic...Kasnije,formira se i klub a njega godinama uspjesno vodi Dragan Cvijetc pa rogaticki pioniri ucestvuju na brojnim saveznim takmicenjima,a u znak postovanja jedne godine dodijeljeno im je domacinstvo saveznog pozivnog omladinskog turnira.Medju tim klincima isticali su se Elma Ajanovic,Faruk Isakovic,Harun Mahmutovic,Ivana Gladanac i niz drugih.Nisu dostigli slavu i uspjeh susjedne Foce,ali su uz malo vise gradske paznje(a radi se o relativno jeftinom sportu)mogli daleko dogurati.Stoga i naslov "ping-pong",jer je sudbinu ovog sporta odredilo udaranje loptice od sto,cas s jedne strane,cas s druge strane dok loptica nije definitivno odskakutala u aut.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 7th, 2009, 4:50 am 

Tekstovi: 2099
Eh moracu ja sad ovdje da pomenem i dva izvrsna igraca stonog tenisa, ne zato sto su Lihici, vec zato sto su bili odlicni igraci. To su naravno Irfan i Rusmir Lihic, a Irfan je cini mi se i bio pobjednik MOSI igara jedne godine. Vec odavno mi je obecao tekst o stonom tenisu u Rogatici, ali nema teksta :), pa valjda ce ispraviti gresku. Sve napisano u tvom tekstu stoji, a i prema onome sto mi je Irfan govorio iz starije generacije stonotenisera rahm. Meho Delija je bio neprikosnoven, a od mladjih rahm. Faruk Isakovic.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 7th, 2009, 10:16 am 
Site Admin

Pa i moja namjera je da ovu temu razvijemo u siru diskusiju,da ottrgnemo od zaborava...tako je i meni promaklo za dva brata Lihica,a mozda i niz drugih,a kad sam se vec javio dobr bi bilo i da drugi uzmu ucesca,npr, o odbojci(iako imamo omaj intervju s Fatkom),ali vise detalja o samom razvoju tog sporta,od prvih igraca,od sekcije ekonomske skole(Sulejman Jahic,Mida Pesto,Smajo Catic...) pa sve do ozbiljnog kluba.I ne samo o odbojci...

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 7th, 2009, 6:04 pm 

Tekstovi: 2099
Kada se pominje sport u Rogatici, onda su bez sumnje poceci nekog ozbiljnijeg bavljenja sportom vezani za profesore i nastavnike fizicke kulture. Pa me bas zato zanima da li je prof. Zejnil Ajanovic prvi profesor fizicke kulture iz Rogatice?

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 7th, 2009, 7:52 pm 

Tekstovi: 10155
Haj sad :clap: :clap: :clap: :clap:
Meni je predavo jednu godinu al necu reci sta.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 7th, 2009, 9:06 pm 
Site Admin

Zejnil je najprije bio ucitelj pa se pslije doskolovavao.Prvi sportski ucitelj(a da li je tad bio profesor,ne znam je bio Milad Petrusic),kasnije su pristizali srednjoskolci Omer Muftic,Munir Jesenkovic i Midho Pasic(u medjuvremenu Omer je zavrsio DIF)pa Ismet Suljagic,Jadranko Vukovic,Selim Harbinja...

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 11th, 2009, 2:55 pm 
Site Admin

SKIJANJE
U Rogatici je bilo organizovanog skijanja mnogo prije nego sto je Sarajevska olimpijada dala zamaha tom sportu u cijeloj Bosni i Hercegovini.Zacetnik i tog sports je bio Milad Petrusic,a u to vrijeme (5o-6o) najuspjesniji je bio Mesud Hrelja Roljak,sumarski inzinjer koji i danas,iako u podmaklim godinama,skija na Bjelasnici,a u zenskoj knkurenciji njegova supruga Mubera.Skijalo se uglavmom na Pticijaku,a spust na Kupusnjaci,a nedeljna skijaska trcanja na Kratinama i Berhamovini.Naravno,sve se odvijalo u okviru Drustva za tjelesno vaspitanje koje je bilo drzavna institucionalizovana forma za bavljenje masovnim sportom iz cega su se kasnije razvijala pojedina sportska drustva.DTV je u pocetku nabavio dvadesetak pari "pravih" skija,mnogi su opremu nabavljali vlastitim sredstvima,i,sto je najvaznije,rogaticka omladina se masovno bavila ovim sportom.Skijaski skokovi su se orgamizovali na Banderi,a medju najuspjesnijima su bili,tada mladjahni,Omer Muftic,Munir Jesenkovic i rahm.Midho Pasuc.
Nekako,vremenom,taj sport je zamro,da bi se tek poslije Olimpijade organizovala skijalista na Borikama i Stjenicama,nabavljen je i manji ski-lift,ali sve je imalo nekako "elitisticki" karakter,najvaznije su bile naocale,marka jakne,skija i sl.Ipak bilo je nekoliko pionira koji su obecavali kao sto je bio Faruk Jesenkovic,sin Midhe Pasica i jos nekoliko poletaraca.Mi ostali,ponesi rakiju i rostilj,nalozi vatru,skije odlozi u trnje i uzivaj u planinskom suncu.
Bavilo se i klizanjem na urijetko zaledjenim barama u Zakuli i na Barakama ili spustanjem niz zaledjeni Canovac.Kako je Pitar opisao bile su to drvene klizaljke potkovane "lastrom",vezale su se kanapama,a rijetki su imali prave.I onda,opet,poslije Olimpijade klizaljke preko ramena pa pravac Zetra pod svjetlost reflektora.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 11th, 2009, 3:41 pm 

Tekstovi: 13163
MILAD PETRUŠIĆ
Rođen 20. jula 1933 u Rogatici. Branio boje Sarajeva i Crvene zvezde. Višestruki prvak bivše Jugoslavije (četiri puta na 110 metara sa preponama i jednom u štafeti 4X100) Bio je državni rekorder na 200 metara s preponama. Za reprezentaciju Jugoslavije nastupo 40 puta. Sudjelovao na olimpijskim igrama 1960 (Muhammed Ali osvojio zlato), na Mediteranskim igrama u Napulju 1963, tri evropska prvenstva: u Stokholmu 1958, Beogradu 1962 I Dortmundu 1966(dvorana), kao i na dva evropska kupa, zagreb 1965 i I Duizburg 1967.
Davne 1966 na 25.BAI Milad Petrušić se okitio zlatom u svojoj 32 godini. Na Balkanskim igrama sudjelovao je 12 outa i osvojio 6 medalj, od toga dvije zlatne..............

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 11th, 2009, 7:50 pm 
Site Admin

Kad si spomenuo Milada,a on jeste najveci sportista Rogatice,hajde malo i o atletici.O trkama ulicama Rogatice,Zoranu Kojicu,Ljilji Sokolovic,Dragi Lubardi,Sulejmanu Jahicu,Dzangu Mesicu...

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 218 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 3 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: