www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 17th, 2021, 2:29 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 299 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: RIBOLOV
TekstNapisano: Juli 15th, 2009, 5:54 pm 

Tekstovi: 2730
Slika

RIBOLOV

Prirodne ljepote izvora rijeke Rakitnice, kao i njenog toka,te kanjona rijeke Prače,živopisne rječice Žepe i jezero rijeke Drine,
veliki su mamac za ljubitelje ribolova.Ove bistre rijeke izuzetno su bogate raznim vrstama ribe poput potočne pastrmke, lipljana,
plotice,klena,raka kamenjara,dok je Drinsko jezero bogato svim vrstama bijele ribe.

Cjelokupna dužina vodenih tokova navedenih rijeka iznosi 50,5 km ili 62,4 ha, od čega na Praču otpada 18 km ili 36,0 ha, na
Rakitnicu 20,5km ili 19,2 ha i na Žepu 12 km ili 7,2 ha.Opština Rogatica obuhvata dijelom i Drinsko jezero: 8km od Ustiprače
prema Međeđi, kao i od Starog Broda (Žepa) sve do granice sa Srebrenicom i Bajinom Baštom (163 ha).

Sportsko-ribolovačko društvo „Bereg“ upravlja svim ribolovnim vodama na području opštine i na njima razvija svoju ukupnu
aktivnost, a u prvom redu su zadaci na očuvanju i zaštiti ribljeg fonda i prirodne okoline. Ribolovačko-sportsko društvo često
organizuje sportska takmičenja u ribolovu, kao i u spremanju ribljih specijaliteta.Tradicionalno je i okupljanje ribolovaca na dan
otvora ribolova na potočnu pastrmku prve nedelje u martu mjesecu sa nizom sportskih aktivnosti i takmičenja.

Za sportski ribolov neophodne su godišnje ili dnevne dozvole. Cijena dnevne dozvole za građane BiH iznosi 10 KM, a za strane 20 KM.

(Skinuto sa interneta)

Last edited by camo on Juli 20th, 2009, 3:21 am, edited 2 times in total.

Nazad na vrh

Naslov: Re: RIBOLOV
TekstNapisano: Juli 15th, 2009, 5:58 pm 

Nećete vjerovati, gledam i ne vjerujem svom staklenom oku..pa u našim rubrikama nema, ako ne i glavnog sporta -
RIBOLOVA! Sporta, oko kojeg se ispredaše tolike priče, o hvatanju riba sa razmakom između očiju, većim od lakta ?!

Slika

Pa, nije moguće!

Ribolovno društvo (udruženje) "Bereg", u kojem predsjednik dugo godina bi g. Munib Hasanagić, koji sa mojim ocem
(Omerom), bijaše dugo vreman dobar prijatelji i saradnik - čuvar ribolova, kako se to nekad zvalo, danas ih 'zeleni' širom
svijeta nazivaju, "trajnim čuvarima prirode i iskrenim zaštitnicima u očuvanju okoline!!!"

Kako god, samo da se malo saberem, pa ćemo i ovdje postaviti ono, čime smo se skoro svi pomalo bavili.

Pa da vidimo, ko je bio pravi sportaš, a ko to lovi 'dinamitom' i mom babi muke zadavaše i obratno :D

S poštovanjem

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 16th, 2009, 3:05 am 

Tekstovi: 2099
I ja sam se bavio ribolovom od malih nogu, jer je to bila i neka vrsta porodicne tradicije. Rat je ucinio svoje, pa je sve to prekinuto. Ovdje sam se ponovo bio aktivirao jedno vrijeme, ali je to ovdje pomalo smijesno, jer ribe same iskacu :). To mogu potvrditi i ostali ribari sa ovog dijela planete :), jer je kolicina ribe u rijekama i jezerima ogromna, pa tako svaki amater moze da se pohvali sa odredjenim ulovom.

Od poznatih vrsta riba, ovdje ima samo pastrmka, ali je i ona mnogo drugacija od nase rijecne pastrmke. Dakle nema lipjena, mrene, klijena, skobalja, mladica.....

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 18th, 2009, 1:25 am 

Tekstovi: 3246
Quote:
To mogu potvrditi i ostali ribari sa ovog dijela planete :), jer je kolicina ribe u rijekama i jezerima ogromna, pa tako svaki amater moze da se pohvali sa odredjenim ulovom.

Evo dokaza :) :)

Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 18th, 2009, 1:30 am 

Slika je pravo dobra..nadam se da će toga biti više...ribe često i vraćam..
inače i ja volim ovo, mrvu na malo 'bržim' vodama od ove :D ...biće slika..

Samo naprijed..

Slika, slika - gospdaru, ne vidjesmo odavno slika..

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 18th, 2009, 2:36 am 

Tekstovi: 10155
Slika

Evo Hamdo meze i to nisu one sto same iskacu.Do sada ovdje lovih sa 10-tak rogaticana i svi znaju da istinu govorim.
Budel nafake pa odem s Rogaticaninom i tamo gdje iskacu same taj dan cu 100 izbaciti i sliku vam postaviti. :clap: :lol: :lol:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 20th, 2009, 2:12 am 

Bome Zele, baš su vam te tamo nemani podobro pitome, ja mislio da su vaše vode pune opasnosti..

Pogledaj, da nije zabranio Omerago, šta bi se kod nas lovilo...i, ne iskaču same, bez velika zora..

Slika

Samo joj je razmak između očiju, ko taj tvoj jedan zamah..

Last edited by camo on Juli 20th, 2009, 2:20 am, edited 1 time in total.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 20th, 2009, 2:17 am 

Što se tiče pitomosti, kod nas su ribe tako pitome, da i one sa nama jedu ćevape kod Hadžibajrića..nuto..

Slika

Radi boljeg ugla, i da ti sjena ne pada, evo još jednom..Sale se krije, što od žene, što da ga oni iz džemata ne vide sa nama..

Slika

Eto, pa ne reci ono, svašta!

A, vidi šta se pije...

Last edited by camo on Juli 20th, 2009, 2:28 am, edited 1 time in total.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 20th, 2009, 2:25 am 

Tekstovi: 4128
Hamdo, daleko je to od pitomog.
To je PIRHHAANA.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 20th, 2009, 2:29 am 

Tekstovi: 4128
Zele je one izvadio iz akvarijuma.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 20th, 2009, 2:31 am 

Ribarsko sportsko društvo „Bereg“

Ja nisam bio ribolovac, čak ni član „udruženja“, ono što me je vezivalo za ribolov, to je bio moj otac, koji je bio dugo godina i sam
u udruženju kao ‘čuvar’. Nešto kao šerif koji je radio na očuvanju onih vrijednosti, koje je ribolovno sportsko udruženje „Bereg“ sebi
zamislilo, zacrtalo, stavilo na papir i postavilo kao zakonsku obavezu propisanu statutom društva.

Ribarsko sportsko društvo „Bereg“, je osnovano, kao i većina drugih u okolini, zbog potreba interesovanja, kako te grane sporta, tako
kvalitete i izbora ribe, ali i zaštiti iste, posebno kada su u pitanju plemenite vrste riba. Sjećam se da je bilo često natjecanja, gdje bi
se bome osvoji često i kakvo dobro priznanje, pa bi pisalo i u štampi ili u onom listu, kojeg bi stari donesi kući, pa danima pokazuj.

Obzirom da ne posjedujem knjigu, koja je nedavno izašla, kako čujem, od dugogodišnjeg predsjednika kluba ovog udruženja i
dugogodišnjeg saradnika, pa i kućnog prijatelja, sa kojim je otac u uskoj vezi surađivao, Muniba Hasanagića, znam da je otac
često spominjao dobre ljude, ribolovce sportaše iz Rogatice, sa kojima se viđao rado, poslovno i privatno, a to su : Agan Pešto,
Teufik Akšamija, Muhamed Muftić-Medeni, Mustafa Pešto, Sejdalija Bradarac, i drugi, (oprostite, ako ne napomenem sve, i moje
sjećanje nije baš najbolje). Bilo bi pravo čudo da se ne spomenu svi oni u toj knjizi, jer svi redom, dobar dio njih, ostavilo je veliki
dio, ne svog vremena, nego i života za tu granu sporta!, kao i onom djelu, da pripreme drugima užitak i da uživaju u ovom plemenitom
sportu, brineći se o poribljavanju, takmičenju i t.d.

Od starije generacije otac je volio spomenuti Huseinagu Salana, koji nam je bio i drag komšija.Mislim da je i stariji mu sin Ešef
Salan bio, prvo vrsan mehaničar, pa ribolovac!

Bilo je tu ljudi, koji su ovom sportu, ocu, ali i sebi zadavali ‘muke’, posebno bi to bilo od strane jednog mu imenjaka, koji je volio
da se sa starim igra ‘čorobake’, tu je bio naš dobri Mešak, posebno sposoban, kako sam čuo i da je uvijek bio pun trikova i imao
ih stalno u svom « rukavu ». Vjerujem da i ostali imaju svoja iskustva i « bliske susrete », ali da su oni, nakon ovoliko vremena,
dobili sasvim drugu dimenziju, od ondašnje. Sve je drugačije, u svijetu, na žalost, u odnosu na ono, što se doživljavalo prije.
Mislim da bi puno ljudi sami platili kazne, samo za koji dan uživanja na Rakitnici, da se vrati u ona vremena.

Meni lično je bio drag Nijaz Čengić-Kvava, išli smo skupa u školu, čujem da je negdje u Holandiji. Da li ‘ide u ribu’, teško da će
mu tamo izmaći koja.

Jedno vrijeme, posebno mi je drago bilo druženje i zajednički izlasci na vodu, Rakitnicu i Praču, sa Halćom..Često sam išao i sa
ocem, posebno kada su druženja pored vode, što mi je posebno ostajalo u sjećanju.

Posebno veselje bi bilo, kada se sretnu stari ‘jarani’, kao što je to bio Agan Pešto, koji bi znao često da sjede sa ocem, u Bašti,
kod kuće, a on, imao kćerku, mislim mlađa, da se zvala Dijana ili tako..pa, su me ženili sto puta sa njom..Neka Dijana ne zamjeri,
to je bio način njihove šale...Vjerujte, da o njima ni danas ništa ne znam. (Ljeto je 2009). Ostala sjećanja.

U društvu bi se brzo nađi Agan Pešto, Safet Čamdžija, Sejdalija Bradarac, ne sjećam se, svakako više njih 5-6, pa bi seiri, do
kasno. Oni zasjedi gore u Plješevici, kod onog vrela, ja klinac bi ribari, oni zasjedi, ja ribari, pa sav izmučen od ‘nula ulova’ i onako
umoran, ruksak pod glavu, zagledaj se kako vatra pucketa i tako bi i zaspi. Jutrom bi se samo probudi u krevetu, a da i ne znam,
kad i kako sam tu dospio.

To me podsjeti na događaj iz djetinjstva, ne znam ni zašto, ni kako, ali sam molio Osmana Pavicu, da me ‘voza’ u njegovom autu.
Ja sam imao možda 5-6 godina. Nikad neću zaboraviti onu njegovu plavu « Volgu ». Ona za mene – ogromna ! Lim je bio debljine
mislim 5 mm. Kasnije sam ja shvatio, da su me svuda tražili, a predveče bi se Pava vrati iz Gučeva, nešto je morao tamo obavljati,
pa se zadrži, pa me onako usnulog u deki unesi u kuću. Volga mi i danas pred očima.

Za one mlađe, Volga je tada bila, kao danas MAJBAH !

Ribolov.

Ko nije znao za našeg a.r. Taiba Škaljića, našeg šnajdera, (krojača), kad projuri sa svojim štapom i čizmama, vječito u nekoj žurbi,
traganju mjesta, gdje bi mogla biti mladica, u traganju za najbolju poziciju, mjesto, da ne zakasni..sunce, kiša, jutro, akšam..uvijek..
Eto, čuh i za njeg', a i za a.r. mu sinove..

Iskreno rečeno, čudilo bi me, da neko u Rogatici, nije išao u ribolov, jer je Rogatica, osim što je bila poznata po vrsnim pjevačima,
raznolikosti zastupljenih sportova, sportašima, dok mladići bijahu i ženskarošima, (i to je sport !), to ne treba naglašavati. Osim
sporta i muzike, dosta bijaše likovno i umjetnički nadarenih. Opet se mislim, da je najveći broj bio onih koji bijahu učlanjeni u
ribolovno sportsko društvo « Bereg ». Ko dođi, ko otiđi, ali stalno je bilo nekih stotinjak članova. Najmasovnija pojava na rogatičkom
kraju..da ne vjeruješ..eto, u zdravlje i -

BISTRO !

Do sljedećeg javljanja..

Last edited by camo on Juli 20th, 2009, 5:17 pm, edited 4 times in total.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 20th, 2009, 11:57 am 

Suhi, gdje nestade onaj tvoj ulov..onih 'grgeča', šta li bi..daj sliku, tu među pirhanije..

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 299 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: