www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: Novembar 13th, 2019, 11:58 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 59 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: ATLETIKA
TekstNapisano: August 20th, 2009, 7:41 pm 

Tekstovi: 2730
19.19 sekundi: Usain Bolt skinuo svjetski rekord i na 200 metara

20. 08. 2009

Slika
Usain Bolt / ap

24SI - Drugi put u samo nekoliko dana Usain Bolt je postigao nemoguće! Sa vjetrom u prsa Bolt je skinuo
vlastiti svjetski rekord na 200 metara i osvojio još jednu zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu u Berlinu!

Novo najbolje vrijeme u povijesti iznosi nevjerovatnih 19.19 sekundi!

(index)

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 20th, 2009, 8:30 pm 

Tekstovi: 2081
Usain Bolt je covjek koji pomjera granice ljudskih dostignuca. Trenutno je sigurno najbolji atleticar danasnjice. Treba pomenuti i da je Blanka Vlasic, iz susjedne Hrvatske, osvojila zlatnu medalju u skoku u vis.

Rekordi se obaraju, ali tri rekorda u muskoj konkurenciji ostaju netaknuti. Drze ih Sergej Bubka, Mike Powel i Javier Sotomayor, skok s motkom, skok u dalj i skok u vis. Proci ce jos mnogo vremena, dok se ne pojavi neki atleticar koji ce oboriti njihove rekorde.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 21st, 2009, 7:58 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5866
Pa eto samo usporedi Boba Bimona iz Meksika,a onda nakon dvadeset godina Pauel i Luis u istom danu prebace tu "svemirsku duzinu.".Zato ATLETIKA i jeste kraljica sportova.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 21st, 2009, 10:10 pm 

Sele je napisao:
Pa eto samo usporedi Boba Bimona iz Meksika,a onda nakon dvadeset godina Pauel i Luis u istom danu prebace tu "svemirsku duzinu.".Zato ATLETIKA i jeste kraljica sportova.

Eh, toga se sjecam ko sad :). Sada vec davna 1991. godina, a ja prikovan za televizor. Bilo je to vrijeme kada je u sprinterskim disciplinama i skoku u dalj dominirao Carl Lewis, a rame uz rame sa njim je bio Leroy Burell u sprintu. Skok u dalj je bio atraktivna disciplina, ali zbog tog rekorda Boba Beamona nekako je sve to vise postalo dosadno. Lewis je cinilo mi se kao po nekom pravilu osvajao prvo mjesto, ali je bio daleko od rekorda.
I onda dodje to Svjetsko prvenstvo i obracun Lewisa i Powella. Nije ni izbliza izgledalo da ce tako zavrsiti upravo zbog ogromne dominacije Carla Lewisa. Lewis je oborio svjetski rekord skokom od 8.91 m, a onda Powel uzima zalet, skace i leti daleko. Svi u nedoumici, kao da ne znaju sta se dogadja. Semafor pokazuje 8.95 m, postavljen je novi svjetski rekord. Rekord koji ni dan danas nije oboren, a vjerovatno nece ni biti u skorijoj buducnosti. Inace, nakon ove dvojice velikana, samo je jos jedan covjek bio blizu svjetskog rekorda. A to je Kubanac Ivan Pedroso, koji je cini mi se jedne godine skocio i preko 9 metara, ali zbog jakog vjetra u ledja, taj rekord nije priznat.
A atletika jeste i bice uvijek kraljica sportova, bez obzira na slabu medijsku paznju zadnjih godina.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 21st, 2009, 10:22 pm 

Tekstovi: 4128
Eeee, i ja sam mog'o nekad dobro skociti :cry: Sto rek'o Galib, vise se i ne :* samo po nekad, kad mi natuzi :headbang:

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 21st, 2009, 10:52 pm 

Bile su to godine kada je skidao medalje kao šljive sa grane, nije bilo bogzna interesantno,
ali je obarao rekorde. Svjetski rekord na 100 m u 9,86 sec !! Tada, pakao!

Poslije se vidjelo da je na zalasku karijere i da dolaze novi trkači (Kanada i Jamajka).

Ovo danas su svemirske veličine !

Za Bolta već tvrde da može skočiti 9 m ?!

Sjećam se kada je (tada naš) Nenad Stekić skako preko 8 m (8.45), skakali smo bome i mi toliko u zrak.

Kao što si i rekao, ostaje još onih par, kojih ćemo se morati još i načekati. U tome se slažem.

Ovo sa malom južnoafrikankom Caster Semenyjom (18), plač, nikako se nije smjela dogoditi takva
sramota i po koji put ?! Zašto njima ?!

Zar dolaskom na natjecanja ovakvog kalibra nije dovoljna natjecateljska karta ?!

Nju ne dobiva čovjek samo nako...kartonizdaje njihova mašinerija, ako sebi ne vjeruju...OK !

U svakom slučaju - pravi sportski skandal i sramota.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 23rd, 2009, 8:09 am 

Ako je i ovo istina...skandal je potpun, sramota i šteta još veća...

Skandal: Testiranja potvrdila - Semenya Caster je muško !

22. 08. 2009.

Slika
Semenya Caster / telegraph

4SI - Švicarski dnevni list Blick donio je konkretnu optužbu na račun Semenye Caster (18), svjetske atletske prvakinje na 800 metara, za koju mnogi sumnjaju da je muško.

Razgovarali su sa trenerom koji je godinama radio u Južnoafričkoj Republici i koji tvrdi da su čelni ljudi saveza prikrili rezultate analize iz marta, koji su pokazali da je Semenya muško!

"Savez vode kriminalci koji su prijavili Semenyu za sljedeća takmičenja iako su testovi jasno pokazali da nije smjela nastupiti u konkurenciji atletičarki. Ni nju niti porodicu nisu obavijestili o rezultatima", rekao je trener koji je razgovarao pod uslovom da ostane anoniman.

Označio je trenera južnoafričke reprezentacije Ekkarta Arbeita, bivšeg glavnog čovjeka istočnonjemačke tvornice atletskih prevaranata, glavnim krivcem za skandal koji potresa Svjetsko prvenstvo.

"Tačno je znao koje preparate treba koristiti kako bi nalaze testosterona namjestio da ne pokazuju da se radi o muškarcu".

Prozvani Arbeit odgovorio je da se radi o "glupostima" i "izmišljotinama", a Semenya sve teže podnosi optužbe.

"Niko mi nikada nije rekao da nisam žensko. Nisam dječak. Žao mi je što sam uopšte došla ovdje, neka me samo puste na miru", poručila je Semenya, koja je čak željela bojkotovati dodjelu medalja.

(24sata.info)

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 23rd, 2009, 2:08 pm 

Koji cirkus, pa ovo se ni kod nas ne dogadja. Sta sve ljudi nece pokusati.
Prije nekoliko godina na srednjim prugama harala je Maria Mutola, atleticarka iz Mozambika. Ona je bila vise musko, nego zensko.

Interesantno je recimo, kako se rekordi u trkackim disciplinama obaraju iz godine u godinu. A opet, s druge strane, rekordi u skakackim i bacackim disciplinama ostaju godinama. Sto valjda pokazuje koliko je tehnika vazna u ovim disciplinama. Svaka od ovih disciplina u poslijednjih dvadesetak godina imala je svog kralja/kraljicu, koji je bio neprikosnoven.
Pa je tako recimo u bacanju koplja neprikosnoven bio Ceh Jan Zelezni, koji i danas drzi aktuelni svjetski rekord. Skok s motkom je vec sasvim druga prica, Sergej Bubka je od toga napravio odlican biznis. Jer su ga godinama optuzivali kako namjerno pomjera letvicu za svjetski rekord samo po jedan centimetar, kako bi zaradio sto vise novca. Jer nagrade za obaranje svjetskog rekorda su izuzetno velike.
U skoku u vis, godinama je neprikosnoven bio Javier Sotomayor. "Poslednji Mohikanac" u kubanskoj sportskoj imperiji, jedan od rijetkih koji je ostao vjeran Fidela Castru i njegovim idealima. Ono sto je meni bilo cudno, jeste da je Sotomayor bio razrook. Sto njegovim rezultatima daje jos vecu vrijednost.
Pa onda vec pomenuti Carl Lewis u skoku u dalj, Britanac Jonathan Edwards u troskoku...
Nastavicemo dalje :)

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 25th, 2009, 7:15 pm 
Site Admin

Pa kad se raspricasmo o atletici da kazem i da je jedan Rogaticanin ucestvovao na olimpijskim igrama - uMelburnu 1956.Iako nije ima nekakv znacajan uspjeh jer je tad bio neprikosnoven Stanko Lorger,ali ipak.Cuo sam da je neslavno zavrsio,i to iz pouzdanih izvora.I njega je,naime,Zoran Cegar "zatocio" na Kosevu,a mnogi su mi potvrdili - ne bez razloga.Milad Petrusic.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 26th, 2009, 9:40 am 

Tekstovi: 13163
Znaš li što je to Zoran Čegar uradio (iako ne opravdavam) i kakav je ishod svega toga?

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 26th, 2009, 12:51 pm 
Site Admin

Pitar-Istok je napisao:
Znaš li što je to Zoran Čegar uradio (iako ne opravdavam) i kakav je ishod svega toga?

Znam,za razliku od tebe,a sto se tice konkretnog slucaja,opravdavam.Mogu ti potvrditi prezivjeli muslimani sa Borika gdje je pomenuti u rodnom selu Mislovu,mnogo prije rata,vrsio pripreme za ono sto ce se dogoditi.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 29th, 2009, 1:48 am 

Rezultat Milada Petrusica na 110 metara sa preponama je jos uvijek medju 20 najboljih rezultata srpskih atleticara svih vremena. A taj rezultat je ostvaren na Olimpijadi u Rimu 1960. godine. Znaci, ucestvovao je cetiri godine kasnije u Rimu, a ne u Melburnu, mada to i nije toliko bitno. Bio je vrhunski sportista svojevremeno, pa eto po tome zasluzuje da bude pomenut. A sto se tice njegovog angazmana tokom agresije, to je vec neka druga prica.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 59 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: