www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: Decembar 11th, 2018, 9:07 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 13 posts ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: ROGATICKA ODBOJKA JE IMALA BUDUCNOST - Fatko
TekstNapisano: Novembar 8th, 2008, 8:06 am 

Tekstovi: 2055
ROGATICKA ODBOJKA JE IMALA BUDUCNOST

Fadulah Fatko Hodzic je bivsi odbojkas OK Mladost iz Rogatice. U njoj je proveo svoju mladost i bio svjedok razvoja odbojke u Rogatici i stvaranja jednog sjajnog tima mladih rogatickih odbojkasa. Nazalost, njihovi zivoti i snovi prekinuti su agresijom na BiH i Rogaticu. Rule i Selim su mucki ubijeni, ali su ostali njihovi prijatelji i suigraci da se sjecaju svih sportskih druzenja i pricaju o tome. Jedan od njih je i Fatko.

Nisam znao ni kad se mijenjaju strane

Zasto bas odbojka, pored fudbala, kosarke i rukometa?

Sasvim slucajno. Ja sam igrao godinu dana fudbal u juniorima Mladosti i onda sam prekinuo trenirati. A kosarku sam igrao cesto sa prijateljima. Odbojku sam poceo igrati sasvim slucajno. Sada vec davne 1980-te godine, jednog ljetnog dana sam isao kroz carsiju sa mojim dobrim jaranom Senadom (Ibrahimom) Pezom. Tako on meni u jednom trenutku kaze da idemo vidjeti da li neko igra odbojke kod stanice milicije. Iako do tada nikad nisam igrao odbojke, krenem sa njim.

I odmah si pokazao svoj talenat?

Pa nije bilo bas tako. Kada smo dosli na igraliste, tamo su vec bili tadasnji milicioneri, rahmetli Mujo Selimbegovic, Emin Hodzic, Asim Alagic, Sukrija Camo, Kaltak i drugi.
Hoce da igraju odbojke i kazu nama dvojici da igramo sa njima jedan set. Posto nisam imao ama bas nikakvog pojma o odbojci, nije mi se ni igralo. Nekako me je Senad nagovorio da igram. Pokazao mi je kako da dizem loptu i tako smo poceli igrati. Vjeruj mi da nisam znao ni kada se mijenjaju strane.

Da li si nakon toga poceo i trenirati?

Pa nisam odmah. Dolazio sam ja neko vrijeme poslije toga na igraliste da vidim da li ko igra odbojke. Obicno su igrali tadasnji djecaci Armin i Nermin Ziga, Samir Sirucic, rahmetli Amrudin Ajanovic, mali Andjelic, Knezevic i drugi. Onda sam i ja tu sa njima pomalo igrao odbojke. A onda mi je jedne prilike Ferid Kulovac rekao da bih trebao poceti trenirati odbojku jer imam izuzetno dobar odraz. Nije mi se nesto posebno islo, jer nisam poznavao svu raju. Kratko nakon toga, u jesen te godine poceo sam trenirati odbojku, a treninzi su se odrzavali u OS Ragib Dzindo.

Greskom propustio eventualni debi

Kada si odigrao prvu utakmicu za Mladost?

Pa prvu utakmicu koju sam trebao odigrati, nisam odigrao. Mladost je gostovala u Gorazdu protiv Radnickog. Ja sam mislio da je to isto ko u fudbalu i da trener treba da odredi ekipu i kaze ko ce ici, a s obzirom da meni niko nista nije rekao, tako se ja nisam ni pojavio na autobuskoj stanici. Igraci su otisli za Gorazde, a ja ostao u Rogatici. Tek kada su se vratili, pitaju me sto ja nisam dosao. Kazem da nisam znao. Mladost je izgubila tu utakmicu sa 3-1 u setovima, a ja sam je eto greskom propustio.

Koji su igraci nastupali za klub u to vrijeme?

To je ujedno i bilo vrijeme osnivanja odbojkaskog kluba u Rogatici. Trener je bio Himzo Cavcic, a okosnicu tima u to vrijeme su cinili Avdo Torlak (bio i pomocni trener), Radenko Radovic, Sarija Cesko, Senad Pezo, Asim Alagic, Ferid Kulovac, Dinko Sijercic, Nenad Djeric i drugi. A medju njima sam bio i ja.

Munib Mehmedovic je bio alfa i omega kluba

Kakvi su bili ti poceci?

Pa kao i svaki drugi pocetak, bilo je dosta nekih poteskoca. Srecom u klubu su tada, a i poslije bili sportski entuzijasti, koji su pomogli da klub stane na noge. Prvi predsjednik je bio Dragoslav Nesic Beli i njegov doprinos je nemjerljiv. Naravno, treba istaknuti i ucitelje Latifa Hodzica i Mustafu Canu, koji su takodje imali vrlo vazne uloge. Latif je bio nas glavni zapisnicar i statisticar i taj dio posla je obavlja besprijekorno. Dok je Mustafa radio sve ostale administrativne poslove vezane za klub. Himzo Cavcic je takodje bio aktivno ukljucen u rad kluba.
I naravno na kraju da pomenem covjeka koji je najzasluzniji zasto je OK Mladost prezivjela sve te godine do agresije, a to je Munib Mehmedovic.

Koja je bila njegova funkcija?

Munib je bio alfa i omega kluba. U to vrijeme predsjednik SIZ-a Rogatica, na sve moguce nacine pomagao je klub. Organizovao je putovanja, doceke, nabavku opreme, jednostavno sve sto je bilo potrebno da klub funkcionise. Bez njega vjerovatno klub ne bi ni postojao.

A kakva je bila podrska opstine?

Pa kao sto sam ti vec rekao, Munib je bio nasa najveca podrska. Sve sto je klub dobio, bilo je uglavnom zahvaljujuci njemu. Opstina Rogatica i nije bas pokazivala neko veliko zanimanje za odbojku.

Nova generacija talenata

Poceci su bili teski, kada su onda nastupila bolja vremena?

Sredinom osamdesetih godina pojavila se jedna nova generacija strasno talentovanih rogatickih odbojkasa. Ne bih volio da izostavim bilo koga, ali pokusacu da se sjetim vecine igraca koji su igrali u to vrijeme. Nermin i Armin Ziga, Hamid Mehmedovic, rahmetli Rusmir Kartal, Elvir Pasic, Sinisa Radovic, Dzevad Hodzic, Asim Alagic, Senad Pezo, Sinisa Andjelic, Mustafa Zolotic, Ibrahim i Damir Behlulovic, Fadulah Hodzic su bili neki od tada standardnih igraca. A takodjer tu treba dodati nesto mlade igrace, kao i one koji su povremeno trenirali i igrali, kao sto su Muamer Hodzic, Tarik Sisic, Rusmir Pavica, Sejo Krajina, Sejo Kustura i drugi. Sa klupe nas je predvodio sjajni covjek i trener rahmetli Selim Harbinja.

U kojoj ligi se Mladost tada takmicila?

Bili smo clan Republicke lige Jug, koja je bila izuzetno jaka. Zajedno sa nama takmicili su se Radnicki Gorazde, Rudo, Borac Capljina, Student mostar, Donji Vakuf, Igman Ilidza, Vitez, Sokolac, Sloga Ilijas, Han Pijesak, Leotar, Travnik, Ljubinje, Gacko....

Kako je Mladost kotirala u toj konkurenciji?

Pa dva puta smo osvojili drugo mjesto u ligi. Imali smo kvalitet sigurno za mnogo vise, ali slaba podrska opstine nije nam dozvoljavala da se upustimo u borbu za prvo mjesto.
Jer nije bilo lahko ici recimo na gostovanje u Trebinje. Zbog slabe finansijske podrske nismo isli na dan prije da prenocimo u Trebinju, vec smo na taj daleki put kretali negdje oko cetiri ujutro na dan utakmice. A to nam svakako nije pomagalo tokom utakmice.

Kvalitet za veci rang

Znaci, kvalitet je postojao?

Pa naravno da jeste. Nermin Ziga je recimo presao u redove tadasnjeg sampiona Jugoslavije, Bosnu iz Sarajeva. Sinisa Radovic je igrao za Slogu iz Kraljeva. Rahmetli Rule, Paja, Hamid i jos neki momci su sigurno imali kvalitet za veci rang. Rahmetli Selim je bio sjajan pedagog i trener, tako da bi uspjeh u buducnosti bio zagarantovan. Ali sudbina je bila drugacija.

Rano si zavrsio karijeru?

Nakon osam godina igranja, 1988 godine sam odlucio da zavrsim aktivnu igracku karijeru. Ali i nakon toga ostao sam u OK Mladost kao sekretar kluba, a i kao trener juniorskog pogona.

Pratis li danas desavanja u odbojci?

Veoma slabo. Pratio sam sad desavanja na Olimpijadi u Pekingu i dominaciju SAD-a u svim konkurencijama. Odbojku u Bosni i Hercegovini ne pratim i nisam upucen u trenutna desavanja.

O odbojci se sa Fatkom moze pricati danima. Ostalo je jos mnogo interesantnih detalja, koji ce svoje mjesto naci u diskusijama na nasem forumu. A nama ostaje tuga i zal za prerano preminulim bivsim clanovima OK Mladost iz Rogatice. Neka im je vjecni rahmet.

Ko rano rani, gleda odbojku

U to vrijeme prema pravilima odbojkaskog saveza utakmice su bile nedjeljom ujutro, izmedju 9 i 11. Mi smo obicno igrali u 11 sati, ali nas narod je takav. Subotom se izlazilo i ostajalo do kasno u noc, pa onda se i nije moglo ocekivati da ce neko ustati u nedjelju ujutro da dodje gledati odbojku. Uglavnom su na utakmice dolazili nasi prijatelji i rodbina. A s obzirom da su u to vrijeme vecina igraca bili izrazito mladi, onda su na utakmice dolazile i njihove cure ili simpatije. S obzirom da sala i nije bila pretjerano velika, to je bilo dovoljno da se ispuni pola sale.

Dva puta detvrti na MOSI igrama

Mladost je dva puta osvajala cetvrto na MOSI igrama. Mozda bi osvojili i trece mjesto, ali je vecina igraca nakon poraza u finalu ostajala do kasno vani. Tako da smo u borbi za trece mjesto imali problema da skupimo dovoljan broj igraca.

Inace u to vrijeme smo cesto igrali prijateljske utakmice sa Maglicem iz Foce, koji je bio stanardni drugoligas. A pobjeda je bilo sa obje strane.

Najbolja utakmica protiv Igmana

Meni je najdraza utakmica protiv Igmana na Ilidzi 1983 godine, kada smo pobijedili sa 3-2 u setovima. Igmanu je trebala pobjeda za plasma u Drugu ligu, ali smo mi odigrali fenomenalnu utakmicu i pomrsili im racune. Zahvaljuci tom porazu, Igman nije uspio da osvoji prvo mjesto.

Malevic je bio najbolji

Imao sam priliku da igram i upoznam veliki broj fenomenalnih igraca. Neki od njih su cak i igrali u istom rangu sa nama, kao sto je Ekrem Lagumdzija, bivsi reprezentativac Jugoslavije i bivsi kapiten Bosne i Hercegovine. Dobri su bili i Hadzic i Ristic, ali je daleko najbolji bio Rade Malevic. On je bio i moj sportski uzor.

Selma Hodzic MVP

Fatkova kcerka Selma nastavlja porodicnu tradiciju. Iako joj je tek dvanaest godina, vec je uspjela da ostvari nekoliko sjajnih rezultata. Prije nekih desetak dana predvodila je svoj time do osvajanja titule regionalnog sampiona u americkog drzavi Michigan. Njen tim je cijelu sezonu odigrao bez ijednog poraza. A onda je na na kraju uslijedilo i finale, u kojem je Selma proglasena za MVP (najkorisniji igrac) finala, a njen tim ponajvise zahvaljujuci njoj osvojio titulu. Kljucni trenutak meca se dogodilo u trecem setu, kod rezultata 1-1. Tada je Selma sa pet uzastopnih as servisa pomogla svom timu da se rezultatski odlijepi od protivnika.

Nema sumnje da je pred njom lijepa buducnost u odbojci.

Nazad na vrh

Naslov: Re: ROGATICKA ODBOJKA JE IMALA BUDUCNOST - Fatko
TekstNapisano: Novembar 8th, 2008, 7:16 pm 

Tekstovi: 251
rogaticko ljeto, vruce je, sparina...
kupalishte Zakulom...

dolazi momak, da se razhladi bezbeli a i da vidi raju..

skace uvodu laste (sa obaveznim kratkim udarcem ugrudi) i izroni iz vode...a kosa josh uvijek suha... :D

o kome je rijec... :roll: :D

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 8th, 2008, 8:31 pm 

Tekstovi: 4128
Rijec je o CRNCU u Rogatici. :o ;)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 8th, 2008, 9:47 pm 

mislio sam na rodjaka a i tvoja je na mjestu...

kad vec pomenu lika...ufatila ga murija jednom i pritvorila, mislim da su imali celije ispod SUP-a, sa malim prozorcicima tik iznad ulice...
nailazi mislim Omer Muftic, ovaj ga vidio kroz prozor i pocho da se dere kao "Omere/ko vec, izbavi me odavde..."

Ovaj ce ti na to: "Bogami, ja ti tu ne mogu pomoci dok ti se slucaj ne rijeshi (ili tako nesto)..."

Na to ce ovaj josh vishe da se dere i plache, ali nishta ne pali kod Omera...

"Donesi mi makar chevape da jedem" zavika nash zatvorenik kad je vidio da plakanje i deranje ne prolazi... :cry:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 10th, 2008, 3:34 am 

Fatko mi je rekao jos nekoliko interesantnih stvari koje nisam stavio u intervju, ali cu ih ovdje pomenuti jednu po jednu.

Kaze da Ekrem Lagumdzija nije bio nesto posebno talentovan (citaj bio je taraba :mrgreen: ), ali da je imao srecu da ga u sarajevskoj Bosni doceka vrhunski trener Andonov, inace Bugar.
Posto je Lagumdzija imao visinu i odraz, ali izuzetno lose postavljanje.
Onda mu je Andonov tokom treninga za ruke vezao dasku :shock: :roll: , kako bi mu non stop bile u ispravnom polozaju. I onda je tako vjezbao blokove. A koliko je daleko dogurao, ne moram ni pricati.
Sta li bi tek bilo, da je kojim slucajem poceo trenirati odbojku sa nekih 10-ak godina i da je imao dobre trenere. Gdje bi mu onda bio kraj.

p.s. za bunar, Fatko rece da si bio neredovan na odbojci :). Zbog cega tako cesto izostajanje sa treninga :mrgreen:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 10th, 2008, 9:11 am 

Rogaticani je napisao:
p.s. za bunar, Fatko rece da si bio neredovan na odbojci :). Zbog cega tako cesto izostajanje sa treninga :mrgreen:

obaveze :D

salim se, Fatku je ostalo u sjecanju da me nije bilo puno, sto je istina...redovniji na treninzima sam bio u periodu prije MOSI u Ivangradu a nakon tih igara sam "objesio kopacke o klin"
(odlazak u Sarajevo na fakultet, mada sam se odbojkom nastavio baviti rekreativno kroz studentski klub Stelex)

nosim fine uspomene sa tih treninga sa odbojkasima Mladosti...
navecer, u sportskoj dvorani osnovne skole, novoj (onda)...

Fadulah je imo odraz, morali smo mu vezati vrece pijeska oko pasa da ne bi prelijeto preko mreze... :roll: :mrgreen:
Senad Pezo je tuko loptu tako da je djeci bilo zabranjeno stajati na drugoj strani da ne bi koje ukino snogu... :o
Ziga stariji je tako dizo i djelio lopte ni rodjena zena ti nebi bolje dala... :lol:
Ziga mladji je zapucavo penale iza druge linije u protivnicka tri metra tako da mu je to uskoro bilo zabranjeno raditi na treninzima (nejma smisla), samo mu je dozvoljeno to raditi na utakmici... :roll:
Milicionar Alagic je protivnicke igrace tako guro i blokiro na mrezi (bez upotrebe pendreka) tako da uskoro vise niko nije ni skako protiv njega... :shock:

mogao bih josh "kititi" ali sjetih se rahmetli Selima...Ruleta...Avde Torlaka... :|
oni su tada bili standardni clanovi OK Mladost, uvijek na treninzima...
a danas ih nema, ostalo nam je da ih samo spomenemo...
bar imamo i po cemo...
po dobru...
a ne po zlocinu...
;)

PS. josh par sjecanja proleti...Fatko je mislim izabro patike (prave odbojkaske) kad smo se spremali na Ivangrad...(svaka cast na ukusu Fadulahu :D )...imali smo i fine lopte, mikase su onda bile najkvalitetnije...te su bile trazene odbojkaske patike "tiger" (tzv tajgerice) koje sam i ja jedno vrijeme imao (nabavilo se u Trstu, ko studenat, nije sala :mrgreen: )...koje su privlacile paznju pogleda 8-) dokonije kona :roll: :D

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 10th, 2008, 10:38 am 

Quote:
obaveze :D

salim se, Fatku je ostalo u sjecanju da me nije bilo puno, sto je istina...redovniji na treninzima sam bio u periodu prije MOSI u Ivangradu a nakon tih igara sam "objesio kopacke o klin"
(odlazak u Sarajevo na fakultet, mada sam se odbojkom nastavio baviti rekreativno kroz studentski klub Stelex)

Obaveze :), dobro opravdano je :mrgreen: .
Znaci igrao si samo na velikim takmicenjima :D .

Quote:
Fadulah je imo odraz, morali smo mu vezati vrece pijeska oko pasa da ne bi prelijeto preko mreze... :roll: :mrgreen:
Senad Pezo je tuko loptu tako da je djeci bilo zabranjeno stajati na drugoj strani da ne bi koje ukino snogu... :o
Ziga stariji je tako dizo i djelio lopte ni rodjena zena ti nebi bolje dala... :lol:
Ziga mladji je zapucavo penale iza druge linije u protivnicka tri metra tako da mu je to uskoro bilo zabranjeno raditi na treninzima (nejma smisla), samo mu je dozvoljeno to raditi na utakmici... :roll:
Milicionar Alagic je protivnicke igrace tako guro i blokiro na mrezi (bez upotrebe pendreka) tako da uskoro vise niko nije ni skako protiv njega... :shock:

Pa eto Fatko je imao jedan od najvecih odraza u BiH, zajedno sa Malevicem, Risticem, Hadzicem....
Nisam htio to da stavim, da ne bi ispalo kao da se hvali :). Ali eto ti si to vec pomenuo, da i ja potvrdim. Sreca pa je bilo pijeska koliko god hoces :), jer nizak je plafon u sali :).

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 28th, 2008, 6:34 pm 

Tekstovi: 273
Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 28th, 2008, 6:48 pm 

Tekstovi: 273
Slika
nakon finalne utakmice regionalnog takmicenja West Michigan, Selma Hodzic sa timom

Slika
Selma Hodzic poslije osvajanja prvog mjesta u playoff West Michigan u odbojci

Slika
i Belma se vec sa pet godina ustalila u ekipu, ne propusta nijednu utakmicu i niti i jedno takmicenje

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 29th, 2008, 1:07 am 

Nadam se da ce Selma ostvariti jos mnogo, mnogo uspjeha sa svojim timom. Talenta joj sigurno nece nedostajati.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 29th, 2008, 2:21 am 

Tekstovi: 10056
Cestitke roditeljima a pobjednici jos vece.A kad jos ova manja krene?????Moje zelje su him reprezentacija.Naravno BiH.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 29th, 2008, 2:24 am 

Tekstovi: 10056
Kad smo kod one ekipe odbojkasa sijetih se da je i Elvedin pasic(Behar)dugo godina bio u ekipi.Neznam dali ga je neko pomenuo ali zbog njegovog staza i onog sto je uradiou klubu to je zasluzio.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 13 posts ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: