www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: Novembar 21st, 2019, 10:40 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 94 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Rukomet - komunisticki sport
TekstNapisano: Septembar 21st, 2008, 3:47 am 

Tekstovi: 2081
Suhi0402 je napisao:
Rukomet "Komunisticki sport.
Ne znam gdje je "kvaka".

rogaticani je napisao:
Suhi0402 je napisao:
Rukomet "Komunisticki sport.
Ne znam gdje je "kvaka".

Pa rukomet zovu komunisticki sport. Iako je ustvari sama igra rukomet pocela da se igra u Njemackoj, ipak je postao poznat po dominaciji zemalja iz Istocne evrope. Rusija (bivsi SSSR), Jugoslavija, Madjarska, Rumunija su samo neke od zemalja koje su bile velesile u periodu od zavrsetka svjetskog rata pa do kraja hladnog rata. Skandinavske zemlje (Svedska ponajvise) su imale jake timove, ali su "komunisti" bili bolji ;). Tek pojavom globalizacije i rusenja SSSR-a, zapadno evropske zemlje pocinju da dominiraju rukometom
Kao sto si primijetio u USA i Kanadi ljudi uopste ne znaju sta je rukomet.
Za njih je "handball" jedna sasvim druga igra, o kojoj cu pisati neki drugi put.
Vrijeme je za posao :).

Suhi0402 je napisao:
NASO SAM KVAKU, do duse, uz tvoje helpanje. Spasiba!
A sto se tice ovih ovdje cobana i to je tacno. Oni FUDBAL zovu nesto sto nema blage veze sa fudbalom. Loptu jaje u toku citave utakmice zveknu par puta. Hm i to him fudbal. A Fudbal, u njike nije fudbal ,vec soker. Alahu milosni ja goleme teladi.

ZELE je napisao:
:?: :?: AHAAAA :wink:

PiTaRIsToK je napisao:
Sto se tice rukometa kao lokalnog Rogatickog sporta tu je igrala samo gradska raja i bio jedini gradski klub u Rogatici. Pocev od Kasima Lihica, Bobeka, preko Sefa, Rusme, Mike, Sabanica, Belegije, Skembe, do Kasima, Naske, Lastike, Meme, Neda, Sizija...

ZELE je napisao:
Nemo ja preskaces SUNCE(TOSKU) :P :P
I ja koliko se sijecam kroz ovaj klub je najvise proslo carsijske raje.Jos kad bi uzeli one sto su pokusali mislim da bi taj procenat bio povelik.

PiTaRIsToK je napisao:
Pa eto: Buco rahmetli, Garo, Misko, Keva, Kule, Sutko Suvalija....

SUHI0402 je napisao:
Da i ja spomenem, mog komsiju, Suljo Jusufovic-Cato. Nije uspio samo zato sto je bio strasiv. Imao
je udarac sto ga je malo ko imao i po jacini i po preciznosti. Onako cangalast, a loptu kad uzme u ruku , ona se i nevidi. Samo da je bio "slobodniji" ne bi ga bilo sa Catom.

ShANA je napisao:
Bilo je u Rogatici dosta dobrih rukometasa i svaki od njih je na svoj nacin dao doprinos u jacanju rukometnog sporta u Rogatici. Da je najvise gradske raje proslo kroz RK rogatica slazem se, ali bilo je rukometasa i iz okolnih mjesta, jedan od njih je Nijaz Ploco.

rogaticani je napisao:
Kad si vec pomenuo Nijaza Plocu bio je trener mladjih kategorija u RK Olimpik, ne znam da li je jos uvijek. A i ja se sjecam njega kao jako dobrog igraca.

Rukomet je bio carsijski sport, ne samo u Rogatici, vec i u Travniku, Visokom, Maglaju, Zivinicama, Bugojnu, Gorazdu i drugim bosanskim gradovima. Naravno u Banja Luci je rukomet bio na jednom neuporedivo vecem nivou.

A evo i jedna interesantna stvar vezana za rukomet u BiH. Jedna od prvih utakmica odigrana u BiH, i to u Travniku, je bila na travi :). Poslije toga se preslo na beton (asfalt), sto je mozda i jedan od razloga zasto je rukomet postao carsijski sport ;).

carlama je napisao:
carsiju ne cini asfalt nego mnogo vise....

SUHI0402 je napisao:
Carsiju cine LjUDI, pa tek sve ostalo :o ;)

skrmz1928 je napisao:
Carsiju cine ljudi sa asv(f)alta, ponajvise

carlama je napisao:
I Sokolac ima asv(f)alt.....

ZELE je napisao:
Sokolac ima asfalt ali nema i nikad nije imo carsiju.Mogu pokusati da je inprovizuju ali dzaba.Ijos nesta sto je karakteristika Sokoca.Sokolac se od Milanka Renovice malo probudio a ovaj je toliko uporan u pokusaju stvaranja grada da je to neshvatljivo.Naime Sokolac je jedini grad u BiH koji nema rijeke.S obzirom koliko njegovi stanovnici seru vec je veoma veliki izvor zaraze.Posto ih nemere oprati rijeka oni lageruju sve fekalije sa velikom kamarom tariguza.Ko zna mozda him je to robna rezerva. :lol:
Eh sto se tice Rogatice stvari vako stoje.
Do 92-e je imala i te kako carsiju i sve sto je cini.Sada kad pogledam vijesti Bijeljine nema je na karti.Ni oni se sami vise ne broje u carsiju pa ih ni ja nemogu brojati. :mrgreen: :mrgreen: .Eto ona njihova laz se ostvaruje.Navodno ih Bosnjaci htijeli istjerati a sada sami odlaze ;) ;) Tako ti je kad se sam prcas u mozak :( :( .Ja licno bih najvise volio kad bi se u zaganovicima sastavile stijene :o .
A moj Carlama u onj prijeratnoj carsiji si i tocak naucio voziti.Pa i rukomet carsijski si mogao gledati.I to rukomet koji igra CARSIJA. ;)

SUHI0402 je napisao:
Zele, kad pomenu onog <ilanka Hrenovicu, tobe jarabum, ovo mu prezime ko da je Muslimansko. Sjecam se, kad se Dara Ikonic probijala u politici, mlogo joj je ovaj Hrenovica pomogo. Ona, ono mlada, neukusna, a on, stari lisac, znao je na koji nacin ce joj naj bolje i naj lakse pomoci.
Sto se tice carsije, sokolac-balvan grad, nit je imo, nit ce je kad imati. Pa, bolan ne bio, Medjidja je CARSIJA za sokolac, da ne spominjem nasu ZEPU, ili KUKAVICE.

Nazad na vrh

Naslov: Re: Rukomet - komunisticki sport
TekstNapisano: Oktobar 14th, 2008, 12:02 am 

Posto je ova tema neaktivna, malo da je pokrenemo opet.

Pitar je vec pomenuo jedno od prvih generacija rukometasa u Rogatici. Ali je rukometnu loptu i ovaj sport u Rogaticu donio Sejdalija Bradarac, poznati rogaticki brico. I u to vrijeme 60-ih godina bio je jedan od najboljih rogatickih rukometasa.
Sejdalija mi je pricao da je u to vrijeme gostovale i ekipe iz Sarajeva (Mlada Bosna - Zeljo i Bosna), predvodjene legendama bh rukometa Sarenkapom, Idzakovicem, Dizdarom i ostalim.
Kaze da je razlika u kvalitetu bila i prevelika.
Ipak interesantno je i to da je Rogatica u mecevima sa Radnickim iz Gorazda bila ravnopravan protivnik i nerijetko i pobjednik u tim duelima.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 10th, 2008, 2:00 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5866
Ja ne znam da je neko rukomet zvao "Komunisticki sport",ali znam da to jest sport siromasnih gradskih sredina,zato je on imao mnogo uspjeha u Zavidovicima,Gorazdu,Visokom,Sapcu(trostruki evropski prvaci),Bjelovaru,Prilepu.U Sarajevu se najprije igrao veliki rukomet("Milicionar")igralo se na sljakanom stadionu na skenderiji,a onda se neko dosjetio da je to "glupo" i formirana su dva manja tima i pocelo se igrati u dvoristu FIS-a.A rukometne velesile nisu bile samo kmunisticke zemlje,vec je prvak svijeta bila i Danska,a i ostali skandinavci sa Islandom su bili uspjesni,a danas,danas je to druga prica.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 10th, 2008, 4:52 pm 

Evo ti i glavnog razloga zasto komunisticki sport :). U vrijeme hladnog rata svi mecevi u bilo kojem timskom sportu izmedju SAD i SSSR bili su mnogo vise od sportskog dogadjaja. S obzirom da SAD nikada nije imala jak rukomet (90% ljudi u SAD uopste ne zna sta je to rukomet), onda su preko medija ovaj sport prozvali komunistickim. Tako da se taj termin prosirio i u Evropi.
U pravu si za Skandinavce i njihovu skolu rukometa, ali za mene su Rusi ipak za klasu iznad.

Metaloplastika je tada imala u svojim redovima sigurno jednog od najboljih rukometasa svijeta svih vremena Veselina Vujovica. A treba spomenuti i naseg Bosnju na krilu, Jasmina Mrkonju, bivseg selektora reprezentacije BiH.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 10th, 2008, 9:52 pm 
Site Admin

Slusaj,rukomet je za mene bio i ostao sport broj jedan.Zasto,ne znam objasniti,ali toliko zestokog navijanja(u Rogatici) nije se moglo vidjeti na drugim sportskim priredbama.Ne znam,ali cini mi se da rukomet publika mora poznavati,osjecati,a to je Rogatiica zaista umjela.Pricao mi je Miso Basic trener "Zeljeznicara" kada su osvojili prvenstvo YU,a kasnije internacinalni sudija,da,kad bi imao publiku u Sarajevu koja osjeca rukomet kao sto je osjeca publika u Rogatici,ne bi "Zelji" bilo kraja.Nest slicno je bilo sa civiijasima iz Sapsa.Ne samo Vujovic,i Mrkonja,nego i golman Mirko Basic,Holpert,Vukovic,Kuzmanovic,Cvetkovic,Mile Isakovic...Bila je to generacija kakvu do tada svijet nije vidio,niti ce pozadugo vidjeti.Oni su,s pravom,bili varijete ekipa kpja je od svakog protivnika,koliko su to dozvoljavala pravila sportskog morala.pravila cirkus.Od njih su "prekopirali" i cuveni cepelin Sizi,Nedo i Aljo Brankovic,a Nedo je tako izvodio sedmerce da golmani,kakv je recimo Adnan Dizdar ili Jovanovic,nisu ni "repom mrdali" dok im se lopta koprcala u mrezi na odusevljenje rogatickih navijaca.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 10th, 2008, 10:01 pm 

Dobro za mene je fudbal nesto vise od sporta, pa tako da tu dileme nema.
Ali rukomet je specifican sport, koji je manjim sredinama pruzao priliku da dodju u prvi plan.
Mada mi ni danas nije jasno, zasto je rukomet tako slabo placen. Pa cak eto i u Njemackoj, rukomet je generalno gledajuci popularniji u manjim gradovima.

Ja se te Metaloplastike sjecam onako, jer vec sada to zalazi u neku maglu. Meni je fenomen bio i ostao Zlatan Saracevic, covjek koji nikad nije igrao odbranu. Cak ni u vrijeme kada su svi igrali odbranu i napad, Zlatan je ulazio i izlazio nakon svakog napada. A njegova ljevica je neponovljiva.

A Mirko Basic je za mene uz Lavrova, jedan od najboljih golmana svih vremena. Bar ono sto sam ja imao priliku da gledam.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 12th, 2008, 5:01 pm 

Tekstovi: 13163
Ovakvu postavu rijetko ste kad imali vidjeti

Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 12th, 2008, 5:06 pm 

Na utakmicama je uvijek bilo dosta gledalaca

Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 12th, 2008, 5:13 pm 

POZDRAV VETERANA

Slika

Nakon ove utakmice nislim da je umro Rasim Salan alarahmetile, otac Miška Salana.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 12th, 2008, 9:42 pm 
Site Admin

Galibe,rahm.Rasim Salan je umro od posljedica infarkta na jednoj drugoj utakmici kad su se oprastali "stariji" veterani Meho Agic,Mustafa Hurem,Meho Ajanovic Glondjo,Rusmo Mustafic,Salim Tantula,Braco Djokic , rahm.Rasim Salan,Meho Sabanic...Ovo samo radi preciznijeg odredjenja,inace o ovim dvjema utakmicama cemo kasnije.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 14th, 2008, 10:32 pm 

Tekstovi: 10118
A galiba cu tuziti jer ovakvim slikama hoce da i mene zdrma. :evil: :lol:
Eh jos nesta.Kakav bio da bio rukomet ja sam ipak najvise volio nas Rogaticki(namijerno veliko slovo)i o njemu cemo sad.
Eno i Kurve(ovo je nadimak jednog od igraca i molim posebno pripadnice zenskog pola da ovo u tom kontekstu i citaju)na slici a rekose mi da je i jos neku uniformu obukao a koja nije komunisticka ;)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 26th, 2008, 9:17 pm 

Budući pivotmen

Slika

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 94 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: